BETÜLDEN…

2800 metre yarış mesafesi yarışçılık lisanında mesafenin zirveye çıktığı koşu mesafelerinden biri olarak değerlendirilir ve Arap

Muslihiddin Gurup

atlarında bunun karşılık bulduğu yer 1975 yılından bu yana Veliefendi Koşusudur.

Yine de 1993 yılına mahsus olarak bu koşunun 2400 metre mesafede cereyan ettiğini ve ilk önce G2 seviyesinde başlayan koşunun yine bahse konu yılda G1 seviyesine yükseltildiğini ifade edelim.

Bu yıl iştirak eden 12 atın içinde iki atın bu yarış için farklılık arz eden konumları vardı. Bunlardan Cevher’in iştirak ettiği dördüncü Veliefendi Koşusu idi bu yarış ve 2018 ile 2019 yılında elde ettiği ikinciliklerden sonra bu yılda yarışı geçen yıl elde ettiği derece ile üçüncü bitiren Cevher yine kazanamadı.

2021 yılı Veliefendi Koşusunda farklılık arz eden diğer isim ise Oğuzboylu idi ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da zafere ulaşırken, iştirak ettiği iki Veliefendi Koşusunu da kazanarak gerçekten çok önemli bir iş yaptı. Kaliteli atın tüm ilgililerini kutluyor ve tebrik ediyoruz.

Oğuzboylu (Halis Karataş)

Veliefendi Koşusunu iki yıl üst üste kazanan atlara bakınca; Satvet, Albatur, Tulrah, Kafkaslı ve Gelibolu gibi isimleri görsek de farklı notları var bu istatistiğin…

Her şeyden Tulrah’ın üst üst üç yıl kazanmak gibi çok önemli bir başarıya sahip olduğunu görmekteyiz.

Üst üste iki yıl kazanan atlar statüsünde belirttiğimiz Albatur’un ayrıca bir kez daha kazandığını dikkate alırsak, onun da 3 kere bu koşuyu kazandığını görmekteyiz.Bahsedilen atlar içinde Satvet’in bu başarıları 2400 metrede elde ettiğini ilave edelim. Ancak 2800 değil, 3800 de olsa yine kazanırdı sanırım Satvet!

Ayrıca Veliefendi Koşusunda Semend ve Zenginoğlu’nun da bir yıl ara ile bu koşuyu iki kez kazanmaları da anlamlıdır şüphesiz…

Bu itibarla Oğuzboylu’nun bu özel yarışı iki yıl üst üste kazanması da çok özel bir olaydır.

Betül (tayken)

Bu koşu ile vereceğimiz bir diğer not da, bu yarışın son beş yıl galiplerinden dördünde kısrakların adında Betül veya Betülüm ismi olmasıdır. Betül isminin bir anlamının da bir ağaçtan ayrılarak köklenen bir fidan olduğu düşünüldüğünde bu stayer yarışta bu isimli annelerden gelen kısrakların köklü bir başarısı da anlamlıdır.

Bunlardan Betül olanı yani Oğuzboylu’nun annesi Antepli’nin kızıdır. En son yazdığımız yazıda da bir Antepli kızı daha sahnede vardı ve bu aygırın kısrak babası olarak ne değerli bir marka olduğunun bir başka ifadesidir Oğuzboylu…

Betül de farklı olan şudur ; Betül’ün annesi Mahsuse 45’dir. Mahsuse 45, de Albatur ile Mahsuse 40’dan olmadır.

Mahsuse 40 ise Mahsuse 42’nin tam kardeşidir. Mahsuse 42’in en özel yavrusu ile Albatur’dan olma Çaş’tır. Dolayısı ile Mahsuse 45= Caş diyebiliriz!

Ayrıca Oğuzboylu’nun soy ağacında tam kardeşler Padişah ve Satvet akrabalığının yanı sıra Tulyar’ın da aynı seviyede (4*4) akrabalıkları ona kabiliyet veren önemli soy etkenlerindendir.

News Reporter

2 thoughts on “BETÜLDEN…

    1. teşekkür ederiz değerli bilgi için, yazıda bunu da koysaymışız daha şık olurmuş demek:) bir daha ki yazıya inşallah..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir