Bi Koşu Görsün! Bi Yavrusu Koşsun!

Geçtiğimiz hafta sonu ABD’de G3 Hal’s Hope Stakes de kazanan Corinthian yavrusu Prince Lucky, çok rahat kazanımıyla dikkat çekti. Yarıştan sonra Corinthian’ın sahibi Alp Evcimen beyle kısa bir iletişimiz oldu. Prince Lucky’nin 8,5 ay koşmayıp, sonrasında G3 zaferini çok kolay gerçekleştirmesi ile ilgili olarak; Amerika için bu anormal değil, ve ülkemizde bu tip ara vermiş atlar için ‘abi bir koşu görsün’ zihniyetini de çürütmesi bakımında önemli olduğu ifade etti.  Yani at hazırsa koşar, değilse hazır olarak dek idmana devam eder, koşuda galop yapsın diye bir şey yok! Doğru söze ne denir ki!

Prince Lucky

Ben de bu bağlamda bir ilave yapacağım. Biliyorsunuz aygır aşım sezonunda aygır müracaatlarında da yeni aygırlar için ‘yavrusu bir koşsun görelim’ zihniyeti de var! Üstelik bunu yaparken bir de şöyle bir kriterleri de var yetiştiricilerin, aygırın yurt dışında başarılı yavrular vermesi yeterli değil onlar için, onlara da aynı muamele var!

Bunları anlatırken aklıma hep Red Bishop geliyor, ilk yıllarda kimse yüzüne bakmıyordu bu aygırın!

Gelelim tekrar Prince Lucky’ye… Babası Corinthian, A.P.Indy oğlu Pulpit’in oğludur. Ülkemizde son yıllarda A.P.Indy hattından aygırlara yatırım yapılmakta olduğunu görüyoruz. Corinthian dışında General Quarters, Bernardini, Roca de La Paz gibi aygırlar A.P.Indy hattından gelmedir.

Corinthian temsilcisi Prince Lucky’nin anne hattını incelediğimizde kısrak babası Great Notion’ın Elusivie Quality oğlu olduğunu ve dolayısıyla Gone West hattından geldiğini, yine Prince Lucky’nin kısrak babalarına göz attığımızda dördüncü kısrak babasın Boldnesian olduğunu görmekteyiz. Corinthian baba hattının da bu aygır, yani Boldnesian’dan geldiği düşünüldüğünde Prince Lucky’nin Boldnesian üzerine 6*5 akraba olduğu ortaya çıkar. Bu durumda Alanesian ve Alauble izlerinin Corinthain’ın aygırlık kariyerine etkisini merak edebiliriz. Special gibi çok özel bir anne neslinden gelmekte olan Corinthain’ın ülkemizdeki aygırlık kariyerini merakla beklemekteyiz.

News Reporter

2 thoughts on “Bi Koşu Görsün! Bi Yavrusu Koşsun!

    1. Türkiye’ye gelen tüm aygırlara aynı yorum yapılabilir. ?orasi ABD… Handilap atları bile bizim Gr.1 atlarını geçiyor…. bu durumda. kısrak sayısından fazla aygır olur ?tüm duünyaya ihraç oluyor aygırlar 10-12 yaşından sonra, eğer bir Tapit, Giants causeway vs olmazlarsa – Muslihiddin Gurup

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir