BIG BROWN ve Özcan Yıldırım’dan şahane performans…

Türkiye’den batıya ulaşmış üç aygırdan biri olan Byerley Turk adına 5 Ekim 2018 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen G1 koşuyu, Mert Bayırın sahibi ve yetiştiricisi, Sebati Duman’ın menajeri ve Tarkan Şit’in antrenörü olduğu Big Brown (6y aa Unaccounted For – Prize Moment, Pure Prize) jokeyi Özcan Yıldırım ile 2000 metre sentetik pistte 2’04”49’luk derecesi ile kazandı.

Koşunun favori isimlerinden Good Curry’nin start almadığı 3 ve yukarı yaşlı İngilizlere mahsus yarışta 5 safkan start aldı. Starttan tereddütlü çıkan 2 isimden biri olan Big Brown jokeyinin ısrarı ile ancak karşı düzlüğün başında liderliği almayı başarırken son virajı da 4 boy önde döndü. Bu metreden sonra arka grubun ataklarından etkilenmeden üstün bir performans sergileyerek 400.000 TL ikramiyeli yarışta birinciliğe uzanan safkan, 37’nci startında 14’üncü birinciliğini elde edip kazancını 2.106.050 TL’ye yükseltirken aynı zamanda kariyerinin ilk G1 galibiyetine de imza atmış oldu.

Mücadeleyi sürekli arka grupta izleyen Rebel Yell (Dai Jin) düzlükteki etkili sprinti ile ikinciliği elde ederken, Godd Curry’nin koşması ve temponun daha da yüksek olması halinde daha da iyi bir performans sergileyebileceği izlemini verdi. Startla birlikte bir anda kendini önde bulan ve sonrasında rakipleri geldikçe yerini bırakıp mücadeleyi üçüncülükte takip eden Cooger (Victory Gallop) düzlüğün başlarındaki diriliğini belki de pistin sert olması nedeniyle koruyamayıp sonlarda düşen temposu ile koşudan üçüncülükle ayrılırken, koşuya iyi başlayamayan isimlerden biri olup bütün yarış Big Brown’u kovalayan Dombra (Perfect Storm) ise tabelanın son basamağının sahibi oldu.

Koşu sonrasında Şeref Tribünü’nde düzenlenen törende, kazanan atın sahibi adına Cengizhan Bayır‘a kupasını, TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya verdi. TJK Asli Üyesi Yusuf Erkut Ersever, safkanın antrenörü Tarkan Şit‘e plaketini verirken, jokey Özcan Yıldırım ise plaketini TJK Asli Üyesi Can N. Güven‘in elinden aldı.

 

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir