Bir kez daha ENABLE…

Yarış pistlerinin kraliçesi şampiyon kısrak Enable (Nathaniel – Concentric, Sadler’s Wells),  22 Ağustos 2019 Perşembe günü York Hipodromunda koşulan G1 Yorkshire Oaks’u kazanarak kariyerine bir büyük başarıyı daha ekledi.

Khalid Abdullah’a ait olan ve John Gosden tarafından antrene edilen muhteşem kısrak, 3 ve yukarı yaşlı 4 kısrağın katıldığı mücadeleyi kendisi gibi şampiyon jokeyi Frankie Dettori ile Magical, Lah Ti Dar ve South Sea Pearl’ün önünde kazandı.

Enable

2016 yılında 2 yaşlı olarak katıldığı tek startını kazanan Enable, 21 Nisan 2017 tarihinde ise 3’lü olarak katıldığı ilk startında üçüncü olurken ilk ve tek mağlubiyetini bu koşuda alan Enable, sonrasında G1 Epsom Oaks, G1 Irish Oaks, G1 King George VI and Queen Elizabeth Stakes ve G1 Yorkshire Oaks ve G1 Prix de l’Arc de Triomphe’dan zaferle ayrıldı.

Geçen yıl yaşadığı sakatlıklar nedeniyle uzun süre pistlerden uzak kalan ve 8 Eylül 2018 tarihinde Kempton Park’ta sentetik pistte koşulan G3 September Stakes ile 342 günlük aranın ardından pistlere kazanarak dönen safkan, bir yıl sonra ilk kez çim piste yine Arc ile çıkmış, tarihte aynı yıl yalnızca tek koşuyla G1 Prix de l’Arc de Triomphe’a gelip kazanan ilk isim olmuştu.

Üst üste ikinci Arc zaferi sonrası 2018 yılı sonunda bu kez Breeders’ Cup Festivali kapsamında G1 Breeders’ Cup Turf’ten Magical’ın önünde galibiyetle ayrılan kısrak, aynı yıl Arc ve BC Turf çiftesi yapan ilk safkan olarak da tarihe geçmişti.

6 Temmuz günü, 2019 yılında katıldığı ilk yarış olan G1 Coral Eclipse’ten de galibiyetle ayrılan Enable, ardından son metrelere kadar birincilik mücadelesi verdiği G1 King George VI and Queen Elizabeth Stakes’i bir kez daha kazanmayı başardı.

Enable, G1 Yorkshire Oaks galibiyeti ile kariyerinin 14’üncü startında 10’u Grup 1 olmak üzere üst üste 12’inci toplamda ise 13’üncü birinciliğine uzandı.

Yapılan açıklamaya göre Enable için hara hayatı öncesi son muhtemel yarışın 6 Ekim’de gerçekleştirilecek olan G1 Prix de l’Arc de Triomphe olması bekleniyor.

2???Prix de l’Arc Triomphe

1??? Breeders’ Cup Turf

2????????King George & Queen Elizabeth Stakes

1????????Coral-Eclipse

1????????Epsom Oaks

1????????Cheshire Oaks

2????????Yorkshire Oaks

1????Irish Oaks

10 Grup 1 galibiyeti, £9.4 Milyon kazanç.

News Reporter

1 thought on “Bir kez daha ENABLE…

  1. Bizde de dişi atlar daha taylığında elden çıkarılır eküriler tarafından . Dişi attan şampiyon çıkabileceğine ihtimal verilmez. Halbuki dünyada son yıllara damga vuran atların hepsi kısrak. Winx, Rachel Alexandra, Black Caviar, Zenyatta, Goldikova, Songbird, Beholder, Treve liste böyle uzar gider..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir