Bir öneri ve gerekçeleri…

Yarış yazarı olarak, dernekte görevdeyken, Gazetede, Televizyonda çalışırken, bugüne kadar her nerede olduysam hayatım sektöre katkı sunmak ve atçı dostlarıma elimden geldiğince destek olmakla geçti!

Beni tanıyanlar bunu bilir.

Gelelim konumuza…

Uzun yıllar atların starta jokeysiz girişine izin verilmiyordu!

Hatta bırakın starta girmeyi, jokeysiz starta kadar gitmek bile yasaktı!

Oysaki bizim koşullarımız zor, Avrupa gibi değil…

Hipodromlarımızın bir kısmı binalarla kuşatılmış. İdman merkezlerimiz yok. (Şükür şimdi 1 tane oldu, yakında 1 tane çok daha büyüğü olacak)

Starta girme konusunda atçılar da, yarışseverler de neredeyse her gün isyan ediyor!

Atların eğitiminde maalesef pek çok sıkıntı yaşıyoruz.

Bu şartlarda hakem heyetlerinin amacı da her atın koşuya iştirakine imkan sağlamak…

O yüzden yıllarca ‘atların starta jokeysiz gidişlerine ve starta jokeysiz girişlerine izin verin, kime ne zararı var!’ dedik…

Yapıldı!

Kötü mü oldu?

Kaç tane at bu sayede yarış hayatını sürdürebildi!

Yıllarca önden geri geri giriş de yoktu…

Bunu da yapın dedik…

O da yapıldı…

Bugün pek çok safkan önden giriş sayesinde yarışlara iştirak edebilme imkanı yakaladı.

Geçen haftaki programda (sahibinin, tayın adının hiçbir önemi yok, kaldı ki eküri ile pek de sevişmeyiz) 2 kez Halis Karataş ile, 2 kez de Gökhan Kocakaya ile start sorunu yaşayıp koşudan çıkartılan bir safkanın yaşadıklarından yola çıkarak, bunun yarın bir gün her atçının başına gelebileceğinden hareketle ve daha önce yaptığım gibi (starta jokeysiz gidiş ve giriş, önden geri geri girme konuları) bir fikir paylaştım.

Eyvah eyvah…

Sen misin söyleyen…

Haksızlık, adaletsizlik vs…

Bir atçı başka bir atçının atının starta girip, sağlıklı bir şekilde yarışa başlaması ile ilgili ortaya konan ve uygun görüldüğünde herkesin atına uygulanacak olan bir fikre nasıl bu tanımlamaları yapar? Anlamam mümkün değil.

Startla ilgili sorun yaşayan bir safkanın bu problemini giderecek bir düşünce, nasıl olur da yarışlarda haksızlık ve adaletsizlik doğurur!

Mesela bir atın start mahalline kadar jokeysiz gitmesi de haksızlık, adaletsizlik midir?

Veya bir atın Jokeysiz starta giriş yapması?

Ya da bir atın önden geri geri girişi yapması?

Hatta huysuzluk yapan bir atın starta rakiplerinden daha sonra ve en son girmesi?

Bütün bunlar atların, atlarımızın yarışlara iştirak edebilmesi için yapılan uygulamalar değil mi?

Benim söylediğimin bundan ne farkı var?

Ben diyorum ki; bu tarz sorunu olan atlar dış start almak şartıyla (neden böyle diyorum, çünkü bütün atlar girdikten sonra iç veya orta kulvarlardan geri geri giriş yapılmak istenirse, atın girişinde yaşanacak çarpmalar, şahlanmalar veya benzer durumlar, starta girmiş olan atları rahatsız edebilir) starta önden geri geri ve en son girebilmeli…

Bunun yukarıda saydığım ve atların sıkıntı yaşamadan starta girip, yarış koşabilmelerine imkan sağlayan diğer uygulamalardan ne farkı var?

Herkes girecek, ‘dış starttan önden giriş alan’ tay da pistin en dışında bekleyip son at olarak giriş yapacak!

Diğerlerine karşı çıkmayıp, hatta bu imkanlardan faydalanıp, buna karşı çıkmak neden?

Hani rakibimizi sahada geçmekti esas olan?

Yarın atlarımız tamamen idman merkezilerine taşınır, atların eğitiminde daha başarılı hale geliriz. O zaman hepsini kaldırırız, o ayrı…

Bugün starta giriş konusunda atlarımıza 3-4 konuda kolaylık sağlarken, beşincisine itirazı ben anlamıyorum!

Kaldı ki; bu bir fikir, bir öneri…

Şahsa özel değil…

Herkes için…

Herkesin atı için…

Elbette aksi fikirler de saygın ve hürmete değer, ama kendi işiniz düştüğü zaman yardım ve akıl istediğiniz, bu camiada kanaat önderliği yapan insanlara bu tahammülsüzlük niye?

Atahan ZilcioğluNews Reporter

17 thoughts on “Bir öneri ve gerekçeleri…

 1. Abi,,sahanın yabancisiyim senin yorumunu izlerken su geldi aklıma,,, atlarımiz 400,600,800 vs sprint galop Kenter yapiyo,,,bunları yaparken özellikle taylar makinadan çıkarak yapsa ne zararı olur,,,at yarışan varlık ve yarışmak için start makinasına girmeli,,,aşina olsun makinaya bunun bı zararı varmidir

 2. Sevgili Atahan,
  Önden giriş izninin son ata verilmemesinin ilk ve en önemli nedeni atların psikolojisidir. Starta girmiş bir at önünde bir at gördüğünde starttan kendini ne pahasına olursa olsun onun önüne geçmek için kendini parçalama pahasına bile olsa , statttan fırlamaya programlamıştır. Bu sebeple starta önden girecek atlar diğer atlara zarar vermesine engel olmak için ilk olarak statta sokulur. Bu dünyanın her tarafında böyle uygulanır. Ayrıca start sorunu olması söz konusu bir atı kollamak için diğer 21 atı riske etmek ne kadar mantıklıdır ve hakkaniyete sığar tartışmaya dahi açık değildir.
  Sanırım mevzu bahis at değerli atçı Sn. Arif Kurtel’in Chain of Destiny isimli atıdır. Bu değerli kısrak bir şampiyonluk kız kardeşi olması hasebiyle ayrı bir değerdir. Ama diğer koşacak 21 kısrak da kendine göre şampiyon adayı kısraklardır. Eminim Sn. Kurtel de diğer 21 kısrağı ki içlerinde kendi kısrakları da risk etmeyecek centilmen bir atçıdır. Yanılmıyorsam Genel Hükümler de buna izin vermemektedir..

  1. Değerli abim, senin fikirlerin benim için her zaman çok kıymetli…
   Bir çok şeyi senden öğrendim.
   Ben de senin çekincelerine benzer çekinceleri düşünüyorum… Zaten bunun için yazının içerisinde ‘dış start almak şartıyla ve pistin en dışında bekleyip bütün atlar girdikten sonra geri geri girebilir’ şeklinde bir görüş belirttim.
   Tay zaten ilk girdiği zaman dahi potansiyel olarak sağındaki ve solundaki safkanlara sıkıntı yaratabilecek potansiyele sahip.
   En dışta hatta bir boşluk bırakılarak kalması, yaratacağı sorunların ortadan kalkması için daha da iyi olabilir.
   Benim için tayın şu at sahibi veya şu atla ilgili olmasının hiç bir önemi yok.
   Kimin atı olursa olsun…
   Kıymetli katkın için teşekkür ederim…

   1. Sayın Atahan bey ve sayın selman bey şunu merak ediyorum neden bizim atlarımız böyle start problemi yaşıyo anlamış değiliz yarış severler olarak yabancı yarışlarda böyle problemler yok denecek kadar az Buda gösteriyorki bizim uluslarası yarışlarda başarılı olamayışımızın en çarpıcı göstergesidir kısacası sadece kendimizle yarışırız

   2. Bilgilendirmeler için herkese teşekkürler.Bu at sahibi belgesi alma koşullarında findeks raporu talebi var. Şu an at sahibi belgesi olanların acaba yüzde kaçı bu talep edilenin altında.. ve altında olanın at sahibi belgesi iptal mi olacak..Bundan 3-4 yıl öncesi yanlış hatırlamıyorsam bedel yoktu. Bugün 20.000 TL, geçen seneye göre yüzde kaç oranında artı bilemiyorum. Yarış ikramiyeleride aynı oranda artmıştır herhalde… gün geçtikce jokey klüp gelişmemek adınamı ilerliyor kendi kabuğu ve çevresi ile yoksa herkese kapılarını açıp gerçek bir dev mi olmak istiyor..Sadece iyi aygır alımı ile mi büyüyeceklerini düşünüyorlar..ise çok zor..

   3. Bu arada At yarışları Yönetmeliğinde yok ama dediğin konu Genel hükümlerde net bir şekilde belirtilmiş abi…

    Madde 15’in 0 bendi; “Bir koşuya birden fazla dış start almış atın katılması durumunda bu atlar için aleni kura çekilir. Ayrıca at sahibi, at sahibi vekili veya antrenörü tarafından atın deklaresi sırasında, atın start makinesinin ön kapağından geri geri giriş yapacağının yazılı olarak kayıt bürosuna beyan edilmesi halinde, yarış komiserler kurulunca ata dış start verilmiş olsa dahi, at diğer atlardan önce ve süresi içinde start makinesine girmesi kaydıyla, start makinesinin ön kapağından geri geri giriş yapabilir.
    Ancak, start makinesinin ön kapağından geri geri giriş yapmayan at o koşudan çıkartılır. Start öncesi ve starta giriş sırasında kamçı kullanma veya herhangi bir şekilde darbe
    uygulamasına izin verilmez.”

    Ben hem bu tarz atların hem de koşudaki diğer safkanların sağlığı ve sıhhati için bu maddede iyileştirilme yapılabileceğini düşünüyorum Ama senin de çok iyi bildiğin gibi bu tarz değişiklikler bir kişi yazdı çizdi diye yapılmaz abi. Bir fikir destek görürse hayat bulur. Ben her zamanki çizgimde inandığım bir şeyi yazdım. Gerisini zaman gösterir…

   4. Canım abim,
    Zaten hem Selman abi hemde sen hergün aynı yerde yan yana masalardasınız,burdan niye yazışıyosunuz yan yanayken konuşsanıza :))
    Sevgiler & Selamlar…

 3. Çok zamansız bir öneri. Böyle bir haftada uygulanması yanlış. Atını eğitememiş problemli koşacak bir ata iltimas olur. Aynı durumda bir başka at problem yaratsa aynı anda hepsine mi iltimas olacak. Kaos olur.

 4. Sayın Atahan,
  Önerinizi pazartesi gün yayınlanan programda dinledim ve de yukarıdaki yazınızı okudum, tabi ki en mühim olan koşacak atların sağlıklı bir şekilde yarışa başlaması, daha önce bizde olmayan önden giriş yapmak ve jokeysiz bir şekilde atı starta sokmağa çalışmak bence doğru yapılan bir uygulama idi
  ( Dünya da bir sürü ülke de bunlar uygulanıyordu) bunlara camia da destek verdi ancak önerdiğiniz bu yöntemin herhangi bir uygulaması olduğunu duymadım. sizin de dediğiniz gibi önden girişi sona bırakmak (bir boşluk bırakarak dış starttan sokmak) startta ki atları çok rahatsız etme olasılığı bence çok yüksektir özellikle kalabalık yarışlarda güvenlik bakımından büyük sıkıntılar yaratabilir, bu uygulamanın dünya da benzeri olduğunu görmedim (aslında bu arada dünya yarışçılığında şu anda eşi olduğunu zannetmediğim dış start uygulamasını da tartışmaya açmak gerekir) bu öneri için iyi analiz yapmak gerekirdi diye düşünüyorum. Daha önce yapılan önerileri tabi ki takdir ediyorum faydalı olduğunu da görüyoruz yaşıyoruz (Önden girme konusunda S.San ile birlikte benim de katkım olduğunu düşünüyorum) ve de atçılığımızın daha sağlıklı yapılmasını her atçı
  gibi istiyoruz bu demek değildir ki her öneri de ayni fikir de olacağız. ben şahsen bu öneriye ilk baktığımda yararının yanında zararının çok daha fazla olacağı görüşündeyim. Olumlu olumsuz eleştiriler yapılacaktır, fikir ayrılıkları olacaktır , herkes burada atların eşit adil ve de güvenli bir şekilde yarışmasını ister ,olaylara bu açıdan bakmak lazım gerektiğini düşünüyorum.
  Saygılar

  1. Eline sağlık abi… Fikirlerin kıymetli… Şunu söylemek istiyorum; Chain Of Destiny’nin önden giriş yapıp sonrasında içeride huysuzluk yaptığı ve veteriner hekim kontrolünde ayağında kanama olduğu için çıkartıldığı son yarışında, şayet dışarı alındığında veteriner hekim ‘önemli bir şeyi yok, koşabilir’ diye bir görüş belirtseydi, bu atın tekrar starta girip yarışa başlama hakkı var mıydı? yok muydu? Şayet varsa -ki var- böyle bir durumda bu at starta tekrar önden sokulmayacak mıydı? O zaman ne diyecektik?

   Start içerisinde sıkıntı çıkarttığı için dışarı alınan ve sonrasında önemli bir sorunu olmadığı için yeniden starta sokulan yüzlerce at oldu. Bu tay için de bu geçerli olabilirdi. Veteriner hekim bir sorunu yok koşabilir dediği an yeniden tay yeniden starta sokulacaktı. Yani sizin olumsuz fikir beyan ettiğiniz konu yaşanacaktı. Benin farklı söylediğim tek şey, bunun atların arasında değil, en dış starttan, hiç bir atı rahatsız etmeden yapılması… Hatırlayın Sabırlı dış start alıyor diye de benzer şeyler yapılmıştı. Ben de sizin gibi tüm atların sağlığını düşünerek bir öneri getirmeye çalıştım. Takdir kamuoyunun… Selamlar, hürmetler…

 5. Atlar starting box ‘a çok geç giriyor ve bu sorun giderilemiyor. Her yerde aynı bu durum. Her hipodromda aynı. Bu hadise direkt yarışların gidişatını engelliyor. 20 dk geç başlayan yarışlar var. Bu bir skandaldır ve sefil bir durumdur, acizliktir. Normal giren atlar nasıl rahat ve huzurlu giriyor, bunlara bakılması gerekiyor. O da at o da at her ikisi de aynı türden canlı. Derhal bu kangrene çözüm bulunması gerekiyor. Her at girecek starta sonra 2 at girmeyecek ve bunlar için 10 dk beklenecek ve geç giren atlar da starttan da çıkmıyorlar bir de o tarafı var işin. İçerde kuzu gibi 10 15 at bu sorunlu atları bekleyecek ve oynanmış binlerce kupon da var bu esnada, bunların akıbeti ne olacak belli değil. Bu işin uzmanları buraya getirilmeli özel hususi çalışılmalı. Bu durumun bu kadar utanç verici olduğunu, itibar düşürücü bir hadise olduğunu anlayamıyor mu otorite veya yetkililer her kimse artık. Ben bir yarışsever olarak bakıyorum bu soruna. At sahibi de hangi açıdan bakıyorsa veya kimi hangi husus alakadar ediyorsa bu durumun artık sonlandırılması gerek. Abd, İngiltere’de Hong Kong’da çoğu yerde bu saçmalığını yüzde biri varsa birisi desin ki var. Oyun oynuyoruz, bir şablon yapıyoruz, vakit harcıyoruz oyun zaten basit değil zor bir oyun bir de bu ilkellikle muhatap olmak durumunda kalıyoruz. Yazdığımız at ne şartlarda starta giriyor, ne kadar bekleyecek içerde, kafasını mı vurdu yandaki atın ayağı kafasına mı geldi bacağına mı vurdu, at kapağı kırıp kaçtı 2 tur mu attı, içerde mi sıkıştı, jokey mi bayıldı bu gibi ağır sonuçları olan tamamen oyun kurgusunu etkileyen problemlerle karşılaşıyoruz. Yarışsevere zülüm yapmaktan başka bir şey değil. Atahan Bey önerinizi doğrudur veya yanlıştır ben ona bir yorum yapmayacağım. Sadece gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Derhal bu sorunun pasifize edilmesi gerekiyor. Saygılar.

 6. Start eğitimlerimiz yetersiz. Handikap puanlarındaki tutarsızlığa benzer durum start provalarında geçer not verirken yaşanıyor. Atçı tayını daha tam eğitmeden provaya çıkarıyor bu provada ufak tefek sorun da yaşasa tay geçer not alıyor. Bu iş biraz daha zorlaştırılmalı. Velev ki at start provasında çok iyi çıktı ama yarışta yaşadığı sorundan dolayı bir sonraki yarışta titizlik yaptı veya geç çıktı bu aşamada da daha caydırıcı bir tedbir uygulanmalı ve ata en az 2 start provasından geçer not alma şartı getirilmeli. Bu da çare olmaz ise at üzülerek yarışlardan men edilmeli veya mbh uygulaması geri getirilip böyle atlar mbh koşturulmalı. Hep yurtdışından örnekler veriyoruz, vallahi benim gördüğüm kadarıyla hiçbir hipodromda bizdeki gibi start sorunu yaşanmıyor. Yaşansa da çok istisna. Bizde öyle ucube işler oluyor ki hangi birini sayalım, piste kedi girmesi mi dersin, jokey kepinin uçup atın ağzını kapatması mı dersin, eyerin altındaki bezin havalanması mı dersin, start içinde atın gözünü örtüyle kapatıp örtüyü alırken yandaki atın kafasına fırlatmak mı dersin ve daha neler neler. Saymakla bitmez. Misal Singapur’da 20 atlı koşuda atların hepsinin starta girmesi 1 dakika bile sürmüyor, tıkır tıkır hepsini sokuyorlar gidiyor, bizde bir de sırayla sokma takıntısı da var, salın atları hepsi aynı anda girsin işte.

 7. Bazi arkadaslar demiski yarissever ne olacak zaten atahan bey icin demiyroum ama bu konuda yarisseveri dusunen yokki buda at sahibine gayet normal geliyor bizde yarissever olarak kuzu kuzu bekliyoruz iste at starta girecekmi girmeyecek mi cikacak mi cikmayacakmi burdan yarissever arkadaslara sesleniyorum biz bu atciligin normalde en buyuk tasiyken bizi piyon gibi goruyorlar bu kadar basit

 8. Atçıligi hızlandıracak geliştirecek her türlü öneri konuşulmalı tartışılmalı.

  Ustalar yukarıda yazmış olması gerekenleri. Ben biraz geyiğe vurayım. Yurtdışında olduğu gibi Start makinasız yarışlar yapılmalı. Bu tip sorunlar ortadan kalkar. 🙂

 9. Sn. Arif Kurtel’in Chain of Destiny isimli kısrağı Tay Deneme koşusunda bir iki safkana zarar verir veya yarışın geç başlamasına sebep olursa bunun bedelini kim öder! şu an bu önemli koşuya canlı bomba bırakıldı kimse farkında değil.

 10. Atahan Kardeşim, yıllardır bilgisi ve tecrübesi ile atçılığımızın seviye atlaması için yazılı ve sözlü olarak fikirlerimi paylaşıyor, ancak balık hafızalı bir toplum olduğumuz için çabuk unutuyoruz!

  Örneğin;
  —Yetiştiriciliğimize ciddi katkı veren yerli aygırların TJK’nın işlettiği haralarda aşım yapması fikrini Atahan’ın ortaya attığını ve YKK başkanı ikna ettiğini kimler hatırlıyor?
  —Tigem’in kendi haralarına özel aygır satın almak için atçının fonunu kullanmasını yazıları ile önleyenin Atahan olduğunu kimler hatırlıyor?

  Örneklerin hepsini sıralamaya satırlar yetmez!..

  Kısaca; Atahan’ın önerisini destekliyorum, yurtdışı örnekleri verenlere de soruyorum; Yurtdışındaki her şeyi örnek aldınızda, atçılığın seviyesi neden yerlerde geziyor, neden rekabetçi olamıyoruz!?

  Konumuza gelirsek; Önden giriş yapan atlar için, Atahan’ın aşağıdaki sorusuna cevap veremiyorsanız, Atahan’ın önerisini denemek zorundasınız! Çünkü, bir atın koşuya katılma hakkını gasp edemezsiniz, tüzükte karşılığı yok!

  “……..Şunu söylemek istiyorum; Chain Of Destiny’nin önden giriş yapıp sonrasında içeride huysuzluk yaptığı ve veteriner hekim kontrolünde ayağında kanama olduğu için çıkartıldığı son yarışında, şayet dışarı alındığında veteriner hekim ‘önemli bir şeyi yok, koşabilir’ diye bir görüş belirtseydi, bu atın tekrar starta girip yarışa başlama hakkı var mıydı? yok muydu? Şayet varsa -ki var- böyle bir durumda bu at starta tekrar önden sokulmayacak mıydı? O zaman ne diyecektik?”

  Diğer bir konu; Yarışseverler atların starta girme işleminin çok uzadığından şikayet ediyor, hatta bazı atçılar da startta ilk giren atların içerde uzun süre bekletilmesinden dolayı huysuzlandığından, yarışa odaklanamadığın şikayetçiler…

  Hem yarışseverler hem de at sahipleri haklılar!

  TJK, yıllardır yurtdışından start uzmanları getirerek start görevlilerini eğitmeye çalışıyor ama sonuç alamıyor!

  Sebebi çok açık! Atlar çok zekidir ama bir yandan da ezberci bir algoritmaya sahiptir, dolayısıyla starta girerken iyi eğitmeniz veya ezberini bozacak kadar zeki uygulamalar yaparak atı kandırmanız gerekir!

  Şimdi soruyorum; Start görevlileri yani atları starta sokma işini yapanlardan hangisinin eğitimi ve profili atı eğitebilecek veya kandırabilecek seviyede!

  Dolayısıyla, start görevlileri vasıfsız işlerde çalışanlardan olmamalıdır! Yurtdışındaki yarışlarda görmüşsünüzdür! Start önünde atlara yedek yapan ile startta sokanlar aynı profilde değil!

  Özet olarak;
  —Atı Startta sokan görevliler sertifikalı uzman start görevlisi olmalıdır! Gerekirse, bu işin uzmanlarını kısa süreliğine yurtdışında getirmeliyiz, yerlileri de yanların eğitmeliyiz.
  Yani, ahbap, arkadaş, seyis emeklisi gibi kişilerden startta at sokabilecek eleman yetiştirme gibi hatadan vaz geçilmelidir.

  —Startta at sokma işi, her 3 at için bir start görevlisi olacak şekilde planlanmalı ve hangi start numarasından kimin sorumlu olduğu belli olmalıdır!

  —Startta at sokmaya sıra ile değil aynı anda paralel olarak başlanmalıdır. Aslında, startta sokma işi bir zamanlar 1. Start ve son startta aynı anda at sokarak başlıyordu!
  Ancak, bu uygulama nedense terk edildi! Tekrardan başlatılmalıdır!
  Özellikle, Atahan’ın önerisi için bu uygulama gerekli gibi! Yani, önden giren bir at için son starttı verirseniz, son start numaralı önden giriş yapan atı ilk önce starta sokarsanız bazı endişelerde kendiliğinden çözülmüş olacaktır diye düşünüyorum.

  Sonuç olarak;
  Eğer, atçıklık hakkında fikir üretecek kadar bilginiz ve tecrübeniz yoksa, lütfen başkalarının değerli fikirlerini de mesnetsiz varsayımlar ile itibarsızlaştırmaya son verin, ön yargılı davranışlar yüzünden atçılık seviyemizi sürekli geriliyor!

 11. Bakınız at sahiplerine.hergun atini kosturacak..nerdeyse.at sevgisimi bu bakınız yabancı.ulkelere.ne sıklıkla koşturuyor.atlarini.start mahalline bakın.onlarca görevli.beyaz önlük giymiş.5.6.veteriner.elinde liste olan görevli.nerdeyse güvenlik bile start önünde.hele at binen jokeylerde.ne kuralı var ne kulvari.biran önce para kazanmak.ne hakemden çekinen var.nede parasını veren..veren.yarisseverden.gecmisi özlüyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.