Bir sene arayla 2’inci ADALI Kupası!

12 Temmuz 2020 Pazar günü merhum Hasan Adalı anısına İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Dişi İngiliz atlarına mahsus KV-8/D Koşuyu, Remzi Ayyıldız’ın sahibi, Onuralp Mehmet Kurt’un yetiştiricisi ve İbrahim Bekiroğulları’nın antrenörü olduğu Miss Helin (6y dk Bin Ajwaad – Golden Victory, Acclamation), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Mücadeleye 3 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Miss Helin, ilk metrelerde Blanchard ve Peri Lina’nın hemen arkasında ve bariyer dibinde üçüncü sıraya yerleşti. 1200, 1000 ve 800 direkleri bu sıra ile geçilip 600’e gelindiğinde Peri Lina ile yan yana önde kaçan rakibini 1.5 boy geriden takip eden safkan, son düzlüğe çıkıldığında da açılan iç kulvarı tercih etti ve son 300’de başa baş duruma getirdiği mücadelede, sonlarda yarım boy fark yaparak ve 1’35”68’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Yaz Sezonunu 3 hafta önce Tali Çalbatur Koşusunu kazanarak açan Miss Helin, bu seneki ikinci yarışından da galibiyetle ayrılmayı başarırken, geçen sene Iskra ve Tatvan İncisi’nin arkasında üçüncü, bir öndeki sene ise Misae’nin önünde birinci olarak kazandığı kupayı bir yıl aradan sonra tekrar kazanmış oldu.

Miss Helin (Özcan Yıldırım)

Blanchard (Mali) yılı Ocak ayında üst üste kazandığı 2 yarışla açmış, ardından Şubat ayında 2000 metre sentetik pistte katıldığı Şartlı-5 mücadeleyi ikinci tamamlayıp ay sonunda start aldığı KV-7 Mrs Atkins Koşusunda bir kez daha finiş çizgisini önde geçmişti.

Mart ayında koştuğu Gültekin Alpay koşusunda ikinci olan kısrağa, salgın nedeniyle verilen 82 günlük aranın ardından piste çıktığı Münir Köseoğlu ve bu yarıştan 9 gün sonra katıldığı çim pistteki Tali Çalbatur Koşusunda beklentilerin altında bir performans sergileyince bu yarış öncesi çok fazla şans verilmiyordu. Ancak tahmin edilenin tam tersine çok parlak bir yarış koştu. Öyle ki 3 yaşlılığında kazandığı Nadas Koşusundan bile daha parlak bir çim pist performansı sergilerken 1600 metreyi ilk kez 1’35’in içerisinde koşmayı başardı.

Hafo (Win River Win) önde kaçan 3 rakibinin hemen arkasında bekleme yarışı yaptı. Son düzlüğü bekledi ve dış kulvardan hücum etti. Yarım boy ve 1.5 boy farkla üçüncü oldu.

Peri Lina (Falco) koşunun % 68 AGF oranı ile büyük favorisiydi. İlk metrelerde ikinciliğe yerleşti, 400’de üçüncülüğe, son 150’de ise dördüncülüğe düştü. Bildiğimiz Peri Lina gibi koşmadı.

News Reporter

1 thought on “Bir sene arayla 2’inci ADALI Kupası!

  1. 24 saat geçti erkek tay ve dişi tay denemeleri oldu sitede hala haber yok..çok hızlısınız maşallah..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir