Bir Yarış ve Yetiştiricilik Efsanesi; LUXOR…

Erkek Tay Deneme Koşusuna kadar 13 Grup 1 galibi yavru veren Luxor’un atçılığımıza son armağanı Emil Kurjak oldu ve bu tay Erkek tay Deneme galibiyeti ile bu büyük aygırın 14’üncü Grup 1 galibi yavrusu olmayı başardı.

Yarış ve yetiştiriciliğimizde özellikle kuruluş ve gelişme devresinde çok önemli aygırlar var. Bunlar klasiklere ve Grup yarışlara ağırlıklarını koymuş, hepsi de çok özel isimler…

Yine de o jenerasyonlarda aygır ve at sayısı belli sınırlar içinde kalmıştır doğal olarak… Bu yüzden Luxor’un bu kadar sayıda G1 galibi yavrusu olması gerçekten de çok özel bir durum. Sanırım ülkemizde bu kadar sayıda G1 galibi veren bir aygır yok, en azından İngilizlerde…

Luxor’un bu Grup 1 galibi temsilcilerine bakıldığında ikisini Strike The Gold kızları ile verdiğini görmekteyiz. İki yönlü uyum sağlanan bir eşleşme olan Kaneko ile Ulanbator’dan sonra ikinci Grup 1 galibi temsilcisini vermeyi başardı Luxor…

Luxor

Diğer taraftan Luxor’un Grup 1 galibi yavruları içinde Erkek Tay Deneme kazanan sayısı Emil Kurjak ile birlikte dörde yükseldi.

1956 yılından bu yana yapılmakta olan bu klasikte Caerlaverock, tam altı yavrusunun bu klasiği kazanımı ile çok özel bir yere sahiptir şüphesiz.

Caerlaverock’u yanına çok yaklaşamasa da Prince Tudor izledi bir müddet. Bu özel aygırın da bu klasikte üç kazanan yavrusu vardı ve bu yıla kadar Luxor ile ikinciliği paylaşıyordu Erkek Tay Deneme’de…

Emil Kurjak’ın galibiyeti ile Luxor artık bu klasikte ikincilikteki yerini sağlamlaştırdı. Caerlaverock’u bu yarışta yakalar mı? Luxor bu belli olmaz!

O değil de Onur Dilbaz kardeşimiz tam bir Luxor ustası… Yıllarca süren Luxor hayranlığını, zaman içinde Luxor ustalığına dönüştüren ve Kuzey Kafkasyalı’dan sonra bu aygırdan ikinci Grup 1 galibi bir ata daha sahip olan bu atçı kardeşimizi ve ekibini kutlar, başarılarını devamını dilerim.

Mustafa Çiçek de 2019 yılında Yamanlarbeyi galibiyetinden sonra ikinci Erkek Tay Deneme galibiyetini elde ederek çok üstün gibi görünmese de bu klasikte bir çok meslektaşını bu zaman dilimi ile geride bırakmayı başardı.

Bu arada Yamanlarbeyi demişken, kendisi de Erkek Tay Deneme koşusu kazanan Kaneko’nun, aygır olarak Erkek Tay Deneme galibi yavrusu henüz olamasa da kısrak babası olarak Erkek Tay Deneme kazanan iki ismin soy ağacında yer alıyor oluşu da dikkat çekicidir.

Kaneko 

Tekrar Luxor’a dönersek, bu aygırın dört Erkek Tay Deneme galibi yavrusuna baktığımızda kısrak babalarının hepsi ülkemizde aygırlık yapan isimler… Dutyfree (Wolf), My Başkan (Mujtahid) , Graystorm (Strike The Gold), Emil Kurjak  (Kaneko) gibi isimlerde bunu görebiliriz.

İlk anda belki çok da anlam ifade etmeyebilir bu yaklaşım  ama Luxor’un 14 Grup 1 galibi  içinde kısrak babaları bu coğrafyada aygırlık yapmayan isimler de var… Flying Spur, Night Shift, Sadler’s Wells gibi.

Yazımız Luxor ağırlıklı oldu doğal olarak ama biraz da Dişi Tay Deneme için kelam edelim.

Koşunun ilk iki sırasını bitiren atların anneleri;

General Briella: Smart Angel-Fast Company-DANEHILL DANCER

Defiant: Danseur De Feu-DANEHILL DANCER

Böylelikle Dişi Tay Deneme de kısrak baba hatlarında Danehill Dancer ağırlığı görmekteyiz.

Yine kazanan tay açısından bir diğer ilginç bir not da anne familyası ile ilgili olacak… Ülkemizde başarılı bir aygırlık kariyeri olan ünlü aygırlardan Calaboose özellikle kızlarının yarış performansı ve ardından kısrak babası olarak da dikkat çekmiş bir isimdi…

Dişileriyle de dikkat çeken bu aygırın annesi La Fresnes’den yayılan nesil yıllar sonra ülkemizde kendini General Briella da göstermiş olup söz konusu tayın da bir Dişi Klasiği kazandığını göz önüne alırsak, La Fresnes veya daha geniş bir perspektif ile Schiaparelli familyanın sahne aldığı bir Dişi Klasiği finali izledik.

Ayrıca Mehmet Akyavuz’un da ilk kez kazandığı bir Dişi Tay Deneme Koşusu seyrettik ki, gerek Triple Crown, gerekse de yarışçılığımızın yıllardır süregelen diğer önemli G1 yarışlara baktığımızda bu manada da bir ilk oldu diyebiliriz bu kardeşimiz için…

Ayrıca General Briealla’nın babasının ülkemizde ki ikinci Grup 1 galibi yavrusunun da dişi oluşunu da altını çizmek gerekebilir ki, yıllar evvel geldiğinde kimse tanımaz iken, aygırdan bahseden biz bu hususlara değiniyorduk, bilen bilir!

General Quarters
News Reporter

4 thoughts on “Bir Yarış ve Yetiştiricilik Efsanesi; LUXOR…

 1. Onur dilbaz’ a hakikaten tebrik etmek lazım. Her sene kaliteli iyi yetişmiş. Güzel at bir tane hediye ediyor. Klas safkan çıkarmayı başarıyor. Belli ki titiz bir çalışma yürütüyor. Bundan şüphe etmiyorum. Emil kurjak az yariş koştu. Sahaya geç geldi gibi. Geç doğumlu mu erken doğumlu mu ben anlamam o işlerden . Anlamam da gerekmiyor zaten. Ben oyuncuyum. Yetiştiriciler düşünsün 🙂 Sanırım ondan kaynaklı. Emil kurjak kısa ve orta mesafedeki klasik koşulari kosabilecek şampiyon adaylardan bir tanesi.

 2. M.akyavuz favoriye en temiz binen jokey. Jokeyin favori ile barişik bir tarafı var. Kuponlarda yıkmaya calişsamda m.akyavuz görürsem yikmam. Favorilerdeki uyumu acayip. Koşunun net favorisi olup getiremedigi at. Diğer jokeylerin favori olupta getiremedigi at istatistikleri açısından acayip şekilde değerli. Dikkat edin.

 3. Onur Dilbaz At sahipliği yapmazdan önce twitterda tayların bazılarının yanlış mesafede ve çok sık koştığu yönünde uyarı yaptığında “Ya sen at koşta görelim” diyorlardı..Sanırım
  Gazi 2.liği
  Çaldıran -Dtd-Etd galibiyetleriyle
  Tayların nasıl koşulması gerektiğini göstermiş oldu
  Bana göre tek hatası Hışman tercihi idi
  Zira Kuzey in yarış hayatının bitmesi Hışmanın Avrasya da ki gereksiz yüklenmesiydi
  Sen atını nekadar sakınırsan sakın bazen
  jokey hırsının kurbanı oluyorsun

 4. Kendi ülkemizde yetişen atlarımızın tercih edilen aygırlar olması sevindirici. Umarım daha niceleri çok başarılı olup tercih edilirler.
  Birde Mahmudiye ve İzmit Haralarının bu yılki aşım performanslarını inceledim. Durum berbat gözüküyor. Umarım diğer haralar böyle değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir