Bir yıldız daha söndü! Efsane safkan yaşamını yitirdi… 

Ünü Türkiye sınırlarını da aşan ve yakın bir zaman önce Katar’da ilk yavrusu dünyaya gelen şampiyon yarış atı ve aygır Turbo (Rikardo), 19 Nisan 2021 Pazartesi günü geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi.

Düzarat Ekürisi tarafından yetiştirilen ve yarış hayatını noktaladıktan sonra TİGEM tarafından satın alınarak 2013 yılında aşımlara başlayan 2005 doğumlu safkan, aygırlık hayatında da çok başarılı oldu ve 2015 yılında 11’inci sıradan giriş yaptığı Aygır Kazanç Listesinde 2017, 2018 ve 2019 yıllarında lider aygır olurken, 2016 ve 2020 yıllarında ise ikinci sırada yer aldı.

Turbo

5 G1 galibi ve 51 Black Type yavru verdi…

G1 Çanakkale Zaferi, G1 Hatay, G1 Türkiye Büyük Millet Meclisi (2 kez), G1 İstiklal Savaşı, G1 Niğbolu ve G1 Malazgirt Koşularından galibiyetle ayrılarak kariyerine 7 G1 birinciliği sığdıran Turbo, kendisi gibi çok başarılı yavrular  verdi.

16 yaşında hayatını kaybeden efsane safkanın bugüne dek start alan 360 yavrusundan 256’sı (%71) yarış kazanmayı başarırken bunların içerisinde Diliran, Düşlem, Gürsu, Falez ve Madrabaz G1 galibi olmayı başardı. 51 Black Type yavrusu bulunan ve yavruları şu ana kadar 95 Milyon liranın üzerinde kazanç elde eden aygır, hiç kuşkusuz yeri kolay kolay doldurulamayacak büyük bir efsaneydi…

News Reporter

7 thoughts on “Bir yıldız daha söndü! Efsane safkan yaşamını yitirdi… 

 1. TURBO!….TURBO! ….TURBO!….
  ADIN KAZINDI GÖNÜLLERE
  YÜKSELDIN GÖKLERE; BEYAZ MELEGISIN ARTIK ZEUSLARIN KRALLIGININ
  GÜLE GÜLE VE DE HOSGITTIN
  Sevil sevil, delil delil, bakislarinda donakalinsin
  ve de lirik tininla yaris dünyasi hep isildayacak
  güle güe

 2. Turbo, pistlere sığmayan, gönüllere taht kurmuş at demeye dilim varmadı. Ah be şampiyon! Devletin harasında buz esiyor sanki. Nerede bu haranın veterineri? Kalp krizi geçirdi öldü öyle mi? Peki kalp krizi geçirmesine sebeb ne? Yoksa ikinci bir Kafkaslı vakası mı? Ne deyim bir daha bu pistlere böylesi gelir mi? O entarnasyonel yarışı dün gibi gözümün önünde bir yanda acaba geçerler mi diye korkan yarış sever, sonra Turbo geçilmez diyen aynı yarış sever… Işıklar içinde uyu oğlum evimin baş köşesindeki o resmin hiç inmeyecek oradan.

 3. ne yazsak eksik kalır çok özel bir araptı!
  Bazı atlar vardır öyle sprint atıp gelirki ama turbo tuta tuta gelmesi insanı mest ederdi!
  özel di özel kalacak yarışseverde Turbo!

 4. Para hırsıyla her koşuda koşturulan Kafkasliya meydanı dar eden gerçek şampiyon gerçekten çok üzüldüm

 5. Aygir olan atlara ticari meta gozüyle bakılırsa durum hic degizmez at erken yaşta ölür.inanın dün okudum bu haberi.ölüme en yakıştıramadığım en sevdigim atti turbo.boyle nadide atlara yilda en fazla 30 cekim yaptirılmalı.kota konulmalı.

 6. Rahmetli Ramazan Kaya kırma olduğunu iddia ediyordu Rikardonun başka bir temsilcisi yanına bile yaklaşamadı Turbonun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir