Birincilik hasreti sona erdi…

30 Kasım 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-8 Albatur koşusunu, Murat Aktaş’ın sahibi olduğu, Anadolu Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Engin Karataş’ın yaptığı Sancar (5y ka Altaha – Rengin, Halid) jokeyi Sadettin Boyraz ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Sülünbike (Kaizbert) elde ederken, Duman (Turbo) üçüncü, Black Grape (Kaizbert) dördüncü, Yetim Ali (Burukcan) beşinci olarak pistten ayrıldı.

20 Ay sonra gelen galibiyet…

Yaz sezonunda özellikle Ankara’da start aldığı G1 TBMM koşusu ikinciliği ile dikkatleri üzerine çeken ve sonrasında start aldığı Grup yarışlarda zaman  zaman tabelanın içerisinde kendisine yer bulabilen Sancar, bugüne dek en başarılı, en istikrarlı ve tek yarış kazanabildiği pist olan sentetik pistteki mücadelede usta jokeyi Sadettin Boyraz ile koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra dışardan yaptığı etkili sprintle koşuyu kazanırken yaklaşık 1.5 yıldır süren birincilik hasretine de bir son vermiş oldu.

Safari’nin 1 boy, Köyağası Demir’in 1,5 boy ve Kamus’un 2,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde dışardan atak yapan Ulubatur liderliği alırken ikinciliğe Yetim Ali girdi. Daha sonra Sülünbike ve Sancar sırası ile 1200 startı geçildi. 1000’de Ulubatur liderliğini korurken yine ikincilikte Yetim Ali arkalarında Sülünbike daha sonra Safari ve Sancar şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Ulubatur az farkla lider dışında Yetim Ali daha sonra Sülünbike, Safari ve Sancar olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de ortadan atak yapan Yetim Ali onun dışından Sülünbike ve onların dışından gelen Sancar üçlüsü arasında bir mücadele başladı. 200’den sonra Sülünbike ve Sancar rakiplerinden ayrılıp aralarında birincilik mücadelesine başladılar. Sonlarda rakibine hakim olan Sancar yarım boy farkla ve 1’33″31 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Sancar (Sadettin Boyraz)News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir