BLANCHARD Dişi Tay Deneme’ye Göz Kırptı!

3 Yaşlı Dişi İngiliz taylarının Dişi Tay Deneme öncesi önemli sınavlarından biri olarak kabul edilen KV-9/S/D Nadas Koşusu, 3 Mayıs 2019 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşuldu. 14 tayın start aldığı mücadeleyi Esmer Culfa’nın sahibi, Adil Mert Kaya’nın yetiştiricisi ve Gökmen Gökçe’nin ise antrenörü olduğu Blanchard (Mali – Sarı Tramway, Danehill Dancer), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

1600 metre mesafeli çim pistteki mücadeleyi 1’38”17’lik derecesi ile kazanan Blanchard’ın 2 boy gerisinde ikinciliği Anatolion Pearl (Captain Rio) elde ederken, onun 3 boy gerisinde Derin Diyar (Kaneko) üçüncü, onun da boyun farkla arkasında Nippon (Three Valleys) ise dördüncü oldu.

Kariyerinin 9’uncu startında 5’inci birinciliğini elde ederken üçüncü Kısa vade galibiyetine imza atan Blanchard, böylelikle Dişi tay Deneme Klasiğine de göz kırpmış oldu.

Blanchard (Halis Karataş) 

Danehill hattı…

Nadas koşusunda kazanan Blanchard, geçtiğimiz yılki çizgisini devam ettirdiğini ve hatta daha da farklı seviyelerde olabileceğini gösterdi.

Blanchard’ın annesi Sarı Tramvay bir Danehill Dancer kızıdır. Nadas koşusunu 2012 yılında kazanan Air Born’un da kısrak babası Danehill Dancer’dı. Yine Nadas koşusunun 2014 yılı galibi Sweet Brew’in kısrak babası Tiger Hill olup bu aygırın da Danehill Dancer gibi Danehill oğlu olduğunu görmekteyiz. Bu durumda Nadas koşularında son sekiz yılda kazanan üç dişi de kısrak babalarının Danehill hattından geldiği görmekteyiz.

Blanchard’ın babası Mali için iki kez yazı yazdım ve bu aygırın değerini anlatmaya çalıştım ki ilk yazdığımda yetiştiriciler tarafından neredeyse unutulmuştu! Ona güvenimi haklı çıkardığı için Mali’ye teşekkür ediyorum ve merak edip şu anda baktığımda bu yıl 29 kısrak müracaatı yapıldığını görüyorum. Bence yine az! Dişi klasiklerinden sonra yine konuşuruz bu konuyu! (Muslihiddin Gurup)

Blanchard (Halis Karataş)
News Reporter

1 thought on “BLANCHARD Dişi Tay Deneme’ye Göz Kırptı!

  1. Abi bir yarış sever ve safkan sever olarak senin yazılarını keyifle okuyor ve yenilerini de sabırsızlıkla bekliyorum. Mali konusundaki görüşlerinede sonu kadar katlıyorum. Ta Tinkerbell ve Pargalı’dan beri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir