Blood Horse – Türkiye’den ünlü yetiştirici Keeneland Satışlarında!

Türkiye’den ünlü yetiştirici Keeneland Satışları’nda

Arif Kurtel, 3. gün sonuna kadar toplamda 434.000 $ bedelle 13 at aldı.

Türkiye’nin seçkin iş adamlarından ve ülkenin lider at sahibi/yetiştiricilerinden olan Arif Kurtel, her yaştan safkanların satıldığı Keeneland Ocak Ayı Satışları’nda alım yapan uluslararası yetiştiriciler arasında yer aldı.

Keeneland Satışlarının sondan bir önceki bölümü olan 9 Ocak gününe kadar satış alanın arka taraflarında yer alan Arif Kurtel, öncelikli teklifleriyle toplamda 434.000 $ karşılığında 13 safkanın alımı için imza attı. Lexington’ın yakınlarındaki Elmendorf Çiftliği’nde birçok kısrağı bulunmasına rağmen, Kurtel’in Ocak ayı alımları 300’den fazla İngiliz ve Arap atının yer aldığı çiftliğine eklenmek üzere Türkiye’ye gönderilecek.

“Storm Cat hattını seviyorum.” diyen ve yanında birkaç danışmanı bulunan Kurtel, Amerika gibi çim ve kumda yarışların düzenlendiği Türkiye’de Amerikan kan hatlarının başarılı olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca Kurtel: “Genetik önemlidir. Eğer önemli safkanlara sahip olmak istiyorsanız, genetik için de ödeme yapmanız gerekir. Benim için ispatlanmamış kısrak ve aygırları denemek çok heyecan verici. İşin bu kısmı çok keyifli ve benim yatırımlarımın % 10-15’i ispatlanmamış kısraklardan oluşuyor.” dedi.

LONG RUNNER (Tolga Yıldız)

Yarışmak için yetiştiricilik yaptığını belirten Arif Kurtel’in 2015 yılında Keeneland Kasım ayı Satışları’nda aldığı bir kısrağın ürettiği taylardan birinin bu yıl Haziran ayındaki Türk Derbisi’ni hedefliyor. Long Runner isimli tay biri G1 olmak üzere üç yarışı sonucunda yenilgisiz durumda.

Gio Ponti’den olan tayın annesi ise Denali Harası’nın Keeneland Satışları’na getirdiği ve 25.000 $ bedelle Ömer Halim Aydın tarafından Kurtel adına karnında Long Runner’ı taşırken aldığı bir Personal Flag kızı olan Borrowing Base.

Long Runner’ın sahibi “Dayanıklılığı var, hızı var, her şeyi var.” şeklinde konuştu.

Arif Kurtel, 2011 yılı Kasım Satışları’nda 125.000 $’a gerçekleştirdiği ilk alımlarından olan Common Hope’un da aralarında bulunduğu Keeneland’den aldığı birçok kısrakla başarıya ulaştı. İlginç olan tesadüf ise 2011 yılında Common Hope’un Candy Ride’dan verdiği tay birçok G1 galibiyeti olan ve 2013 yılında “Şampiyon 2 yaşlı erkek tay” olarak onurlandırılan Shared Belief idi. Shared Belief, 2015 yılında kolik etkilerine yenik düştükten sonra hayatını kaybetti.

Asıl ilgi alanı Türkiye’de olsa da Kurtel, şu ana kadar sınırlı olan Amerikan Yarışçılığı’ndaki varlığını da arttırmayı planladığını ifade etti. Sahibi olduğu diğer kısraklar arasında 110.000 $’a alınan ve birçok Grup koşu galibi Reneesgotzip’in annesi olan No Dress Code da bulunuyor. Reneesgotzip’in Türkiye’de yetiştirilen öz erkek kardeşi Seventh Sense ise Amerika’da 2 yarış kazandı.

Yakın zamanda Kurtel’in formasını Amerika’da temsil edecek atlardan biri ise Shared Belief’in 3 yaşındaki öz erkek kardeşi olan Shared Legacy olacak. Tay sadece yakın akrabalıklarıyla değil, aynı zamanda 2017 yılı Keeneland Eylül ayı Yearling Satışları’nda pahalı bir geri alım olmasıyla da dikkat çekiyor. Vinery Sales tarafından satışa getirilen tay, 1.9 Milyon $ bedelle sahibi tarafından geri alındı.

Palm Meadows’ta yarış hazırlıklarını sürdüren Shared Legacy ile ilgili Kurtel, “Böyle bir kaliteli atı koşmak bizim için bir şans. Tabi düşünüldüğünde böyle büyük bir paraya rağmen onu tutmamız büyük bir risk. Her bir hafta yapılacak idmanlardan dolayı önümüzdeki 6 hafta bizim için çok heyecanlı olacak.” dedi.

Türkiye’nin en büyük kömür madenciliği şirketine sahip olan Kurtel, kendisinin ve ailesinin de tutkulu biniciler olduğunu söyledi. Kurtel, 30 yıl boyunca at bindi ve ABD’de yaşayan kızları da at biniyorlar.

Torunlarının da şu an at bindiklerini söyleyen Arif Kurtel, “Atlar ailemizin hayatındalar. Çocuklar için at binmek inanılmaz. Fiziksel ve mental olarak çocukların gelişimi için en iyi spor olabilir.” şeklinde konuştu.

Haber-Röpartaj: Blood Horse – Ron Mitchell

Çeviri: Numan Sakar/TJK

 

 

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir