BLUE POINT Duble yaptı! Gözler Çekya Yarışçılığında!

1711 yılından bu yana düzenlenen ve tüm dünyadan başarılı atları bir araya getiren Royal Ascot Festivali, 22 Haziran 2019 Cumartesi günü koşulan son gün koşuları ile birlikte tamamlandı.

Festivalin merakla beklenen ve son gün gerçekleştirilen 4 ve yukarı yaşlı 17 safkanın katıldığı 1200 metrelik sprint koşularından G1 Diamond Jubilee Stakes’i, 4 gün önce G1 King’s Stand Stakes’ten zaferle ayrılan Godolphin Ekürisinin sahibi olduğu, Charlie Appleby’ın antrenesindeki Blue Point (Shamardal – Scarlett Rose, Royal Applause), jokeyi James Doyle ile kazanarak tarihi bir başarıya imza attı.

Baş farkıyla galibiyete ulaşan Blue Point’in ardında koşunun ikincisi sonlardaki etkili sprinti ile Dreams Of Dreams (Dream Ahead) olurken, Kachy (Kyllachy) üçüncü, Speak In Colours (Excelebration) da dördüncü oldu.

Royal Ascot festivali kapsamında iki G1 yarışı kazanan ilk safkan olan 5 yaşındaki Blue Point, bu galibiyetle birlikte 4’üncü G1 galibiyetine ulaşırken, toplam birincilik sayısını ise 11’e yükseltti.

Ascot’ta son günün bir diğer Grup yarışı olan G2 Hardwicke Stakes‘i ise Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum’un Defoe (Dalakhani – Dulkashe, Pivotal) isimli kır safkanı, jokey Andrea Atzeni ile kazanmayı başardı. 2400 metre mesafeli G2 Hardwicke Stakes’te, 3500 GNS bedelle 2014 yılında foal olarak Tattersalls Satışları’ndan alınan ve Çekya’da Vaclav Luka Jr. tarafından antrene edilip kariyerine orada başlayan Nagano Gold (Sixties Icon) jokey Christophe Soumillon ile ikinci olurken, Khalid Abdullah Ekürisi’ne ait Mirage Dancer (Frankel) üçüncü, Morando (Kendargent) ise dördüncü oldu.

Roger Varian’ın antrenesindeki Defoe , G2 Hardwicke Stakes ile birlikte 18’inci startında üst üste 2’inci, toplamda ise 9’uncu  birinciliğine uzandı. 5 yaşındaki kır erkek safkan, son olarak Epsom Oaks gününde G1 Coronation Cup’tan zaferle ayrılmıştı.

Kaynak: www.tjk.org

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir