BOĞAZİÇİ Koşusu küme düştü!

Uluslararası Katalog Standartları Kitapçığında (ICS) Part I’de yer alan ve 08 Eylül 2024 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulması planlanan Uluslararası Boğaziçi koşusunun sınıfı, ilgili kataloğun standartlarının sağlanamaması nedeniyle Avrupa Pattern Komitesi (EPC) tarafından G2’den G3’e düşürüldü.

Richard Hannon JR, Saeed Bin Suroor, Luca Cumani ve Mick Channon gibi antrenörlerin at getirip kazandıkları Boğaziçi Koşusu 2009 yılında G2 statüsüne alınmıştı… Böylelikle bu önemli koşu 15 yıl önceki haline geri dönmüş oldu.

News Reporter

20 thoughts on “BOĞAZİÇİ Koşusu küme düştü!

 1. Bu ülkede at, sevgi mi para mı?
  Bu sorunun cevabı netleşirse neden küme düştüğümüzün cevabı da belirlenmiş olacaktır.
  Atçılık salt sevgiye dayanıyorsa neden küme düşüyor ve uluslararası arenada yer bulamıyoruz?
  Salt paraya dayanıyorsa neden daha yüksek ikramiyeli ulusal koşularda yokuz?
  Her ikisine dayanıyorsa neden başarısızlıkta zirveye oynuyoruz?
  Ya atçılığı bilmiyoruz ya da salt öylesine hobiye dayanıyor.
  Bilemiyorum, Türk atçılığının başarısızlığındaki gizemi anlamak için galiba bilimsel araştırma gerekiyor. Zira atçıların da bu sorulara net cevabı olduğunu sanmıyorum.

 2. Türk atçılığı dünyanın en katma değersiz organizasyonu. Gr3 bile fazla. 5-10 yılda bir çıkan istisna atlar hariç tüm yerel şampiyonlarımız yurtdışında class 3-4 düzeyinde atlar. Bu atlara bu kadar ikramiye ödenmesinin zaten mantığı yok. Mahalli yarışlarda koşacak atlar gr1 koşuyor. Arap atçılığı zaten kanayan yara. Özetle fazla ciddiye almaya gerek yok bizim atçılığı. Hobi niyetine ve zaman zaman gülmek için izlenmeli.

 3. Bu hızla giderse Boğaziçi ve Topkapı koşuları Listed seviye düşer sorsan ama atçılığımız gelişiyor. Birde Anadolu koşusunun önüne FrenchGalop gidi şeyler eklemeyin Anadolu koşusu ayrı bir ent. olsun diycemde kime ne anlatıyoz ki.

 4. ATAHAN ABİ BURADAKİ HATAYI DÜZELTİN LÜTFEN BU KOŞU 2009 YILINDA G2 STATÜSÜNE YÜKSELMEDİ YA DA BU STATÜDEN HİÇ DÜŞMEDİ.HER ZAMAN G2 STATÜSÜNDE, SINIFINDAYDI BU GÜNE KADAR.
  1999 YILINDAN BERİ (9 YAŞINDAYDIM) İZLİYORUM AT YARIŞLARINI.

  1. Bahsettiğimiz G2 Uluslararası Katalog Standartlarına göre kardeşim. Yani Enternasyonal G2’den bahsediyoruz.

   1. 25 YILA NE KADAR TECRÜBE DERSİNİZ YA DA GÖRÜRSÜNÜZ BİLMİYORUM.
    SİZİN TECRÜBENİZ BENDEN DAHA FAZLA BU YÜZDEN SAYGI İLE BAKIYORUM VE HEP ÖYLE OLACAK ANCAK BU DEĞERLİ YARIŞ İLE İLGİLİ BÖYLE DE OLMAMALIYDI, STATÜ DÜŞMEMELİYDİ.
    TEŞEKKÜRLER YANITLADIĞINIZ İÇİN.
    SAYGILAR.

 5. Gaziden sonra bizleri en çok heyecanlandıran güzelim yarışlar ne hale geldi?!?Ne atlar ne mücadeleler izlemiştik gelinen noktada dibi gördük gibime geliyor…Birde Jokey turnuvası niye duzenlenmiyor artık?!?

 6. Tabandan doğacak bir baskı bence sektörü yönetenlerin doğruyu bulmasına katkı sağlayacaktır,yarış severlerimiz hem atlarımız hemde yarışlarımız yurtdışı ile rekabet seviyelerine ulaşana kadar yerli yarışlardan uzak dursunlar bir protesto olarak.

 7. birşeyler eksik sektörün içindeki insanların bunu çözmesi lazım.bence yetiştiricilikte a dan z ye hata yapılıyor. atların neredeyse tamamı çok agresif 2 kişi padokta zor gezdiriyor. secretariat anadoluda bir harada doğsaydı gaziyi kazandıktan sonra yarış hayatı biterdi. kan önemli ama atı doğru yetişirmek en az kan kadar önemli.

 8. eskiden gazi gibi beklerdik enternasyonelleri, haftalar önceden deklarelere bakar, youtubenin daha ilk çıktığı zamanlarda bile kayıtlı atların yarışlarını bulmaya çalışırdık.. daha eskilerde internetin olmadığı dönemlerde enternasyonal gününe özel yarış dergisi ve liderform alır, gelen atlar hakkında bişeyler okumaya çalışırdık.. ne atlar da gelirdi.. vizyonsuz çapsız yönetimler iş başına geldiğinden beri mahalli enternasyonale düşmüştük zaten.. verilen para gavurlara gitmesin, zaten yarışseverin cebinden gelen 3 kuruş yine ağababalarına gitsin diye planlı yapıldığını düşünüyorum. halbuki parasını da biz veriyoruz o ikramiyelerin, ne istediğiniz 2 günlük zevkimizden..

 9. Ege derbisinde Şartlı 4 atları koştu kazandı
  Yurt dışında bu atlar maiden bile kazanamaz.
  Ha biz burada çenemizi yoruyoruz.At sahipleri ceplerini dolduruyor.
  Adam handikap şartlı atlarıyla 1.5-2 mn tl yi cebine koyup gidiyor.
  Bir koşuda sıfır araba cumhuriyet gazi koşularında villa parasını bi koşuda cebine koyup gidiyor
  Sorsan atçı zor durumda derler…

 10. Grup koşuların adetlerinin azaltılması çok isabetli olmuş.
  Çok daha aza düşürmek gerekli.
  16 handikap atları A3 g3 kazanıyor
  Bide g3 koşuya katılabilmek için misal 100 Grup 1 e 110 puanı olmayan at deklare olamasın

 11. Rekabete kapalı her işte beklenebilecek sonuç. Başka bir sonuç elde etmek imkansız. Dünyada sıfır yeri olan Türk atçılığına aslında kendi kendimize değer veriyoruz. Dışarıdan aygır veya kısrak almasak, kimsenin Türkiyede yarış yapıldığından haberi filan yok. 1980 öncesi rakebete kapalı ekonomide herkes malum holdingin ucuz ve basit elektrikli aletlerini alırdı. Parası olan kaçak olarak yurtdışından iyisini getirirdi. Rekabet geldi. Bugün bütün dünyaya ürün satıyoruz. Bir avuç TJK asli üyesi dededen kalma anılarla, yöntemlerle çağdışı bir yönetim anlayışı ile al gülüm ver gülüm bu işi yönetiyorlar. Daha yeni yönetim seçildi değil mi ? Allah aşkına bir kişide ne yapacaklar, ne vaat ettiler biliyor mu ? İngiliz kraliyet ailesinde bile arada sırada bir prens, prenses çıkyıor, kardeşim bu ne iş ? Böyle gitmez diyor. Bizim aristokratlar localarında kasım kasım kasılmaya devam ediyorlar.

 12. Para kazanmak için atçılık yapılırsa böyle olur. Grup koşular, vasat ya vasatın biraz üstü atlarla voliyi vurma aracı hâline gelir.
  Ancak Boğaziçi’ne özel konuşuyorsak en önemli şey enflasyon. Kim, niye gelsin bu koşuya? Yabancı atlar yoksa bu koşunun hiçbir esprisi yok.

 13. 16 mart 2023 İstanbul at yarışları , 7 koşu 3 nolu Eksibir isimli at , jokeyi ile 8 ve 2 nolu atların üstüne son 50 mt atının kontrolünü kaybederek çarpıp ,iki atın da aksiyonunu bozuyor. Komiserler kurulu göya videoyu izliyor, herhalde bir görememe sorunu var ki ,yada başka bir neden 3 nolu atın birinciliğini kesinleştiriyorlar. Çok yazık olur yarış severlere ,artık yarış severleri aptal yerine koymayı bırakalım ltf.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir