Boğaziçi Koşusunda zafer GO HERO’nun…

3 Eylül 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Uluslararası Boğaziçi koşusunu, Ahmet Güzelocak’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Batuhan Turgul’un yaptığı Go Hero (4y da Torok – Setryn, Strike The Gold) jokeyi Halis Karataş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Age Of Fire (Torok) elde ederken, Mister Görkem (Powerscourt) üçüncü, Moonlight Fairy (Graystorm) dördüncü, Burgas (King David) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Üst üste ikinci Grup zaferi…  

G2 Celal Bayar Koşusu galibiyeti sonrası bu koşuya yine çok iyi durumda gelen Go Hero, üç yaşlı ekürisi Moonlight Fairy ile birlikte start aldığı mücadelede çok iyi uyum sağladığı jokeyi Halis Karataş ile koşuyu arkada takip edip, düzlükten sonra orta kulvardan yaptığı etkili ataklarla liderliği aldı ve sonlarda farkı açarak kazanırken üst üstte ikinci grup birinciliğine ulaşmış oldu. 

Age Of Fire startla birlikte öne çıktığı mücadelede yüksek tempolarla son virajı önde dönüp, son 200’e kadar da liderliğini koruyarak başarılı bir ikincilik elde ederken, şampiyon Burgas yüksek tempoda uzun süre ikinci gittiği koşuda 600’den sonra düşen temposu ile beklentilerin altında bir performans sergileyip son 200’de kentere inen temposu ile mücadeleden beşinci olarak ayrıldı.   

 

News Reporter

27 thoughts on “Boğaziçi Koşusunda zafer GO HERO’nun…

 1. – Burgas’a geçmiş olsun. Bu sezon geçilmez diyordum ama yanıldım. Gerçi bu tam sayılmaz 🙂
  – Protestoyu kabul ettirecek bir faul yoktu. Long Runner’ın önüne iki kez kırarken itiraz etmiyorlardı. Eküri sadece “kirli” koştu. İllegal değil bu.
  – Burgas, eküri taktiğine ve o hareketlere rağmen daha iyi koşardı normalde. Evet, hırpalandı ama öyle uçan kaçan bir tempo yoktu. Yarış 2.29 ile bitti. O tampondan o kadar etkilenmesi normal değil. Bunu, onu övmek için söylüyorum. Kafa burun girerdi, belki kaybederdi yine. Hiç uzayamadı at.
  – Burgas’ı her platformda övdüm ama şunu da söylemek lazım gidişat olarak hep şanslıydı. Düşük tempolar, rakiplerinin formsuzluğu ve sakatlığı, eküri taktiği olmaması… Ne zaman eküri taktiği yese zorlandı. Eküri koşan Kurteller onu bozdu, Yamanlarbeyi kazandı. Final Dance yine eküri desteğiyle geçmişti. Bu koşu hakeza öyle.
  – Vedat Abiş iyi idare edemedi. Sakatlık varsa bilemem ama Moonlight Fairy ile bu kadar didişmekten kaçabilirdi. Zaten az atlı bir koşu ve altında hadi deyince uçan bir at var. Sakin ol.
  – Go Hero son koşuya göre iyiydi. Halis Karataş yarış sonu gerekenleri söyledi. Fazla söze gerek yok.

  1. Vedat abisin hatası önde kaçan ata ayak uydurup burgasi hirpalamasiydi fakat atta da bir sıkıntı olma ihtimalini yüksek görüyorum bitiris şekli pek sağlıklı değildi resmen dağıldı son 400 de umarım ciddi bir problemi yoktur çünkü çok yetenekli bir at

  2. Evet.. En güzel böyle anlatılırdı, teknik olarak faul yok ama kirli bir davranış, gerek var mıydı? Ya at gününde olsaydı ve farklı bir sahneyle karşılaşsaydık, Özcan kendi yarışını koşmak yerine engellemek niyetiyle kulvar değiştirdi.. Ayıp nedir bilmek lazım, centilmenlik nedir bilmek lazım.. ama malesef tabi ki..

 2. Burgas’in Cumhurbaşkanlığı koşusuna kadar dinlenmesi lazım çok yoruldu…Vedat Abiş kardeşim etme bulma dünyası Halis Abinin önüne kirdigin yarislara say😏

 3. Aynen katılıyorum, Burgas son virajda moonlight faıry hafif dısına acılınca toparlayamadı, faul yok, Son viraj arka düzlük kamerasından bakıldığında temiz ama Burgas bügün gününde degıldı, normal bir burgas hafif dısarı acılmaktan etkilenmez hızlandırdı bunu yapamadı büğün, vedatın hadı dediği yerde saydı , go hero baba hattının uzun mesafeye dayanıklıgı ve 4lü sonrası artan performansını bügün tam yansıttı, daha da ıyı olacak

 4. Go Hero form olarak süper durumda idi, geçen yarış Arts Man kafa tutayım dedi yarış hayatı bitti… Ancak, Burgas koşmak istemedi,tabiki önlerinde yarış takvimi var,masa üzerinde yarışlar paylaşılmış da olabilir bu olasılık kuvvetli, o yarış senin bu benim şeklinde… Başka türlü bir açıklaması olamaz Burgas bir anda bu kadar geri gelemez…TJK kulüp olarak ne hale geldi bu da ayrı bir mesele koskoca Uluslararası Boğaziçi koşusu düzenle yurt dışından bir tek at gelmesin 5 tane at koşsun 2 si ekuri ve yarış masada paylaşılsın bedavadan 3 milyon para birilerinin cebine gitsin yazık abi bunu gören yok mu? Sen 3 milyon ver , at ense yapsın ver kardeşim 1 sene 2 sene yarışlara katılamama cezası…Bu yarışa yatıyorsan art niyet vardır, cezalandırılmalıdır. Grasyas bak canını dişine taktı, istediği tempoyu kurdu, arka grubu dağıtıp yarış kazandı.Boyle ata 3 milyon değil 3 daha koyup ödül verilmeli.Kısaca Bedavaciligin önüne geçilmeli masa yarışları bitmeli ikramiyeler masanın güçlü ekiplerine kurma yarislarla gitmemeli ( ortada yarış görmemek için kör olmak lazım)…

  1. Yarış paylaşımı olmuş olsa dahi burgas in sorunu olduğu bariz belli gecilse bile yarışın içinde bitirirdi at son 400 de koşuyu bıraktı zaten sakatlık durumu yüksek ihtimal umarım ciddi değildir yarış sayısı bakımından bu yıl go hero ile aynı sayıda yarış koşmuş koşu sıklığı öyle abartılacak düzeyde de değil dediğim gibi bir problemi olduğu bariz belli gazı sonrası son yıllarda bu kadar istikrarlı koşan bir at görmemiştim umarım yarış hayatı devam eder izlemek keyifli ayağına bu kadar çabuk bir at nadir gelir

 5. Eküri taktiği filan hikaye kısmı bence ilk 600 ü 39 küsur tempo geçilmiş. Burgas 13 milyon tl ve sayısız Gr1 kazanan bir at olarak dedi ki: Eeey sahip Emekli olmak istiyorum yıprandım

 6. Abise geç gelen abi tokadı. Olan Türk atçılık tarihin gazi galibiyetinden sonra kalitesini devam ettiren ve en hızlı vites değiştiren atına oldu.

 7. Burgas’a yapılan zorbalığı görünce, yarışa dair ne heves ne heyecan kaldı. Go Hero harika koştu ama ekürinin bu taktiğinin uygulanış biçimi hele de Özcan Yıldırım gibi bir jokey tarafından uygulanış biçimi beni çok rahatsız etti. Ekürinin taktiğinin Burgas’ı fazla koşturmak olduğu veya aralardan kaçırmamak olduğunu düşünüyorum, ki Burgas gibi çabuk hızlanan bir ata yapılacak çok mantıklı bir karşı taktik. Fakat sanki eküri vur dedi, Özcan Yıldırım ise klasına hiç yakışmayacak biçimde öldürdü.

  Go Hero’nun başarısı, geçilmeyecek performansı verdiği bu yarışta, maalesef taktiğin uygulanışı ile gölgelendi. Özcan Yıldırım’ı, Gazi kazandığında ayakta alkışlamış olsak, yıllardır bozmadığı çizgisi ve yükseğe çıkarttığı standardını takdirle izlesek de, bu zorbalığı yakıştıramadım, anlayamadım.

  1. vedat abiş’in kazandığı grup koşularında her zaman yaptığının kendine karşı uygulanması neden bu kadar rahatsız etti sizi?

   1. Vedat Abiş’le ilgili yorumunuzda haklısınız. Maalesef kuralların uygulanması yönlendirici, cezalar da caydırıcı olmayınca, Vedat Abiş bu hakkı kendisinde bulabiliyor. Ben genel olarak ahlaklı, etik binişten bahsediyorum ve örnek olması gereken jokeyle ilgili hayal kırıklığımı yazıyorum. Vedat Abiş sizin yazdığınız gibi kurnazlıkları sürdürürse, meslektaşlarının hakkına girerse zaman içerisinde kendinden yer, azalarak kaybolur; bu potansiyeline yazık eder. Burgas gibi efsanelerin yarış yaşamları ise, tepelerindeki jokeylerin kayıkçı kavgalarıyla yitip gider.

 8. Tam bir FİYASKO…, ismi Uluslararası
  koşu. Bir tane dahi başka ülkenin atı yok. Ve sadece 5 at koşuyor ikisi ekürü.
  Yarış ise rezil bir şekilde pislik dolu taktiklerle geçti. Umarım Burgas ın sakatlığı çok ciddi değildir.
  Ayrıca isim Uluslararası yarış ve kupa töreni atın kazanan sahibine. antrenörüne ve jokeyine veriliyor ama
  yarışı kazanan AT yok…

 9. 3 yılda 26 yarış bunların 11 tanesi 2000 üzeri koşmuş 16 grup koşu galibiyeti almış bir şampiyon, kariyeri ortada bir AT, VE bence hiç temiz bir yarış olmadı bir dahaki uzun mesafe de CHAİKA, VERNAZZA, BURGAS Ekürü koşar…

 10. Bugün için Go Hero geçilmezdi. Özcanın viraj üzerinde yaptığı hareket galibiyete gölge düşürdü. Şampiyon Burgas umarım ciddi bir sıkıntısı yoktur. Cumhurbaşkanlığı koşusunda güzel rövanş olur.

 11. Bu yarışta burgasın bu kadar kötü koşması ne eküri taktiği ne de özcanla açıklanabilir. Aslında bu yarışta tjk kazanın atın dışında burgasın jokeyi ilede ropartaj yapmalıydı. Habercilik örneği böyle olurdu. Yarışla ilgili ben dahil herkesin yorumu havada kalır. Önemli olan Vedat abisin ne dediğidir.

 12. Burgas iyi de koşsa bu koşuyu Go Hero alırdı.
  Go Hero ve Karataş perfomansın zirvesindeydi, son sprintine bakın, fazla zorlanmadan fark attı.
  Bence Burgas sakatlanmadan emekliye ayrılmalı.

 13. Herkes atçı,yorumcu herkesi dinledim Süleyman akdi dahil. Burgas’ın sağ arka ayağında problemi düzlük kamerasından izleyin yarışı sağ arka ayağını toparlayamıyor. Sorunu bu kimse görüpte söylemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir