BOSPORUS Etkisi Devam Ediyor…

Foal olarak ithal edilmekle birlikte, yarış yaşamı boyunca herkesin hatıratında güzel izler bırakan Bosporus, daha sonra aygırlık yaşamında da özellikle ilk başlangıç yıllarında fırtına gibi esmiş ve bilhassa kum pistte çok başarılı işlere imza atmıştı.

Değerli aygırı 2019 sonunda kaybettik ne yazık ki, ama yavruları halen özel performanslar sergileyeme devam ediyorlar.

Adana’da 19 Şubat 2022 Cumartesi programında yer alan ve günün en önemli yarışı olan Adana Belediye Başkanlığı Koşusunda kazanan isim bir Bosporus temsilcisi olan King Berkay olurken, diğer Bosporus temsilcisi Osman Bey ise A3 sınıftaki bu yarışta üçüncü oldu.

King Berkay (Halis Karataş)

Aynı günün akşamı İstanbul da gerçekleşen KV-7 sınıfındaki Nuri Midillili Koşusunu Luminesence kazanırken, bu atın da kısrak babasının Bosporus olduğunu görüyoruz.

Bosporus’un 2022 yılındaki aygırlık performansını değerlendirdiğimizde, yukarıda belirttiğimiz iki ismin dışında Oğlum Doruk ve Brave Gladiator gibi temsilcilerinin KV-6 yarışlarda kazandığını da görmekteyiz ki aygırın başarılarını sanırım bir süre daha gözlemleyeceğiz gibi… Ayrıca kısrak babası olarak daha da farklı bir performans sergileyebilecek mi konusu, merak ettiğimiz bir başka noktadır.

Diğer taraftan bahsettiğimiz iki koşuda ki pedigri benzerlikleri Bosporus ile sınırlı değildir, biraz da bunu irdeleyelim.

Luminesence’nin ikinci kısrak babası olan Pursuit Of Love, Groom Dancer’ın oğlu olup, Osman Bey’in de ikinci kısrak babasının Groom Dancer olduğunu görmekteyiz.

Luminisence (Vedat Abiş)

Demek ki 19-02-2022 günü yapılan G3 ve KV-7 yarışlarda performans sağlamış iki ismin pedigrisinde “Bosporus-Groom Dancer” ortak noktaları söz konusudur.

Yine Luminesence’in babası olan Utopia bir Forty Niner temsilcisi olup, G3 ikincisi Regardless’in de ikinci kısrak babası End Sweep’in de bir Forty Niner temsilcisi olduğunu görmekteyiz.

Ayrıca King Berkay ve Jask Sparrow’un kısrak baba noktalarında Gone West temsilcisileri varlığı da dikkat çekici bir başka husustur.

Yine de özellikle Luminesence ve Osman Bey’in soy ağaçlarında gözüken ortak “Bosporus-Groom Dancer” bağlantısı incelenmeye değer olabilir, pedigri meraklıları tarafından…

BosporusMuslihiddin Gurup
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir