BREEDERS’ CUP 2.Gün

Şampiyonlar, Geleceğin Şampiyonları ve Bir Kahraman…

Reşat Yurday Köstem

Her bireysel sporun şampiyonlarını taçlandırmak için yılsonu etkinlikleri düzenlenir. Amerika’daki Breeders’ Cup (BC) Dünya Şampiyonası bunun doruk noktasıdır ve uluslararası at yarışları sezonun belirleyici etkinliğidir.

Bu yıl Churchill Downs’ta gerçekleşen 35. BC koşuları, çok sayıda nitelikli safkanın mücadelesine sahne olurken akıllara da şu soruyu getirdi: En büyük kim?

Daha doğrusu; BC Classic’i kazanan Accelerate mi, yoksa BC Turf galibi Enable mı?

Bence Accelerate “şanssız bir şampiyon”, Enable “gerçek bir kahraman”

BU söylediğimizi biraz açalım isterseniz.

Çimdeki 2400 metrelik BC Turf’ün  galibi, Galileo ile Sadler’s Wells torunu Enable  (Nathaniel- Consentric) Arc ve BC Classic kazanan ilk safkan olma onuruna ulaştı. Bu başarı Enable’ın, Avrupa ve Amerika’da tek ve gerçek bir kahraman olduğunu kanıtlıyor.  Hem de erkek rakipleriyle yarışan, onlardan daha hızlı koşan bir dişi…

Dört yaşındaki safkan, 11 startta 10 kez birinciliğe uzandı. Bu koşulardan ikisi kum pistte, yedisi ise G1 mücadeleydi. Enable’ın başarılarında Jokeyi Frankie Dettori’nin de elbette payı büyük ve bugün de kusursuz bir yarış çıkardığını söylemek gerek. Magical ile son 400’de başladıkları adeta maç yarışını yarım boy farkla kazandı. Koşunun üçüncüsü Sadler’s Joy olurken, Arklow ile Wildgeist sonraki sıraları aldılar. Dettori böylece 14., Khalid Abdullah’ın sahibi olduğu Judmonte Harası ise 7. BC. zaferini kazandı. Judmont Harası, Enable’ın Oasis Dream’den olan ana kardeşi Birdwood’u 2016 yılında 150 bin Gineas’ye Neswess Park’a satmıştı. Bu hara da Birwood’a 2017 yılında 1 milyon 100 bin Guineas’ye alıcı buldu. 4 yaşındaki safkan hiç start almadı.

Şimdi akıllardaki soru; Enable’ın gelecek sezon, yeni rekorlar kırmak için, yarış yaşamına devam edip, etmeyeceği… Bekleyip, göreceğiz.

BC Classic galibi 5 yaşındaki Accelerate (Lookin At Lucky- Issues), 2014 yılında 380 bin dolara satılmıştı. 2018 yılında katıldığı 7 koşunun altısını kazanıp, birinde boyunla geçildi. Bu safkanın başardığı gibi bir sezonda 5 G1 mücadele kazanmak hiç de kolay değil…  Öyleyse, O’nun gücünü anlatmak için neden istatistiklere başvuruyoruz?

Çünkü Justify gibi bir üç yaşlıyla aynı sezonda start aldı ve onun gölgesinden bir türlü çıkamadı…  Çünkü Triple Crown yapan bir tayın önüne geçmek olanaksız…

Joel Rosario’nun bindiği Accelerate, kum pistteki 2000 metrelik koşuyu 2.02.93 yaparak, Gunnevera’nın 1 boy önünde tamamladı. Koşunun 3.’sü Thunder Snow olurken, Yoshida 4., Mendelsshon 5.’likte kaldılar. Startla birlikte liderliği Mendelsshon aldı ve koşunun temposunu, önceki yaşındaki kadar olmasa da, hayli yükseltti. Mendelsshon, 800:46.46, 1200.1.10.61 le geçince, sonraki metrelerde doğal olarak temposunu koruyamadı. Bu rakiple birlikte ön grubu oluşturan Thunder Snow, hatta Accelerate’in tempolarında da düşüş gözlendi. Bu nedenle, koşuyu hayli geriden takip eden Gunnevera ile Yoshida’nın son metrelerdeki diriliği göze battı. Sadece son metrelere odaklananlar; “daha erken yürüseler, kazanırlar mıydı?” diye soracaklardır. Onlar aradaki farkı kapatmak için zaten erken yürüdüler, geç kalmaları söz konusu değil. Koşuyu daha önlerde kabullenseler, McKenzie ve West Coast gibi son düzlükte dağılacaklardı. Amerikan yarışlarını Avrupa’dakiler , hele hele bizim ülkemizdekiler gibi yorumlamamak gerek… Accelerate; 2018 yaşlı at ve uzun mesafe atı dallarında Eclipse Ödülünün en büyük adayı. Yılın atı olmaya sanki Justify daha yakın.

BC koşularının en önemlilerinden birisi de, hiç kuşkusuz ki kum pistte, 1800 metre mesafeli, dişilerin katıldığı BC Distaff Koşusuydu. 3 yaşlı Monomoy Girl (Tapizar-Drumette) kendinden yaşça büyük rakiplerini geçerken, büyük beğeni kazandı. 1.49.79 ile sonuçlanan koşuda Wow Cat ikinciliği kurtardı. Midnight Bisou, Blue Prize ve Mopotizm ilk beşe giren diğer isimler oldular. Monomoy Girl, 11 koşuda 9 birinciliğe sahip. İkinci tamamladığı diğer 2 koşusundan birini de kazanmış ama faul yaptığı gerekçesiyle ikinciliğe alınmıştı. Monomoy Girl, 2016’da 100 bin dolar bedelle satılmıştı.

Cumartesi gününün ilk BC koşusu, dişilerin kum pistteki 1400 metrelik yarışıydı. Irad Ortiz, Jr.’nin bindiği Shamrock Rose (First Dude-Slew’s Quality) baş farkıyla kazandı. En dış starttan çıkan S. Rose, ilk 800 metreyi en geride geçip, son metrelere 8. Durumda girdi. 1.23.13 ile biten koşuda Chalon, Anonymity ile Marley’s Freedom az farklarla diğer sıraları paylaştılar. S. Rose 25-1 oranıyla bu yıl BC birincileri arasında en sürpriz isim oldu.

Çim pistteki 1100 metrelik sprint koşusunu, geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Stormy Liberal (Stormy Atlantic-Vassar) kazandı. World of Trouble’ın boyun farkıyla 2. kalırken, ilk beş sırasında yer bulan diğer isimler, Disco Partner, Ruby Notion ve Will Call oldular. Bu safkan, 2013 yılı Fasing Tipton satışlarında, yearling olaran 160 bin dolara satılmamıştı.

Kum pistteki 1 mil yarışının galibi City Of Light (Quality Road- Paris Notion) oldu. Javier Castellano’nun ilk kez bindiği safkan, 1.33.83 ile bu koşunun en iyi ikinci derecesini yaptı. Rekor, 1.33.41 ile 2008 yılında Santa Anita pistinde Albert Maximus tarafından kırılmıştı. Seeking The Soul koşunun 2.’si oldu. Bravazo ile Firenze 3. ve 4.’lükte kaldılar. Hiç geçilmeyen Catalina Cruiser, bu gruptaki ilk mücadelesinden geçer not alamadı. William K. Warren, Jr’un 2015 Keenland Eylül ayı satışlarından 710 bin dolara aldığı City Of Light’ın anası Notion, ülkemizde aygırlık yapan Dehere’in yavrusu.

Polo oyunculuğundan at yarışlarına yeniden dönen 71 yaşındaki Peter Brant, Sistercharlie (MyboyCharlie-Starlet’s Sister) ile kazandığı BC Filly&Mare Turf birinciliğini;  “Hayatımın en büyük mutluluğu olarak” adlandırdı. John Velazquez’in bindiği Sistercharlie, Wild Illusion’u burun farkıyla ikincilikte bıraktı. Fransa’da yarış yaşamına başlayan bu safkan, Amerika’da katıldığı 6 koşuda 5 kez birinciliğe uzanırken, 1 kez de boyun farkıyla 2. kaldı. Sistercharlie, 2015 Arqana satışlarında 12 bin € bedelle yearling olarak satılmıştı.

1200 metrelik sprint yarışında, geçen yılın galibi Roy H (More Than Ready-Elusive Diva), bu kez de kendine güvenenleri yanıltmadı. Ülkemizde aygırlık yapan Pleasantly Perfect yavrusu Whitmore’un 2. olması da bizler için önemsenecek bir sonuç. Çok hızlı (400:21.35) tempoda başlayan koşu, 1.08.24 ile sonuçlandı ve Imperial Hint ile Promises Fulfilled diğer iki sırayı paylaştı. Koşunun galibi Roy H, yearling olarak 115 bin, iki yaşlı olarak da 310 bin dolara sahip değiştirmiştir.

Çim pistteki 1600 koşuda, antrenör Sir Michael Stoute Expert Eye (Acclamation-Exemplify) ile 8. BC birinciliğini kazandı. İlk kez Avrupa dışına çıkan bu safkan, koşu içinde sanki bunun handikabını yaşadı.  Dettori koşudan sonra; “ Aksiyonlarını yapıyordu ama nasıl koşacağını anlamam için 100 metre geçmesi gerekti” dedi. Üç yaşlı Expert Eye, Juddmonte Harasında yetişti ve Khalid Abdullah’ın formasıyla koşuyor. Catapult, Analyze It, Divisidero ve One Master koşunun diğer sıralarını az farklarla paylaşan isimler oldu.

6 Kasım Salı günü koşulacak Melbourne Cup, yarış dünyasının odaklanacağı yeni bir etkinlik olacak ama bizler yavaş, yavaş Pegasus World Cup ile Dubai World Cup yarışlarını konuşmaya başlayacağız…

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir