BREEDERS’ CUP Heyecanı
Reşat Yurday Köstem

2018 yılı Breeders’ Cup (BC) yarışları 2 Kasım Cuma ve 3 Kasım Cumartesi günleri Amerika’nın Louisville, Kentucky’deki ünlü Churchill Downs Hipodromunda koşulacak. Bu yıl 35.’si düzenlenen BC yarışları, uluslararası alanda en prestijli koşular arasında yer alıyor. İki günde gerçekleştirilecek 14 koşuda 30 milyon dolardan fazla ikramiye dağıtılacak. BC Classic (G1), altı milyon dolarlık ikramiyesiyle meeting’in en pahalı koşusu olacak

2 Kasım Cuma

İlk gün programında tümü iki yaşlılara ait 5 koşu yer alıyor. İlk mücadele olan, çim pistteki 1100 metrelik koşu TS ile 22.20’de koşulacak. 12 tayın katılacağı koşuda, Strike Silver favori gösteriliyor.  Coolmore taylarından Sergei Prokofiev ve bu iki rakibine de az farklarla geçilen Chelsea Cloisters’ın yanısıra Shang Shang Shang ve Soldier’s Call şans verilen diğer isimler.

Dişi tayların katılacağı çim pistteki 1600 metre mesafeli koşuda, önceki iki yarışını da kolayca kazanan Newspaperofrecord tahmincilerin ortak favorisi. Bu tay son yarışında, burada birlikte koşacağı Varenka ve Stealler Agent’ı farklı geçti. Koşunun sürprizi Concrete Rose ya da deneyimli tay Just Wonderful’dan gelebilir.

Dişi tayların kum pistteki G1 yarışı 1700 metre mesafeli. Bellafina iki G1 koşu ve daha önce katıldığı G2 koşuyu farklı kazandı; burada da en şanslı isim. Son üç koşusunu da kazanan Jaywalk rakip olarak gösteriliyor. Sippican Harbor son kez katıldığı kum pistteki G1 mücadeleyi kazanırken, Restless Rider ve Cassies Dreamer’ı kolayca geçmişti. Serengeti Empress de sürpriz isimler arasında.

Juvenille Turf’te, ilk şans Coolmore tayı Anthony Van Dyck’a veriliyor. Current ve Forty Under grup koşular kazanarak bu koşuya moralli geliyorlar. Sürpriz isim, Current’a fotoda geçilen Henley’s Joy olacak.

Cuma gününün son BC mücadelesine erkek ve iğdiş taylar katılabilecek. Kum pistteki 1700 metrelik koşunun favorisi Tod Plecher’ın bu yılki gözdesi Game Winner. Del Mar Futurity St. ve American Pharoah St. gibi iki önemli G1 koşuyu kazanan Game Winner’a,  8-5 oranıyla hayli şans veriliyor. Sürpriz isim,  G1 Champagne St. galibi Complexity olacak.

3 Kasım Cumartesi

İkinci ve son günün birbirinden zorlu koşuları TS ile 19.00’da başlayacak. İlk mücadele, üç ve yukarı yaşlı dişilerin katılacağı kum pistteki 1400 metrelik koşu olacak. 8-5 oranıyla Bob Baffert’in antrene ettiği ve son dört koşusunu kazanan  Marley’s Freedom favori gösteriliyor.  Yedi ayı aşkın süredir start almayan Selcourt, son yarışında koşunun favorisi Marley’s Freedom ve Skye Diamonds’ı kolayca geçmişti. Selcourt’un favorisi olmasını, sanırım uzun süre start almaması engelliyor;  bu kez de kazanması büyük bir sürpriz olmayacak.

BC Turf Sprint 1100 metre mesafeli sürat koşusu ve şans verilen isimlerin sayısı fazla. Stormy Liberal ile Disco Partner biraz daha öne çıkarılan isimler. Conquest Tsunami şanslı gösterilen bu iki rakibine de az farklarla geçildi; rövanşı alabilir. Bu grupla ilk kez koşacak World Of Trouble da parlak performanslı bir safka,n sürpriz yapabilir.

Kum pistteki 1600 metrelik koşuda, son yarışlarındaki kolay birincilikleriyle dikkati çeken Catalina Cruisier favori gösteriliyor ama City Of Light’ta Acelerate gibi rakibi geçebilen bir isim. Bence bu gerçek, son gün koşunun favorisini değiştirecektir… Firenze Fire ve Seeking The Soul koşunun sürpriz isimleri görünüyor.

Dişilerin 2200 metrelik koşusunda, çim pistte olması nedeniyle Avrupa’dan gelen safkanlar öne çıkıyor. Arc günü Paris’te G1 Prix de I’Opera’yı kazanan, Godolphin Ekürisi safkanı Wild Illusion  ve söz ettiğimiz koşuda  1 boy farkla geçtiği Magic Wand arasında ayırım güç. Sister Charlie ile Aga Khan’ın safkanı Eziyra da hayli şanslılar.

Geçtiğimiz yıl bu koşunun galibi Roy H ve 1 boy geride ikinci kalan Imperial Hind’ın bu yılda ilk sıraları paylaşması bekleniyor. Limousine Liberal, Promises Fulfiled, Whitemore gibi isimlere sürpriz şansı veriliyor.

Çim pistteki 1600 metrelik koşuda gözler yine Avrupa’dan gelen safkanlar üzerine olacak. Arc günü G1 Prix de la Foret’i kazanan One Master, 3,5 boy geride yedinci kalan Polydream, Amerika’nın bu mesafede iyi çim pist atlarından Oscar Performance ile Catapult aralarında ayırım yapılamayan isimler. Expert Eye’a sürpriz şansı veriliyor.

Serinin dişilere ait önemli sınavlarından G1 BC Distaff’ta herkes 3 yaşlı Monomoy Girl’ü alkışlamaya hazır…  Tapit torunu olan bu safkan katıldığı 10 koşuda 8 birincilik, 2 ikincilik elde etti. Bu ikinciliklerinden birisi de, kazandığı koşuda ikinciliğe atılmasından gerçekleşti. O koşuda birinciliğe yükseltilen Midnight Bisou ile bir anlamda rövanş yarışı yapacaklar. Çinlilerin ortak olduğu Abel Tasman, Jokeyi Mike Smith’le, favorileri duygusallığa itecek hataları affetmez. Bu koşuyu geçen yıl Forever Unbridled’a kaybetmişti.

ENABLE (Frankie Dettori)

2400 metrelik BC Turf’te Enable “yılın favorisi” görünümünde… 25 gün önce koştuğu Paris’te ikinci Arc zaferini yaşayan bu safkan başarılarına bir yenisini daha katmak için mücadele edecek. Aynı koşuda 2 boydan az farkla dördüncü kalan Waldgeist, Enable bekleneni veremezse devreye girebilir. Talismanic’in Arc’taki koşusu bence ölçü alınmamalı, çok açık bir biçimde ekürisi Cloth Of Stars’a yardımcı olmak için koştu. Burada sürpriz arayanların gözü onun üzerinde olmalı.

Ve yılın finali diyebileceğimiz BC Classic… Koşunun galibi, çok sürpriz bir safkan olmamak şartıyla, Amerika’da yılın atı olacak. Bu sezonu fazla sayıda start alıp, daha göz önünde kapayan Accelerate favori gösteriliyor. Accelerate hiç kuşku yok ki iyi bir at ve önemli koşular kazandı. Dubai World Cup’ta Thunder Snow’a geçilen West Coast, o yarışından 6 ay sonra katıldığı koşuda Accelerate’e yaklaşık iki boy farkla geçildi. West Coast o gün, Dubai sonrası ilk startını alıyordu ve belli ki hedef burası…

Dubai’de Bob Baffert’a; Arrogate ile West Coast’u kıyaslar mısınız? diye sorduğumuzda; “Arrogate gerçek bir şampiyon. West Coast, bu koşunun (Dubai World Cup) favorisi olmayı hak eden iyi bir at…” demişti. Baffert’ın sözüne güvenerek (!); bu koşuda iyi atlar olduğunu ama aralarında bir şampiyon olduğunu söyleyemem… Discreet lover’ın 2000: 1.59.4 gibi inanılmaz dereceyle kazandığı koşunun ilk 1800 metresini Thunder Snow ile Mendelssohn rekor derecelerle geçip, diğer iki sırayı paylaştılar. Dubai World  Cup’ı kolay kazanan Thunder Snow ile UAE Derby’yi kazanan Mendelsshon bence şanslılar. Koşunun sürprizi, Amerikalıların göz ardı ettiği Gunnevera’dan gelebilir.  Sanırım, Dubai’deki gibi, padoğun yine en gösterişli atlarından birisi olacaktır.

 

 

News Reporter

1 thought on “BREEDERS’ CUP Heyecanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir