Breeders Cup sona erdi. Dünya O’nu konuşuyor!

Dünyanın birçok ülkesinden başarılı safkanların bir araya geldiği ve bu yıl Keeneland Hipodromu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen 39. Breeders’ Cup festivali 4-5 Kasım’da düzenlenen koşularla birlikte tamamlandı.

Festivalin son gününde koşulan, kum pistte dünyanın en önemli koşularından olan G1 Breeders’ Cup Classic’te John Sadler’ın antrene ettiği Flightline (Tapit – Feathered, Indian Charlie) jokeyi Flavien Prat ile zafere uzanan isim oldu ve 6’da 6 yaptı.

G1 Breeders’ Cup Classic’te bu yıl 3+ yaşlı 8 safkan start aldı. 2000 metre kum pistteki koşuda startla birlikte Love Is Good’u yakın markaja alan ve son viraj dönülürken sprinte kalıp kısa sürede rakibini geçerek alkışlar arasında finişe uzanan Flightline’ın ardında ikinciliği Olympiad (Speightstown) elde ederken Taiba (Gun Runner ) üçüncü, bu yılın Kentucky Derby galibi Rick Strike (Keen Ice ) ise dördüncü oldu.

Flightline

2 yaşlı olarak start almayan ve 24 Nisan 2021 günü Santa Anita’da kariyerine 13 boy farkla kazanarak başlayan Flightline, ikinci startında Eylül ayında Del Mar’da start aldığı Şartlı koşuyu da 12 boy farkla kazandı. 3 yaşlılığının son yarışı olan G1 Malibu Stakes’e 26 Aralık günü Santa Anita’da katılan safkan, 11 boy farkla galibiyete uzanarak 3’te 3 yapmıştı.

Bu yıl ilk startı olan 11 Haziran günü Belmont Park’ta katıldığı G1 Metropolitan Handicap’ta bu kez 6 boy farkla birinciliğe uzanan Flightline, G1 Pacific Classic’te de tarihi bir performans sergiledi. 19 boy farkla kazandığı G1 Pacific Classic’in ardından G1 BC Classic zaferiyle birlikte 4. Grup 1 zaferini yine zorlanmadan hanesine yazdırdı. Böylece Flightline 6’da 6 ile namağlup unvanını korumuş oldu.

Aynı gün koşulan ve çim pistte birbirinden başarılı uzun mesafe atlarını bir araya getiren G1 Breeders’ Cup Turf 2400 metre çim pistte gerçekleştirildi. Sonucu merakla beklenen koşuyu bu yıl Godolphin Ekürisi’nin sahibi olduğu, Charlie Appleby’nin antrene ettiği Rebel’s Romance (Dubawi – Minidress / Street Cry) jokeyi James Doyle ile kazandı.

2022 yılı Breeders’ Cup festivalinin diğer koşularında alınan sonuçlar ise şöyle oluştu:

G1 BC Distaff / 1800 metre kum – 3+yaşlı kısraklar

Malathaat (Curlin – Dreaming of Julia / A.P. Indy) – John Velazquez


G1 BC Filly & Mare Turf / 1900 metre çim – 3+ yaşlı İngilizler

Tuesday (Galileo – Lillie Langtry / Danehill Dancer) – Ryan Moore


G1 BC Sprint / 1200 metre kum – 3+ yaşlı atlar

Elite Power (Curlin – Broadway’s Alibi / Vindication) – Irad Ortiz Jr.


G1 BC Mile / 1600 metre çim – 3+ yaşlı atlar

Modern Games (Dubawi – Modern Ideals / New Approach) – William Buick


G1 BC Dirt Mile / 1600 metre kum – 3+ yaşlı atlar

Cody’s Wish (Curlin – Dance Card / Tapit) – Junior Alvarado


G1 BC Turf Sprint / 1100 metre çim – 3+ yaşlı atlar

Caravel (Mizzen Mast – Zeezee Zoomzoom / Congrats) – Tyler Gaffalione


G1 BC Filly & Mare Sprint / 1400 metre kum – 3+ yaşlı kısraklar

Goodnight Olive (Ghostzapper – Salty Strike / Smart Strike) – Irad Ortiz Jr.News Reporter

7 thoughts on “Breeders Cup sona erdi. Dünya O’nu konuşuyor!

  1. yarisin basinda arkadasla konusurken sham -secreteriat tarzi bir kosu izleyecegiz dise konustuk tam da öyle oldu, son 600de life is god´un nefesi yetmedi , flight line büyük kalpli bir at oldugunu gösterdiyarisinda 140 tf almisti ki bu kosudan sonra 144 üstüne cikmasini bekliyorum belkide frankel´i gecebilir handikap puani olarak, masallah .epicenter´in 3lügü hatta ikinciligi icin konsuurken ayaginin catlamasi sansizlik idi.Adamlar ne kadar güzel organize ediyorlar, seyisinden antrenörüne hepsinde profosyonel, imrenerek baktim breeders cupa , bizim jokeyler daha cikip düzgünce türkce konusamiyor , kem kum kelime kuramiyor ! arkadas o kadar para kazaniyorsun cuvalla , biraz kendini gelistirir insan . kimse demesin jokeyler yok su köyden gelmis vb irad ortizler velasquezler de washingtonda büyümedi cogu güney amerika kökenli ama adamlardan profosyonellik akiyor .

    1. Aynen kardeşim negüzel özetlemişsin biz daha// hatadan alıp ahıra ahırdan alıp padogğa padoktan startda ğötüremiyoz 2 yaşlı atları startda sokamıyoz cünki deyişler atları harada kafaları çekip esrara vurup atlara öyle antterenman yaptırıyo atların özgüvenini sarsıyorlar

  2. Flightline buyuk dedesi Secretariat in kaninin hakkini vermis oldu. Umarim bir sene daha kosmadan aygir olur

    1. ”Flightline Retired to Stud at Lane’s End” Blood Horse sayfasından kopyaladım. Aygır olmuş. bir kaç yarışını daha izlemek isterdim doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir