BREEDERS’ CUP’ta 1.Gün…

Favoriler Kazandı…

Reşat Yurday Köstem

2018 yılı Breeders’ Cup (BC) yarışlarının ilk günü genellikle favori tayların birinciliğiyle sonuçlandı. İki yaşlıların start aldığı koşularda, gecenin yıldızı G1 BC Juvenile Fillies’i kazanan Newspaperofrecord (Lope De Vega-Sunday Times) oldu. Favori safkan, çim pistteki 1600 metrelik koşuda kendine güvenenleri yanıltmadı ve ilk 400 geçilirken aldığı liderliği her geçen metrede arttırarak, koşuyu yaklaşık 7 boy farkla kazandı. Irad Ortiz, Jr. bindiği İrlanda doğumlu safkan, daha önce katıldığı maiden ve G2 koşuda da benzer farklarla birinciliğe uzanmıştı. Newspaperofrecord, geçtiğimiz yıl Tattersalls Ekim satışlarında 200 bin pounda satıldı ve son 10 yılda bu koşuyu kazanan, Avrupa’da yetişmiş 3. safkan oldu. East, Stellar Agent ve Just Wonderful diğer sıraları paylaştılar.

Günün ilk mücadelesi olan çim pistte 1100 metre mesafeli G1 BC Juvenile Sprint’e 12 tay katıldı. Startla birlikte liderliği alan Bulletin ( City Zip-Sue’s Good News), Chelsea Cloisters ile girdiği mücadeleyi, sonlarda bu rakibinin temposunun düşmesi nedeniyle kolay kazandı. Bulletin, daha önce bir kez şartlı koşuda start alıp, kazanmıştı. 250 bin dolara Keenland’da satılan bu tayı Todd Pletcher antrene ediyor. Jokey Javier Castellano’da bu koşuyla  9. kez BC zaferi yaşadı.

Jaywalk (Cross Traffic-Lady Pewitt) dişi tayların kum pistteki 1700 metrelik G1 BC Juvenile koşusunu çıktığı gibi kazanırken, bu yılki 2 yaşlı dişi taylara ait Eclipse Ödülünün de en büyük adayı oldu. Çünkü bu ödül, son 17 yılda, 16 kez BC Juvenile Fillies galiplerine gitti. Joel Rosairo’nun bindiği Jaywalk, yaklaşık bir ay önce Belmont’ta G1 Frizette Han.’ı 6 boy farkla kazanmıştı. Restless Rider, Vibrance ve favori Bellafina bahislerdeki iğer sıraları paylaştılar.

G1 BC Juvenile’de Godolphin Ekürisi safkanı Line Of Duty (Galileo-Jacqueline Quest) ile bir başka Galileo yavrusu Coolmore’un  tayı Anthony Van Dyck favori gösteriliyorlardı. Koşuyu kazanan Line Of Duty olurken, Uncle Benny, Somelikeithotbrown, Arthur Kitt diğer sıraları paylaştılar. Godolphin Ekürisinin son iki yıldır Galileo yavrularını tercih etmesi olumlu sonuçlar veriyor. Bu tayı da 3 Ekim 2017 tarihinde 400 bin guineas bedelle satın aldılar. 2015 yılında da, bu tayın ana-baba kardeşi 1 milyon 200 bin guineas’a satılmıştı.

Line Of Duty ile Uncle Beny arasında son metrelerdeki çarpışmayı komiserler kurulu inceledi ve sıra değişikliğine gerek görmedi. Buna rağmen, Line Of Duty’nin jokeyi William Buick’in başarılı bir yarış çıkardığını söylemek güç. Koşu içinde yer tutma ve son metrelerde kulvar seçmede yaşadığı kararsızlıklar nedeniyle, kolay kazanabileceği bu koşuyu kaybedebilirdi.

Günün kapanışı, Candy Right-Indyan Winner orijinli Game Winner’dan geldi. Bob Baffert’ın antrene ettiği safkanın sahipleri Gary L & Mary E West, G1 BC Classic’te West Coast’u da koşacaklar.  Bob Baffert böylece 15. BC birinciliğini kazandı. Son 8 yarış sezonunda 6 kez, yılın iki yaşlı tayı unvanını bu koşuyu kazanan safkanlar aldı. Üçü G1 olmak üzere, katıldığı dört koşuda da geçilmeyen Game Winner’ın bu ödülü kazanmasına mutlak gözüyle bakılıyor. Knicks Go’nun 2. olduğu koşuyu, Signalman 3., Mr. Money 4. tamamladı.  Joel Rosairo’nun bindiği Game Winner kum pistteki 1700 metrelik koşuyu 1.43.67 yaparak ve 2,5 boy farkla kazandı.  110 dolara satın alınan bu tay gelecek yıl adından söz ettireceğe benziyor.

3 Kasım Cumartesi günü sona erecek BC yarışları TS ile 19.00’da başlayacak. Günün programında 9 koşu yer alıyor. Sonucu merakla beklenen, 6 milyon dolar ikramiyeli G1 BC Classic, 2000 metre mesafeli ve kum pistte koşulacak.

Line Of Duty – Newspaperofrecord – Game Winner – Jaywalk – Bulletin
News Reporter

1 thought on “BREEDERS’ CUP’ta 1.Gün…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir