Bu Koşu Mahkemede Biter…

SAUDI CUP

Bu Koşu Mahkemede Biter…

Reşat Yurday Köstem

29 Şubat günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da koşulan, 20 milyon dolar ikramiyeli Saudi Cup’ın üzerinden beş ay geçti ama koşuyu kazanan Maximum Security’nin birinciliği resmen onanmadı ve bu konunun ne zaman sonuçlanacağı da belirsizliğini koruyor. Suudi Arabistan Jokey Kulübü (JCSA) ABD’deki iddialar ve kovuşturma nedeniyle, Maximum Security’nin birinciliğine itiraz ederek, kendi soruşturmasını başlatmış ve ikramiye hak eden  hiçbir safkanın ödemesini yapmamıştı.

Bilindiği gibi Saudi Cup’tan kısa bir süre sonra, koşuyu kazanan Maximum Security’nin antrenörü Jason Servis, eğitimindeki safkanlara 2018 yılından bu yana performans arttırıcı ilaçlar (PEDs) verdiği suçlamasıyla ABD’de gözaltına alınmıştı. Kefaletle serbest kalan Servis’in yargılanması, Kovid-19 salgını nedeniyle bir türlü gerçekleşemiyor.

JCSA 10 Ağustos Pazartesi günü yaptığı açıklamayla, Saudi Cup’ta ikincilik ile onunculuk arasındaki ikramiyelerin ödeneceğini belirtti. Böylece yirmi milyon dolar ikramiyenin on milyon doları ödenecek. On milyon dolar tutarındaki birincilik ikramiyesi ise, Maximum Security hakkındaki soruşturma, kabul edilebilir bir biçimde sonuçlanana kadar bloke edilecek.

Saudi Cup’ı kazananın Maximum Security mi, yoksa Midnight Bisou mu olacağı konusunda son sözü, Suudi Arabistan Jokey Kulübü söyleyecek ama ABD’de devam eden yasal süreçte taraf olmadıkları için yargının elindeki bilgileri kamuoyu ile paylaşmasını bekleyecekler.

Maximum Security (Luis Saez)
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir