Bu Sefer Olur Mu?

Koşu geçmişi henüz yeni olmakla birlikte Byerley Turk Koşusu yarışçılığımızın sonucu merakla beklenen yarışlarından biri haline gelmiştir.

Muslihiddin Gurup

2006 yılından bu yana yapılmak olan bu değerli yarışı, bu yıl bir baş farkı ile Long Runner önünde kazanmayı başaran Yamanlarbeyi, geçtiğimiz yıl da yine bu koşuda start almış ve Long Runner’ın yarım boy ardından üçüncü olmuştu…

Böylelikle çim pistte sonra sentetik pistte de G1 yarışı kazanmayı başaran Yamanlarbeyi’nin ilgililerini kutlarken, Torok’un yavrusu bu kısrağın annesinin Kaneko olduğunu göz önüne aldığımızda, Kaneko’dan kızın olsun yazımızı anımsayabiliriz ki, artık bu yarış ve yetiştircilik litiratürüne bu şekilde girmiş bir deyiş olarak anılacaktır, bu deyim!

Yine bu yarış sonucu itibari ile ilginç anektodları da beraberinde getirirdi şüphesiz…Long Runner’ın daimi jokeyi Gökhan Kocakaya’nın Kurtel ekürisi ile yollarının ayrılmasından sonraki ilk yarışında Long Runner’ı bir baş farkı ile mağlup etmesi kayda değer bir hadise idi.

Diğer taraftan koşunun ikincisi Long Runner, uzun bir aradan sonra ikinci yarışını gördü ve artık gerçek hedef olan Cumhurbaşkanlığı Koşusuna tam hazır da diyebiliriz.

Gazi’den sonra en önemli yarış olan bu koşuda 3 kez üst üste kazanan iki isim var şu ana değin. Bunlar;

Romance : 1940-1941-1942

Nadas : 1974-1975-1976

Son iki yılın galibi olan Long Runner bu yıl da kazanırsa üst üste Cumhurbaşkanlığı Koşusu kazanmak gibi efsanevi bir rekora imza atacak veya egale de edecek diyebiliriz.

Bunun dışında bu önemli koşunun bir ilginç tarafı da ülkemizin yetiştirdiği en nadide jokeylerden Halis Karataş ile ilgili olacaktır.

Değerli jokeyimiz bir çok önemli yarışı defalarca kazanmakla birlikte, Cumhurbaşkanlığı Koşusunda sadece bir kez, 2009 yılında Miramis ile potayı önde geçti.

Yani Halis Karataş da Long Runner ile üst üste 3 kez kazanmayı başarıp, Romance ve Nadas’ın rekorlarını egale etmeyi başarırsa, Cumhurbaşkanlığı Koşusu hasretini de giderecek.

Yaşayan Efsaneler Long Runner ve Halis Karataş’ın bu fırsatı lehine çevirip çevirmeyeceğini de beraber izleyeceğiz kısmetse. Bu sefer olur mu sizce?

News Reporter

6 thoughts on “Bu Sefer Olur Mu?

  1. Asla olmayacak 8 yarış üst üste birinci gelen atın jokeyi en kötü derece ikincilik sen böyle bir jokeyi türlü türlü oyunlarla indir ALLAH seni afedermi senden büyük ALLAH var tabelaya dahi giremeyecek ALLAH var gam yok Kocakaya hangi atı tercih ederse birinci tarih bu olayı kara satırlarla hatırlayacak s. Akdı, a. Zilcioğlu ve Karataş asla bu saatten sonra iflah olmayacaklar ekmekle oynayanın ALLAH ekmeğini keser bir çift sözümde sayın n.a.kurtele bu oyuna alet olmayacaktı onada ilahi adalet tecelli edecektir…. Saygılarımla

  2. kocakayanın kim hakkını yediyse inşallah allah çıkarır
    gerçi kocakaya kaç senedir lider jokey gereken cevabı hep verdi hepte verecek

  3. Türkiye’nin en iyi atı, Kocakaya olsaydı rahat kazanırdı ama hem Karataş’ın bahsettiğiniz cumhurbaşkanlığı koşusu istatistigi hem de burgas gibi hem önlerde gidip hem de sonlarda uzun sprint atabilen bir atın olmasi ön grupta giden bir atın (burgas ya da başka bir tempo atı) kazanabilme ihtimalini arttırıyor.

  4. Karataş luabali at biniyor yarış severide mağdur ediyor kaçak atla da bekliyor kısa mesafede bekliyor uzunda bekliyor . bıraksın jokeyligi kimseyide mağdur etmesin ne yapacak diğer jokeyler buyur gecmi diyecek Karataş a

    1. Bos bos konusmayin gorduk lider jokeyinizi acin bakin kac grup yaris kazanmis…lider jokeymis ulan en iyi atlara biniyo ve getiremiyoz siz hala cikip konusuyosunuz…gecen ulan batora ayni kosuda gecilen baskasimiydi degilmiydi..Halis i dusmanlari adam en ck grup yarisi kazanan jokey ve hala cekemiyisunuz…i….r

  5. Son real runner yarışında gökhan kantarmayı ayarlayamadı.Arif beyde kantarmayi ayarlayamayan jokey benim jokeyim olamaz demiştir.Madem kocakaya lider jokey bu sene kaç açık yarıs kazanmış.En fazla açık yarıs kazanan jokey kim biliyormusunuz?Sizin biraksın dediğiniz Karataş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir