Bu sene O’nu geçmek çok zor! Avrasya’da zafer BURGAS’ın…

23 Temmuz 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Avrasya koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi olduğu, Fedai Kahraman tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Baltacı’nın yaptığı Burgas (5y da King David – Thisbe, Yavuzstar) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Go Hero (Torok) elde ederken, Aegean Finale (Not This Time) üçüncü, Vincitore (Victory Gallop) dördüncü, Age Of Fire (Torok) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Üst üste dördüncü birincilik…  

Bu yarışa kariyerindeki beş G1 galibiyeti ve bu sene start aldığı üç yarışı da kazanarak gelen ve sezona namağlup devam eden Burgas, birlikte start aldığı üç koşuyu da kazandığı jokeyi Vedat Abiş idaresinde koşuyu ortalarda takip edip düzlükten sonra en dışa çıkarak yaptığı ataklarla kazanmayı başarırken, altıncı G1 zaferini ve üst üste dördüncü birinciliğini elde etmiş oldu.    

Toplu bir çıkışla birlikte atak yapan Vincitore liderliği alırken ikinciliğe de Final Dance girdi. Daha sonra Age Of Fire ve Burgas sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Vincitore liderliğini korurken yine ikincilikte Final Dance arkasında Age Of Fire daha sonra Burgas şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Vincitore lider, Final Dance takipte, daha sonra Age Of Fire ve Burgas sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Vincitore ikincilikteki Final Dance’nin önünde düzlüğe lider olarak çıktı. 400’de Vincitore liderliğini korumaya çalışırken en içten yol bulan Go Hero’nun ortadan Aegean Finale’nin ve dıştan da Burgas’ın atakları görüldü. 200’de Go Hero liderliği alırken bu kez dışından kuvvetli gelen Burgas rakibine hakim olup, sonlarda farkı 1,5 boya çıkararak ve 2’02”63 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

17 thoughts on “Bu sene O’nu geçmek çok zor! Avrasya’da zafer BURGAS’ın…

 1. Tartışmasız şu andaki en başarılı ve en formda olan Burgas. İkincisi ise Emil Kurjak. İkiside harika birer tay ve çok
  iyi yetiştiricilerin ellerinde….,
  Bu arada Vedat Abiş de bu sıralar en başarılı Jokey.

 2. Aegean Finale’e en az 200 metre uzun geldi yarış, söylemiştik. 1400-1600’de rakipsizken mesafesi dışında saçma bir yarış koştu ayrıca jokeyi de erken yürüdü. Bizim gördüğümüzü nasıl göremiyorlar anlamak mümkün değil.

  Burgas son yılların en büyük Gazi şampiyonu. Müthiş durumda, hiçbir yarışta zorlanmıyor, belki tekrar bir Dubai yapabilir. Umarım bu sene son senesi olur zira kanıtlayacak hiçbir şeyi kalmadı, efsaneler arasına girdi 6 grup 1 zaferiyle.

  Go Hero’ya da bayıldım. Halen bence gelişimi devam ediyor, onuncu yarışını koştu sadece. Burgas’ı sene sonunda avlamaya başlayabilir.

  Final Dance’den geri dönüş yarışı bekliyordum ama olmadı. Kesinlikle daha alt sınıfta koşup moral bulmalı. Eğer olmuyorsa ısrar edilmemeli ve aygır olmalı.

  1. Agean finale erken yürümesi bence burgası içerisine almak içindi çıkartmamak nitekim öyle oldu bu sefer dışarı dolandı Burgas ama yinede kazandı mesafe konusunda haklısın bence

 3. Burgas sen büyük bir şampiyonsun. Tebrik ederim. Bu gidişatta Burgas gibi kaliteli bir şampiyonun geçilmesi zordu. Vincitore gibi çimde “light” kalacak birinin yarışı önde götürmesine ikna olan Kurtel ekürisine ne desek bilemiyorum. Ekürilerin yan yana “2-3” gitmesinin nasıl bir avantajı olabilir? Geçilmeme ihtimalin yok. Final Dance zaten yarışmak istemiyor, çok açık. At son düzlükte bitti, zaten tek galopla gelmişti. Aegean Finale ve Go Hero’da net bir iyi özellik yok, yani iyi atlar ama Burgas’ı geçmek için fazlası lazım. Acı sprint yok, Burgas ile yarışacak çabukluk yok, önde götürücek güç desen o da yok. Final Dance, Burgas’ı geçerken gücünü ve fuleli adımlarını göstermişti mesela. Aegean Finale zaten İstanbul çiminde iyi koşamıyor ve jokeyi erken yürüttü. Go Hero iyi koştu ancak Burgas karşısında eridi, uzayamadı. Burgas dışarıdan dolanırken işi bitirmeliydi. Az atın koştuğu ve ekürilerin iyi taktik yapamadığı koşularda Burgas geçilmez gibi. Vedat Abiş bugün atlarına hoş olmayan aksiyonlar yaptırdı ama protestonun reddi doğruydu bence. Vincitore de sentetikte koşmalı, çimde sıradan bir ata dönüşüyor.

 4. Şampiyonu tebrik edelim,Hele Şükür Turkiye nin kodolpini denen
  ekurinin rezalet taktik anlayışıyla baş aşagı düşüşüne zevkle
  tanık olduk,az atla harbiden yarış nasıl koşulur Kahraman ekurisi
  ders vermeye devam ediyor,Düşünün 30 at ile kazanacagınızı
  adamlar tek at ile kazanıyor,Nokta

 5. Oyun oynamayan bir yarış severim.
  Final dance den başlayalım start girişi facia idi yarışın tüm havası bitti bu tip koşularda ceza gelmeli .kusura bakmasınlar at grup atı olunca eğitimi kesmesinler .
  Burgas ayaklari düz bassın inanılmaz hızlanıyor bir anda ok gibi çıkışi var . Burgas in kosacagi 2 yarış kaldı bana göre 3 Eylül Boğaziçi ent yarış . Ve cumhurbaşkanlığı sonrasında müthiş bir hara hayatı onu bekliyor king David in devamı gelmeli . Bir alkış da go hero ya

  1. Starta girişlerde berbat durumdayız. Yabancı yarışları izliyoruz görüyoruz hiçbirinde yok böyle bir rezalet. Startın önüne gelen at hemen starta giriyor, bizde ise starta ilk girenlere (yada doğru düzgün girenlere diyelim) adeta ceza kesiliyor. Go Hero ayrı Final Dance ayrı ne olursa olsun ister grup atı ister handikap atı böyle sorun yaratan atlara asla yarışlara katılım izni verilmemeli, alsınlar eğitimlerini öyle gelsinler.

 6. Burgas gerçekten güzel bir yarış koştu.Vedat Abiş kusursuz bindi,diğer geçildiği (Halis Karataş binmişti) yarışlarda binmiş olsaydı, onlarıda kazanırdı.Go Hero beklendiği gibi 2.lik kurtardı.Fransiz üstad jokey ile Aegean Finale kendi ekurilerini geçerek 3. oldu.Beni yanıltmadı,çaresiz kaldı.Defalarca yazmıştım bu tarz gruplarda bu tarz atlarla bu mesafede boy ölçuşemez.Yolun açık olsun Burgas…

  1. Vedat abiş kusursuz mu bindi ? Kantarmayı bile tutamıyordu kendi değil at yarışı kazandı resmen. İçe doğru yatmalarını durdurup dümdüz koşamadı atı. Bir ara sol eline alacaktı kamçıyı alamadı şayet alsaydı Aegean Finale’ın üstüne çıkardı. Kazanırı garanti olduktan sonra içe doğru yatan ata sol kaçmı gösterince zaten protestoyu yedi. Geçen Go Hero yarışında yine kantarmayı tutamadı. Kusura bakmayın ama geçen sene kim binse Final Dance’ı olsun Maxımus Boy olsun geçemezdi Burgas. Ahmet çelikle belki yamanlarbeyini geçerdi ama bu defa üzerine gittiği Long Runner geçerdi kendini. Anlaşılan Halis Karataş’ı sevmiyorsunuz ama o adam adını Altın harflerle yazdırdı. Evet Fransız üstad jokeyi at üzerinde izlerken ne kadar kusursuz ve ustaca sprint yaptığını izledik. At kendi yürümedi mesafesi değildi. Hemde kurtel ekürisine ait değil Aegean Finale. Bu tarz gruplarla bu tarz atlarla baş edemez dediğiniz at 1600 de emin olun geçer Burgası. Bari bu mesafede deseydiniz. Taraflı konuştuğunuz çok belli.

 7. Burgas tam bir Sampiyon. Grand Ekinoks tan beri Gazi kazanip sahayi domine boyle bir safkan cikmamisti. Aegean Finale biraz erken yurudu ama her halukarda Burgas i gecmek cok zor

 8. Şampiyon Burgas bildiğimiz gibi devam ediyor. Go Hero Boğaziçi ve Cumhurbaşkanlığında koşularında şampiyonu geçmeye çalışacaktır. Aegean Finale safkanı üzmeyip direk FSM koşusuna gitmeleri lazımdı. Vincitore ve Age Of Fire ellerinden geleni yaptılar ama bu üç safkana güçleri yetmiyor. Şampiyon Final Dance ise bir koşu daha koşup yine en geri gelecekse daha fazla üzmeden aygırlığa ayrılmalı.

 9. Yaşayan gerçek bir şampiyon…Allah ayaklarını daima düz bastırsın, binlerce kez maşallah…Vedat iyi hoş çocuksun ama iki grup 1’de de bariz fauller yaparak kazandın…Bu atla kazanırken bunları yapmana hiç gerek yok…5 günle ucuz kurtardın bence…

 10. Bu arada bu yarışta Kurtellerin taktiğini anlayan varsa beri gelsin…Böyle koşarak nasıl kazanmayı düşündüler acaba…Final Dance net bir şekilde sıcak havaları ve kısmen İstanbul pistini sevmiyor, biraz daha dinlendirilirse sonbaharda Ankara’da büyük yarışlarda iş yapar ama şu Burgas’ı bence Türkiye’de geçebilecek bir at yok…Aegean Finale’da bu koşuda niye koştu anlamak güç…

 11. Dubai’de sonuncu olan Burgas Türkiye’de şampiyon. Söylenecek söz yok. Sözün bittiği yerdeyiz.Kalitesizlikte dip yaptık resmen. Bu nasıl şampiyon.

 12. Çok doğru koşulmasının meyvelerini topluyor kahraman ekürisi. Kış sezonunu dinlenerek geçirdi. Long runner gibi 3 ayakla Bursa’da kumda koşup istanbulda sentetik pistte yada bitik haldeyken üst üste koşmuyorlar. Aynı kaderi şimdi geçen sene Burgası geçen Final Dance yaşıyor. Go Heronun gücü yetmiyor Burgasa. Ancak çok hızlı giden bir yarışta uzun mesafede geçebilirse geçer. Barzalona mesafesinde olmayan ve son yarışı sert tempoda 14 gün önce olan Aegean Finale’ı erken yürüttü. Son 200’e kadar diri geldi. 1800 altı mesafede Türkiye’de kimse geçemez bu atı. Jenerasyonun zayıflığı aşikar. 2000 li yıllara denk gelse Burgas o jenerasyonda G1 yarış kazanırmıydı bilmiyorum. At kalitemiz baya zayıf eski jenerasyona göre. Yarışların çoğu Arap temposunda başlıyor. Güçlü atların dönemi eskide kaldı. Ayağına çabuk olan atların dönemi oldu. 6 at eski adıyla Başbakanlık koşusu koşuyor. Age of fire 40 sene koşsa geçemez bu grubu. Final Dance koşmak dahi istemiyor. Vincitore’yi sahipleri hangi mantıkla bu koşuyu koştular anlamsız. Sezonun en önemli yarışlarından birinde jenerasyon rezalet. Umarım Burgas gibi doğru koşan şampiyon adaylarımız artar. Ayakları düz bassın tüm atlarımızın.

 13. Aegean Finale cok sık kosturuluyor diyenlere katilmiyorum. Dogru kosturuldugu iddia edilen Burgas tan bu sene sadece 1 yaris fazla kosmus. O halde bu eleştiriler neden. Johnny Guitar sampiyon oldugu 95 sezonunda 10 yaris kostu. Kazanilmadik kupa birakmadi. Unutmayin sampiyon sampiyondur.

 14. burgas ‘ın son düzlükte 300-200 metre arası yapabildiği ok bigi hızlanmayı türkiye’de yapabilecek bir yarış atı yok malesef. başka bir çabukluk ve hız ce aksiyonu var safkanın. maşallah ona. büyük bir şampiyon. 2000 metre’ye kadar geçilmesi neredeyse imkansız üstü yarışlarda ( gaziyi kazanmasına rağmen) yarış içinde olabilecek risklerden ötürü %5 geçilme ihtimali olur aksi halde gerçek bu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir