BURGAS Ahmet Çelik ile güle oynaya!

5 Haziran 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan ve Gazi Koşusu öncesi 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus en önemli sınavlardan biri olarak kabul edilip, Ankara Koşusundan sonra 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Başkent’teki en önemli mücadele olan G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi, Fedai Kahraman’ın yetiştiricisi ve Tevfik Bardakçı’nın antrenörü olduğu Burgas (3y de King David – Thisbe, Yavuz Star), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Anadolu Aslanı (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden Malkoçhan (Talip Han) üçüncü, Dynamite Power (Lion Heart) dördüncü, Free Solo (Kuloğlu) ise beşinci olarak ayrıldı.

Burgas (Ahmet Çelik)

3 yarış koşarak geldi…

Geçtiğimiz yıl 2 yaşlı olarak Ekim ayında ilk yarışına çıkan ve Ankara’da koştuğu Şartlı-1 mücadelede Canreis’in arkasında ikinci olan Burgas, ardından Kasım ayında 2 çim yarışı daha koşmuş, bunlardan maiden mücadeleyi kazanmayı başarırken, Şartlı-4 mücadeleden ise Big Sur’ın arkasında ikinci olarak ayrılmıştı.

Sezonu koştuğu bu 3 yarışla kapatan safkan bu yıl ilk olarak Adana’da çim yarışlarının başladığı Mart ayında start aldı. 1800 metre mesafeli Şartlı-5 mücadeleyi Mandalorian’ın yarım boy önünde kazanan erkek tay, 18 gün sonra yine aynı pist ve mesafede koştuğu A3 Tendürek Koşusunu ise Skyline’ın 3 boy önünde kolay bir şekilde kazanmasını bildi.

Adana’da 1800 metre çim pistte elde ettiği üst üste 2 birincilik sonrası Burgas İstanbul’da Gazi Koşusunun önemli duraklarından biri olan 1900 metre çim pistte koşulacak olan Sadık Eliyeşil Koşusuna geldi. Koşuya favori olarak girdi. Son düzlükte kolay bir tempoda liderliği alıp finişe de rahat bir şekilde girerek önemli bir galibiyete imza attı.

Sadık Eliyeşil Koşusu sonrası Burgas’ın Erkek Tay Deneme klasiğinde koşup koşmayacağı merakla beklendi. Çünkü 1900 metreden 1600 metreye inmesi gerekecekti. Diğer bir taraftan da Triple Crown hayalleri vardı.

İlgilileri klas tayı Erkek Tay Deneme Koşusuna yazdı. Jokeyi değişmişti. Ahmet Çelik Fiero Mio tercihi yapınca, başarılı isim bu önemli koşuya Ayhan Kurşun ile katıldı. 19 safkanın start aldığı kalabalık koşuda ilk kez bir araya geldiği jokeyi ile iyi bir performans sergileyen doru erkek tay, mücadeleden başarılı bir dördüncülükle ayrıldı.

Mehmet Akif Ersoy Koşusu Burgas için Gazi Koşusu öncesi son ve en ciddi sınavdı. Bir ara Halis Karataş ile yoluna devam edeceği konuşulduysa da, en başarılı sonuçları birlikte aldığı son 6 yılın Gazi Koşusu galibi jokeyi Ahmet Çelik ile bu koşuda yeniden bir araya geldi.

Yavaş tempoda başlayan koşuda ilk metrelerde aldığı liderliği bir ara devrettiyse de, son düzlüğü kontrollü ve kolay bir tempoda çıkan safkan, 400’den sonra tutulmaz bir tempoda ve farkı giderek açarak 2’17”44’lük derecesi ile kolay bir galibiyete imza atıp Gazi Koşusunun da en büyük favorilerinden biri olduğunu ispatladı.

Burgas (Ahmet Çelik)

King David/Yavuz Star…

Burgas’ın babası Amerika’da yarış hayatını sürdürürken 2 Ekim 2015 tarihinde start aldığı bir satış koşusunda Fedai Kahraman tarafından 25.000 $’a satın alınan King David (USA)’dir.

Yeni ekürisinde bir yarış koştuktan sonra yarış hayatını noktalayan ve sonrasında ülkemize getirilerek aygırlık kariyerine başlayan safkan, ilk aşımlarını 2016 yılında yapmış, ilk tayları 2017 yılında doğmuş ve 2019 yılında start almaya başlamıştır. Aygırın bu sene ülkemizde üçüncü jenerasyon tayları koşmaktadır.

Burgas’ın annesi Thisbe ise 9 koşuluk kariyeri boyunca biri çim pistte KV-7 olmak üzere 2 yarış kazanmış ve 2013 yılında 21 safkanın start alıp Celeritas’ın kazandığı G1 Kısrak Koşusunu 10’uncu tamamlayarak yarış hayatını noktalamıştır. Kısrağın babası 2004 yılı Gazi Koşusu galibi başarılı aygır Yavuzstar’dır.

Şu ana kadar 21 yavrusu start alan ve bunlardan 8’i yarış kazanan King David’in sadece bir tek Yavuz Star kızıyla eşleşmesi vardır ve o da Burgas’ı vermiştir. Aygırın diğer başarılı eşleşmeleri Ocean Crest, Galileo ve Lion Heart kızlarıyla gerçekleşmiştir.

News Reporter

11 thoughts on “BURGAS Ahmet Çelik ile güle oynaya!

 1. Halisin Ahmete yeni muz ortası. Ahmet hiçbirşey yapmasa, sırf Halisin binmeyi reddettiği taylara binse 10 sene daha Gazi kazanır. Kahraman ekürisi, Ahmete kızgınlığından Halise Gazi dahil paket öneriyor. Ancak Halis ne yapıyor. Red ediyor. Büyük ihtimal yarın ilk 8 e giremeyecek aile atına biniyor ve sonra fırsat bekliyor. Ahmet 7. Gaziyi kazanır kazanmaz. Ancak Halis bir aynaya baksın. Bu kadar yanlış karar. Bu kadar savrulma. Sanki Sivaslı değil de Suruçlu gibi. Ahmete pas.

 2. çok ama çok gösterişli kazandı… burgas gazi için adını tarihe atacak… o söylenti nasıl bir şey üfürükçü üfledi adam gazi almaya devam ediyor… kimse bu bizi de ütmeseydi: ) 🙂 🙂

 3. Ahmet Çelik’le mi güle oynaya kazandı, uzayan mesafede güle oynaya mı kazandı? Asıl soru bu kanımca..

 4. M.kaya yaptığı büyük ayıp. Atı hiç teşvik etmedi. İkincilikle enseye basmak.Ati amacı dışında koşturmaktan ceza almalı net. Kazanira girdiğinde hiç bir teşvik yapmadı. Hiç kırbaç kullanmadı. Gazi yarısını düşündü. Evet atı yipratmamak doğru. Ama bunun net bir cezası olmalı.Yarışı tekrar izleyin. Mehmet Kaya hiç yakışmadı.

 5. Böyle gösterişli bir yarış kazandığı için Burgas’ı , Kahraman ekürisini ve Ahmet Çelik’i tebrik ederim. Burgas çok iyi hazırlanmış. Tay padoka gelirkenki
  görüntüsününden de belliydi. Maşallah
  bu senenin bence en iyi tayı. Ahmet
  Çelik çok rahat kazandı. Kamçı kullanmadı ve bitiş çizgisinde sanki gelen yok mu dercesine arkasına baktı.
  Beyler bırakın lütfen Halis Karataş laf sokmalarını. Biliyorsunuzki Halis kendisini ispatlamış bir jokey ve artık jübile yapma zamanı geldi ve geçiyor.
  Genç jokeylerin yolunu açsın.

 6. Halis karataş jübile yapsın diyenler:2021 yılı en çok açik yarıs kazanan jokeydir kendisi.Bir hatırlatayım dedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir