BURGAS’dan sezona galibiyetle başlangıç…

29 Nisan 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1900 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 Dünya Veteriner Hekimleri Günü koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi olduğu, Fedai Kahraman tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Baltacı’nın yaptığı Burgas (5y da King David – Thisbe, Yavuzstar) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Zala Bey (Agresivo) elde ederken, Go Hero (Torok) üçüncü, Antiochos (Banknote) dördüncü, Hardmet (Luxor) beşinci olarak pistten ayrıldı.

İlk buluşma ilk zafer…

Geçtiğimiz yılı G1 Cumhurbaşkanlığı koşusu ikinciliği ile kapatan Burgas, bugün ilk kez buluştuğu jokeyi Vedat Abiş idaresinde iyi start çıkışı sonrası liderliği sonrasında rakibi Zala Bey’e bırakıp, onun arkasında son düzlüğe kadar beklemeyi tercih ederek ve düzlükten sonra dışından yaptığı etkili ataklarla sonlarda lehine çevirip kazanırken sezona da galibiyetle başlamış oldu.

Langeron’un 5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Burgas liderliği alırken dışından gelen Zala Bey onu bastırıp liderliği aldı. Üçüncülükte Antiochos daha sonra Hardmet sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Zala Bey liderliğini korurken yine ikincilikte Burgas arkalarında Antiochos ve Hardmet daha sonra Go Hero şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Zala Bey lider, Burgas takipte, daha sonra Hardmet ve Antiochos sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Zala Bey ikincilikteki Burgas’ın az farkla önünde lider olarak düzlüğe çıktı. 400’de atak yapan Burgas öndeki Zala Bey ile mücadeleye başladı. 200’den sonra iki safkan arasındaki mücadelede sonlarda rakibine boyun farkı ile hakim olan Burgas 1’55”82 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

5 thoughts on “BURGAS’dan sezona galibiyetle başlangıç…

  1. Zala Bey genel olarak harika koştu ama Ahmet Çelik’in Burgas’a karşı hep uyguladığı “Önden gideyim, tempoyu düşürmeyeyim” taktiği bu kez rakibi kadar kendisinden de götürdü. Birincisi bu. İkincisi, bir boy önde olsan ne fayda? Burgas zaten çok çabuk hızlanıyor. Ayırt edici özelliği bu. Haydi dedi ve hemen geçti, boyun farkı yanıltmasın. Zala Bey, Final Dance gibi korakorda gücüyle-fuleli adımlarıyla direnemedi. Önde gidecek at olmayan koşuda fena bir deneme değildi yine de.

  2. Yarisin son 800 u 46 geçilmiş. Boyle yavas giden yarislarda Burgas i gecmek imkansıza yakin.

  3. DÜN ANKARADA MID AND LIFE ISIMLI AT SON VIRAJ DÖNÜLDÜ DÜZLÜĞE ÇIKILDI SPAS ISIMLI TAYIN BİNİCİSİ AHMET ÇELİK NEDEN YAKLAŞMADIN ? ATI GÖSTERMEDIN BURGASA YAPTIĞIN FAUULLERI NEDEN YAPMADIN =???? MÜSLÜM KARDEŞİN BİNİYO DİYEMİ ? AHMET ÇELİK İNŞALLAH BU CEZA ONAYLANIR AT ÜSTÜNDE GÖRMEYİZ SENİ AT SAHİPLERİNE AYRI BİR KONU SAYIN ARACI EKÜRÜSÜ YANDAŞSINIZ SİZDDEAHMET ÇELİKLE ONLARDA BILIYO KARARIN BOZULCANI VELAT DEMİR VE MERT GÖKALP ARSLAN KARDEŞİMİZİ NİYE ALET ETTİNİZ BU OLAYLARA =?? GERÇİ ONLARINDA DİK DURUP BİNMESİ GEREKİRDİ NEREYE GİDİYO BU YARIŞÇILIK KARDEŞİM BE YAZIKK… VERMEYİN KARDEŞİM ÇELİK KARDEŞLERE AT BAŞKA JOKEYMİ YOK? HAYATTA DİK DURMAK ÖNEMLİ YORUMU PAYLAŞIRSANIZ SEVINIRIM SAYIN ATAHAN BEY AHMET ÇELİK SEVGİNİZİBİLİYORUZ ..

  4. at göstermek bu değil beyefendi… sarı siyah formalı zalabey’e binen kişi… biraz daha gösterecem deseniz üstüne çıkacaktınız…

    son virajın görüntüsünü kule kamerasından tekrar seyredin…

    burgas ayağına toz değmesin ama türkiyenin virajda en çabuk hızlanan atı geldi çok rahat hakim olacakken at gösterildi tekrar geldi bu sefer kamçı suratına geliyordu nerdeyse… bu zor anları geçip kazandı…

    özcan’lı go hero ‘ya anlam veremedim nefes açtı diyelim ama bu ata bu mesafe bile kısa geliyor gibi… ülkemizde gerçek uzun mesafe de yok cumhurbaşkanlığı tik koşuları nasıl olacak onun için bakalım şimdiden….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir