Büyük kapışmada zafer CHARIOT’un…

3 Şubat 2024 Cumartesi günü Adana Yeşiloba Hipodromunda 1400 metre kum pistte koşulan ve sezonun en iddialı 3 yaşlı İngiliz taylarını bir araya getiren G2 koşuyu, Cem Kaan Parsak’ın sahibi olduğu Vehbi Hakan Keleş tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Ramazan Barman’ın yaptığı Chariot (3y de Sidney’s Candy – Tiz A Sweep, Tiznow) jokeyi Müslüm Çelik ile kazandı. 

Bir rakibinden rövanşı alırken diğerine de vermedi…  

Bu yarışa gelene kadar start aldığı altı koşunun beşini kazanıp birinden de bu koşudaki rakiplerinden Madras’a burun farkı ile geçilerek ikinci olan Chariot, bütünleştiği jokeyi Müslüm Çelik idaresinde koşuyu önde giden iki rakibinin arkasında takip edip, düzlükten sonra rakiplerinin dışından yaptığı ataklarla 200’de öndeki Son Of Cooger’ı yakaladı ve kısa sürede ona hakim olarak kariyerinin yedinci startında altıncı birinciliğini elde etti.

Koşu öncesi start kapaklarının altında kaçarak büyük bir tehlike atlatan ve yakalandıktan sonra saha veterineri tarafından yapılan kontrolleri sonrası koşması karar verilen Madras’ın (Halicarnassus) mücadeleyi çok erken terk ettiği koşuda, sezonun flaş üç yaşlılarından Son Of Cooger (Cooger) ilk kez bir araya geldiği jokeyi ile ikinciliği elde ederken, mücadeleden Saraliva Lontana (Piano Sonata) üçüncü, Yavuz Salim (Marcavelly) ise dördüncü olarak ayrıldı. 

Chariot (Müslüm Çelik)
News Reporter

24 thoughts on “Büyük kapışmada zafer CHARIOT’un…

 1. herkes madras a bir şeyler karalayacak bu koşuda…

  o halde sağlıklı olduğunun bilgisi veren saha hakemi suçlu mu? KESİNLİKLE…

  üzerindeki jokey kardeşimiz özcan suçlu mu? KESİNLİKLE…

  seyis çıkartalım diyemediği için suçlu mu? KESİNLİKLE…

  start ı bir türlü vermeyen hakem suçlu mu? KESİNLİKLE…

  en masumu madras oldu bu koşuda… 5. liğe para verildiği için öyle tur yap gel oldu… o’da ayrı konu…

  yazıklar olsun madrası öyle koşturana…

  şampiyon bilmem ne denilen son of cooger’a da sözüm yok… biz de şampiyonluk sıfatı çok çok çok erken veriliyor…

  1. Sektörü anlamıyorsan asılsız yorum yapma. Jokey ata bindikten sonra jokeyin yarıştan çıkartalım diye bir yetkisizi olamaz seyisin olamaz at sahibinin olamaz at padoğ’a çıktıysa start gerisinde sadece veteriner karar verebilir insanları tanımadan kuralları bilmeden haklarında iftirada bulunma.

   1. isimsiz adlı kişi… jokey üzerine binip bir şey hissettim diyemez mi… seyis kardeşimiz o alttaki debelenmeyi gördükten sonra saha veterinerine abi koşturmasak daha hayırlı diyemez mi?

    benim anlatmak istediğimi anlayamadın sanırım… olayın en suçsuzu madras… en suçlusu saha veterineri sonrasında sıralama belli…

    sahayı bilmeden yorum yapmayın… at startta nasıl debelendiğini gözlerimle gördüm tribünde…bi de tutamadılar…

    1. o saydığın kişiler dese’de sadece ceza alırlar seyis ister’mi atını öyle koşturmayı jokey’i ister’mi bile bile koşturmayı o saatten sonra sadece veteriner’in sözü geçiyor. Madras’a yazık oldu diğer taylar’da etkilendiler.

     1. böyle ceza olursa başım gözüm üstüne denilmesi lazım… gururla taşınır böyle ceza… adam dövüp ceza almıyor yada bile isteye atı getirmemezlik yapmıyor…

      o atın sağlığı her şeyden önemli

      madras a çok yazık oldu… o veteriner kimse işine son verilmeli ayrıca…

     2. Neden MADRAS ın can taşıdığını unutuyorsun, onunda damarlarında kan var, acıyu hissedebiliyor. Start içinde bı kadar didişen ve arızası olabileceğine hükmedemeyen o veterinerde, o komiser de vahşidir ve sorumludur. Yazıklar olsun…

 2. İlgilileri cikartmaliydi , veteriner gözü ile neyi kontrol edebilecek , cihazdan gecmedikce .chariot maşallah tam Amerikan kumcu kanının hakkını veriyor .ayrıca Editör beyden bir Halis Karataş haberi bekliyoruz , ne zaman at binmeye başlayacak .

 3. Son Of Cooger tempo atından ibaret gözüküyor. Aksiyonları tekdüze. Kenter gidiyor sanki. Çabuk vites artıramıyor, uzaya uzaya hücum edemiyor. Aslında düzlükte biraz denedi ama çok yetersiz. Sorunları var deniyordu ve belki devam ediyordur. Çabuk hüküm vermeyelim yine de.

  Chariot, Madras’ı atlayamamıştı bu yarışta son metrelerde çok güzel aktı. 2-3 gidip düzlükte atlayarak gidebiliyor, bunu oturttu. Sınavları geçti.

  Madras’ın ilgilileri “Bizim atı yarıştan çıkarma gibi bir yetkimiz yok.” dediler ve mevzuata göre haklılar. Sahadaki yetkililer “Kırık veya çıkık yok, oyna devam.” dedi. İyi de, o at nasıl bir daha performans versin?

 4. Son of coogeri neredeyse frankel yapan güruh yinede utanmamistir, sürekli bir kılıf arama pesindeler.
  5atli yarışlarda 40h atlara 50boy fark atan atı dubaiyede gonderdiler, sampiyonda ilan ettiler.
  Bu malum tayfa rüzgar nerdeyse ordan eser.
  kendi ana babasinin mezarına gitmez bir jokeyin eşinin ölüm yildonumunde orda kadraja girmek için ona şirin gözükmek için oraya gider. Şimdi o tayfanin markajinda yeni prensleri Vedat var
  Vedatı bir yilda dettori ilan ettiler

 5. Son of Cooger’ın bütün takılarının çıkarılması gerek, Bi Chariot’a bakın at nasıl konsantre koşarken, bir de SOG’a öne düştüğü an kulakları sağa sola oynamaya başlıyor. Buradan Chariot’u kötülediğim anlaşılmasın muhteşem bir at. Sadece SOG’un takılar olmadan daha iyi koşacağını düşünüyorum.

 6. Saha veterineri yada baytarı !!! Ne yapmaya çalışıyor anlamadım ki. Daha önce de hismanin atını sakat sakat kosturdular. Hisman bile yalvarıyordu. Hocam bu at bu halde koşmaz diye. Hangi birini konuşacaksın ki. Burası Türkiye de geç. Kanser olmak istemiyorsanız.

 7. Son of Cooger maalesef gene hatali kostu. Son 600 de basip gitmesi lazimdi. Son 300 e kadar bekledi. Bu tayin sprint ozelligi yok. Kazanabilmesi için duzluge en az 3 boy onde çıkmalı. Herseye ragmen Chariot u tebrik ederim

 8. MADRAS ‘A YAZIK OLDU ! – TOPARLANIR MI BİLEMEM ! – AMA BURASI TÜRKİYE İSE Kİ ÖYLE OLUYOR BÖYLE REZİLLİKLER ! – KAZANAN CHARİOT’U TEBRİK EDERİM – NİSAN A KADAR BÖYLE BİRBİRİNİ GEÇMEYE DEVAM EDERLER..

 9. Kosacagi uzun mesafeli ilk çim yarısını merak ediyorum. Şu an en güçlü 3 yaşlı ingiliz tay gördüğüm çok etkili bir düzlük sprint yapıyor.

 10. SOC da gereksiz yavaş giden yarışta bekleme kararı alan Ayhanda hatalı. Bu at tempo koyarak ya önde gidecek ya da arkalardan bekleyerek gelecek başka şansı yok.

 11. 1200! Kumdan ,Ankara ,Uzun yayla koşusu hepsini yapar 🤩 .maşallah, yaza posasını çıkarmazlar inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir