Büyük Taarruz’da kazanan VINCITORE oldu…

29 Ağustos 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Büyük Tarruz Koşusunu, Necati Demirkol’un sahibi ve yetiştiricisi, Zülfükar Güneli’nin ise antrenörü olduğu Vincitore (3y de Victory Gallop – Elevato, Kaneko) jokeyi Tolga Yıldız ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Giant Dream (Red Giant) elde ederken, mücadeleden Turgutlu Efesi (After Market) üçüncü, Megaloman (Native Khan) dördüncü, Overlord (Three Valleys) ise beşinci olarak ayrıldı.

Vincitore (Tolga Yıldız)

Çim pistte ilk Grup galibiyeti…

2 Yaşlı olarak hiç start almayan ve yarış hayatına bu sene Şubat ayında İstanbul sentetik pistinde dördüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Vincitore, kariyerinin 9’uncu startında 3’üncü birinciliğini elde ederken, sentetik pistte kazandığı Anafartalar Koşusundan sonra kariyerinin ikinci Grup koşu galibiyetine bu defa çim pistte Büyük Taarruz Koşusu ile ulaştı.

Yavaş tempoda başlayan ve aynı şekilde devam eden yarışın ilk metrelerinden itibaren tempoyu belirleyen Vincitore, son düzlüğünde ciddi tamponlaşmaların yaşandığı koşuda mücadeleci yarış karakterini ortaya koyarak istediğine ulaştı ve 2’33”58’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.
2 Eküri Protesto çekti…

Megaloman ve Overlord’un ilgililerinin sonuç değişikliğine ilişkin çektiği protestolar Komiserler Kurulu tarafından reddedilirken, hakem heyeti Megaloman’ın jokeyi Kadir Tokaçoğlu’na son düzlükte usulsüz kulvar değiştirerek yarış usul ve esaslarını ihlal etmekten ihtar ve 613 TL, Overlord’un jokeyi Mehmet Kaya’ya ise son düzlükte usulsüz kulvar değiştirerek yarış usul ve esaslarını ihlal etmekten 7 (yedi) gün ve 613 TL para cezası verdi.

Heyetin savunma istediği Vincitore’nin jokeyi Tolga Yıldız, son düzlükte usulsüz kulvar değiştirerek yarış usul ve esaslarını ihlal ettiğinden dolayı komiserler kuruluna çağrıldı ancak savunmasını tebliğ edildiği tarihi izleyen günden itibaren 7 (yedi) gün içerisinde kurula iletmek istediğinden kendisi ile ilgili bir karar şu aşamada verilmedi.

News Reporter

16 thoughts on “Büyük Taarruz’da kazanan VINCITORE oldu…

 1. Mehmet Kaya bu yarışta kötü niyetli koşmadıysa, ne olursa olsun Megaloman kazanmasın diye at binmediyse, bende birşey bilmiyorum. Kendi atı, Kadirin atı ve Halisin atı devrilmesiyse, bu büyük şans. Sadece 7 gün ceza almış kıymetli jokeyimiz. Bu yarışı tekrar izleyip utanacak mı acaba ?

 2. Tek kelimeyle berbat bir yarış oldu. Tempo yoktu, inisiyatif alan jokey yoktu ama birbirinin hayatını bitirmeye ant içmiş jokeyler vardı. Bu yarışta nasıl bir at devrilmedi izleyip izleyip şaşırıyorum akşamdan beri. Yüzde yüz değişmesi gerekirdi yarışın.

  Kusura bakmayın ama bu ülkede Kocakaya ve Karataş dışında jokey yok. Jokeyliğin en önemli bileşeni ata hükmetmek ve atı sevk etmektir. Şu koşudaki pek çok jokeyin atları bir kulvardan diğer kulvara savrulup duruyor, birbirlerinin üstüne yarın yarış yokmuşçasına at sürüyorlar. Atın üstünde duruşları, kamçı vuruşları filan komple yanlış ve çok kötü gözüküyor. Bir de demezler mi Türk jokeyleri şöyle böyle diye.

 3. Usülsüz kulvar değiştirmek başka bir şey kasti rakibin önünü kesmek başka bir şey.tolganın yaptığı usülsüz kulvar değiştşrmek olabilir ama mehmet kayanın yaptığı usülsüz kulvar değiştirmekle açıklanamaz.sen bu sahalara yakışmıyorsun mehmet kaya.keremkoça da bindiğinde yakışmıyordun anadolu aslanına bindiğinde de yakışmadın.

  1. Yarıştan anlamayanlar Mehmet Kaya’ya sallamış.Kadir Tokaçoğlu resmen adamı kışkırttı.Adam ne yapsın.Kendi kulvarında attı sürdü üzerime gelme dedi.Kadir tokaçoğlu binişine bakın önce

   1. Cacık yarışı gözünle izle.kışkırtmak ne demek.o atın jokey tarafından büktüğü boynu gör.cacık.

 4. Diyelim ki jokeylerimizin milli duyguları kabardı, koştukları koşunun isminden etkilenip havaya girdiler ve bize yarışçılık dışı da olsa heyecan verici anlar yaşattılar… Peki hakemlere ne oluyor? 7 gün ve 600 lira ceza yeterli değildir ve caydırıcı olmayacaktır. Yarışçılığımızın geldiği nokta budur.

 5. Ayıptır asıl böyle bir koşuda edebinle at bineceksin.yıkarıda çok yarış bilen arkadaş kapalı gözlükle yarış seyrediyor.ben bu jokeyin son 20 de gazi kaybettiğinde de ordaydım acemi bir apranti gibi son gaziyi kaybettiğinde de(kesin kazanırdı diyemem ama ilk 2 olacağından çok eminim.ki çoğu yarış otaritesi böyle düşünüyor).kimse gelip burda mehmet kaya savunması yapmasın.

 6. Bu koşuda pedigree analiz yap deseniz Sadun abiyle Sair Gencoraya size küfür eder içinden 1600 ü 1.46 ayıp artık.Türkiyede 1600 Kenter son 800 sürat yarışında hangi aygırlar başarılı yavru verir Sadun bey yada 1200 ü yavaş tempo son 400 yarışta hangi atlar koşar.Yeni ? türü yarattık vallahi.

 7. Kesinlikle tokacoglu tahrik ediyor Mehmet Kaya yi savunmuyorum ama olayın başlangıcı tokacoglu nun overlord un aradan çıkmasına izin vermek istememesi….

 8. Peki size bir soru kadir mehmeti kışkırttıysa neden kadir ceza almadida mehmet ceza aldi? Mehmet kaya yarislarda bunu hep yapiyor çünkü

 9. Göze hos gelmeyen yarıs izledik.Allahtan bir kaza olmadi.Allaha şükürler olsun.Yalniz m.kaya ve tokaçogluna bir daha bu atları bindirmezler.Eminim at sahipleri bu yarısta cok büyük kizginlik yasamışlardir.

 10. Bence vincitore ye güçleri bu yarışta yetmedi.
  Vincitore de son düzlükte nasıl kulvar değişikliği var anlamadım??? Bariz uyutup hepsini 400 de yanaştırmadı direndi
  Overlod araya gireyim derken megolaman a yaslanıyor uzun süre
  Sonrasında megolaman giant dream e yaslanıyor orada 3 bir birini yerken tolga da işi bitirdi.
  Bir atın sıralaması değişecek se Overlod dur.
  Bahisçi olarak bakılmazsa sağlam kapıştılar yurt dışında neredeyse temassız viraj dönme yok
  Hepsinin ayakları düz bassın

 11. yaziklar olsun boyle tepmo olurmu hepinizde mi korkak oldunuz kafayi alacak adam akalli jokeyde kalmamis zorla adama kafaya aldirirlarsa t.yildiz hepsine kapak yapti boyle taktik olmaz atlar kosmak istiyor tuta tuta 1 hal oldu atlar buyuk taarruz kosusuna boyle pasif derece yakismiyor m.kaya sakin ol artik buyuk yarislar sana gore degil bunu bizler goruyoruz ya one erken geliyorsun atin butun gucunu bitiriyorsun yada yarisi yarisliktan cikariyorsun

 12. Kadir tokaçoğlu her yarış aynı bi kafanı kaldır da yarışı oku artık vincitore çok iri ve güzel bir at ama giant dreame yazık olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir