BÜYÜK YILDIZ geç çıktı erken bitirdi…

24 Ağustos 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap Dişi taylarına mahsus Kv-7 Hayatım koşusunu, Gökhan Yıldız’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Emin Karataş’ın yaptığı Büyük Yıldız (3y ad Uçanoğlu – Dilşeker, Özgünhan) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Aydost (Toşur) elde ederken, Yamaç Torunu (Efem) üçüncü, Bediz De Faust (Sultan De Faust) dördüncü, Kıvılcımkız (Özgünhan) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Zoru başardı…

Şanssız bir şekilde çıkışta jokeyini düşürerek derecesiz bitirdiği yarış hayatının ilk startı hariç koştuğu yarışların tamamında ilk üç derece içerisinde yer almayı başaran Büyük Yıldız, bugün de starttan geç çıkmasına ve pistin en yumuşak yerinden gelmesine rağmen usta jokeyi Halis Karataş’ın mükemmel binişi ile zoru başararak kariyerinin ilk Kısa galibiyetini elde etmiş oldu.

Büyük Yıldız’ın 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde ön tarafta kalabalık bir liderlik mücadelesi başladı. Bariyer dibinden gelen Dilan Kız ve dışardan gelen Hopadan arasındaki mücadelede Dilaz Kız az farkla liderliği aldı. Üçüncülükte Kim Tutar Kızı daha sonra Aden Perisi ve Yamaç Torunu sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Dilaz Kız ve Hopadan arasındaki mücadele sürerken üçüncülükte de Yamaç Torunu ve Aden Perisi arasında bir mücadele vardı. Daha sonra Bediz De Faust ve Sonatınkızı şeklinde 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de ortadan gelen Yamaç Torunu liderliği almışken dış kulvardan Bediz De Faust ve en dış kulvardan Aydost’un atakları görüldü. 200’de dışardan gelen Aydost liderliği almışken en iç kulvardan da Büyük Yıldız’ın atakları görüldü. Son metrelerde içerden kuvvetli gelen Büyük Yıldız sonlarda farkı 1,5 boya çıkararak ve 1’33″30 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Büyük Yıldız (Halis Karataş)News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir