Byerley Turk’te zafer YAMANLARBEYİ ve Kocakaya’nın!

8 Ekim 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan ve sezonun 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus sentetik pistteki iki G1 mücadelesinden biri olan Byerley Turk Koşusunu, Armağan Araz’ın sahibi, Ünal Bikeç ve Bülent Beyaztaş’ın yetiştiricisi ve Murat Aksoy’un antrenörü olduğu Yamanlarbeyi (5y da Torok – Alakan, Kaneko) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği geçen yılın da ikincisi olan Long Runner (Gio Ponti) elde ederken, mücadeleden Vincitore (Victory Gallop) üçüncü, Oğlum Doruk (Bosporus) dördüncü, Çakalınoğlu (Çakal Carlos) ise beşinci olarak ayrıldı.

Yamanlarbeyi (Gökhan Kocakaya)

2’inci G1 galibiyeti…

Yarış hayatının 35’inci startında 11’inci birinciliğini elde eden Yamanlarbeyi, Byerley Turk Koşusu ile Erkek Tay Deneme’den sonra kariyerinin ikinci G1 zaferine imza atarken kazancını da 4.6 milyon liraya yükseltti.

Çim pistte 9 birinciliği bulunan, kum pistte ise 1 kez start alıp dördüncülük elde eden klas safkan, sentetik pistte katıldığı üçüncü yarışında 2’inci kez kazanmayı başardı. Gökhan Kocakaya ile 7 kez birlikte piste çıkan Yamanlarbeyi, bu yarışların 5’inden galibiyetle ayrılırken 2 kez de ikincilik elde etti.En iyi ikinci derece…

Byerley Turk Koşularında bugüne dek elde edilmiş en iyi zaman 10/10/2010 tarihinde koşulan mücadeleyi 2’00”81’lük inanılmaz bir derece ile kazanan Dervişağa’ya ait… Bugüne kadar ona en yakın derece ise 2016 yılında Oğlum Berat’ın elde ettiği 2’02”61’lik derece idi… Yamanlarbeyi bu sene 2’01”97’lik derecesi ile Oğlum Berat’ın üzerine çıkıp en iyi ikinci dereceye imza attı…

En geride bekledi…

Startla birlikte Çakalınoğlu’nun koşunun liderliğini yapmaya başladığı mücadelede Yamanlarbeyi en geride pozisyon aldı ve 800 starı geçilinceye kadar Long Runner’ın hemen arkasında koşuyu sonunculukta takip etti.

600 startına gelinirken dış kulvardan yürümeye başlayan Long Runner’ı takibe devam eden safkan, virajı beşinci sırada dönen rakibinin hemen arkasında son düzlüğe altıncı sırada çıktı. 400 geçilirken Long Runner koşunun liderliğini aldı. Bu metrelerde dış kulvardan Yamanlarbeyi sprinte kalktı.

Son 200’de iki at gruptan ayrıldılar. Son 100 metreyi bir baş bir boyun Long Runner önde geçse de son 50’de rakibini yakalayan Yamanlarbeyi baş farkı ve 2’01”97’lik derecesi ile birinciliğe uzanmasını bildi.

 

News Reporter

9 thoughts on “Byerley Turk’te zafer YAMANLARBEYİ ve Kocakaya’nın!

 1. Öncelikle kazananı tebrik edelim.. Yanlız LongRunner sakatlık sonrası hedef Cumhurbaşkanlığı koşusuydu aylardan beri.. Zaten yarışı dikkatlice izlediğinizde Halisin safkanı çok zorlamadığını göreceğiz…bence şampiyon formunu bulmuş, bundan sonra zor geçilir…!!!

  1. bırakın artık su halis seviciliği neyını zorlamadı sonuna kadar dırendı ama halis erken yürüdü gökhan yerınde yürüdü ve loung runner kocakayalı gunlerıne donemez artık bunuda ılerlıyen gunlerde ve zamanda herkez görecek

 2. Karatası şakşakcilari yine korumaya devam ediyor yaziklar olsun ne yaparsa yapsin, ne kadar kotu binerse binsin kimse elestiremez. Ata yumruk atti yine korudular yok refleksmis yok bilmemneymis.
  Halis meslegine zerre saygin varsa selim gibi emekli olursun. Bu kadarda paraya tapilmaz.
  Bir parantazde kocakayaya acmak lazim ahmet celikle beraber son birkac seneyi surklase ediyor tebrikler.
  Son bir cift soz de kurtellere cok mu aradiniz kondusyonu bitmis 10yarisin9unda en disardan ve en geriden gelip tribun yarisi yaptirmaktan baska taktigi olmayan bu jokeyi buldunuz!.

 3. doğa kanunu yamanlar beyini faul ile geçtiği yarış sahibine bile gider yapmışlardı! bu kafayla bu camiada barınamazsın demişlerdi! öyle bir yarış olduki hem yamanlarbeyi hem gökhan kocakaya hemde röportajı ilede ne kadar mütavazi bir insan olduğunu gösteren armağan beye çokmu çok yakıştı kapak yaptılar resmen tebrikler

 4. Halis Karataş bu yarışla beraber artık onu yıllar içinde zirve taşıyan tempo okuma, soğukkanlılık ve winner jokey olma özelliğini kaybetmiştir ne yazık ki. Viraj bile dönülmeden bastı gitti ve kendini yem etti. Çok gereksiz bir insiyatifle bu kadar güçlü bir ata ( Türkiye sınırları içinde) yarış kaybettirdi. Bundan sonra nerde bekleyeyim nerede yürüyeyim kaçayım mı sprint mi atayım konusunda ikilemler yaşayacağını düşünüyorum. Eski kararlı, ne yaptığından emin jokeylik günlerine dönmesi imkansız. Bu yarışı yine de kazanabilirdi ama bende bu atı idare etme şekli iyi izlenim bırakmadı. Yamanlar Beyi de geçen yarış dün kazandığı jokey ile bedavaya bir yarış kaybetmişti dün de hediye bir yarışla telafi etti. Diğer ülkelerde de sürprizler oluyor grup yarışlarda alakasız atlar gelebiliyor ancak orada çimde kumda sentetikte bir çok grup atı bulunuyor. Dünyayı dolaşan atlar var kıta değiştiren sürekli grup koşan atlar var. Üst seviye bir rekabet söz konusu milyon dolarlık atlar alınıp satılıyor. Bizde de 2-3 tane adam gibi at var onlar da böyle mundar ediliyor. Bu işler böyle devam eder gider. Jokeylerin elinde oyuncak olmuş at yarışı başka bir şey değil.

 5. Halis Karataş’a kazandığı her yarış sonrası güzelleme yapan arkadaşlar;
  Türkiye’nin gelmiş geçmiş en çok grup 1 yarış kazanan Atına böyle acemice binilir mi? Yarışın ilk 1400 metresi 1.25 gibi çok yüksek tempoda geçmiş yani yarış tam senin istedigin gibi gidiyorken öndeki hangi atı rakip gördün de bu kadar erken yürüdün? Bir sonraki yarısını kazandığında birileri çıkıp ” gördünüz mü bak “diyecekler ancak long runner’ın kazanması değil kaybetmesi anormal

 6. Armutcan 2021 yılında en fazla açık grup yarış kazanan jokey karataştır.Sanırım zıp zıo üçüncü.Karataş’ı cok güzel kötülemişsin ama gerçekler bunlar.

 7. halis karataşı sevenler olabilir.sevmeyenlerde olabilir. her ne olursa olsun bu acımasız ve sert eleştirileri hak ettiğini düşünmüyorum.unutmayalımki bu daha çok at yarışıdır.her jokeyin iyi ve kötü zamanları olacaktır.biraz hoş görülü olmak lazım.

 8. Hala zıp zıp diyorsunuz ya. Açın dünya yarışlarını izleyin. Bu tarz binen çok jokey var. Doğru yapılırsa, atın yükünü hafifletiyor bu zıp zıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir