Cahide’nin rövanşını Anneler Günü’nde aldı!

9 Mayıs 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1 Anneler Günü Koşusunu, Fatma Çetin’in sahibi, Sefa Çıkmaz’ın yetiştiricisi ve Yakup Misdik’in antrenörü olduğu Aryaliva (4y kk Canberktay – Özermiş, Volga 2), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Gül Hatmi (Tamerinoğlu) elde ederken, mücadeleden Sanberk (Altaha) üçüncü, Ak İrem (Uçanoğlu) dördüncü, Gardal Gülü (Uçanbey) ise beşinci olarak ayrıldı.

Aryaliva (Ahmet Çelik) ve Gül Hatmi (Gökhan Kocakaya)

Cahide’nin rövanşını aldı…

Yarış hayatına geçtiğimiz sene Haziran ayında üçüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Aryaliva, sezonu bir maiden, bir de Şartlı-5 birinciliğinin yanı sıra G1 Cahide, G2 Aziziye ve G3 Prof. Kazım Köylü ikincilikleri ile kapatmış, bu sene ise Ocak, Şubat ve Mart aylarında Adana kum pistinde birer kez piste çıkan klas dişi, Kv-6 ve G2 birinciliklerinin ardından G3 mücadelede dördüncü olarak kış sezonunu kapatmıştı.

Yaz sezonunun ilk durağı olarak Anneler Günü Koşusunu tercih eden Aryaliva, düzlükte bir ara önü kapanmasına rağmen soğukkanlı jokeyinin acele etmeyerek yerinde kalmakta ısrar etmesi ile istediği kulvarı kısa sürede buldu ve güçlü rakibinin ataklarından etkilenmeden yarım boy farkla ve 1’45”57’lik derecesi ile birinciliğe uzanırken, aynı zamanda geçen sene Cahide Koşusunda geçildiği rakibinden de rövanşı almasını bildi.

Aryaliva (Ahmet Çelik)

Canberktay/Volga 2

Aryaliva’nın babası; 2009-2014 yılları arasında 9 yarış ve 339.3560 TL ikramiye kazanan Kv-7 galibi Canberktay’dır. İlk aşımlarını 2016 yılında yapmaya başlayan aygır, büyük bölümü Handikap olmak üzere 17 yarış kazanan Çıkmaz ile 2 G3 galibi G1 Cumhuriyet Koşusu altıncısı Akçıkmaz’ın oğludur. Aygırın bugüne dek 4 yavrusu start almış bunlardan 2’si yarış kazanmayı başarmıştır.

Aryaliva’nın annesi; 4 yaşında 2 kez start alabilmiş ve sonrasında haraya alınmış olan 2001 doğumlu Özermiş isimli kısraktır. Volga 2 kızı olan Özermiş, Aryaliva’dan önce 20 yarış ve 872.560 TL ikramiye kazanan KV-8 galibi Cappadocia ile 10 yarış ve 720.245 TL ikramiye kazanan Pratik Nevzat gibi başarılı yavrular vermiştir.

News Reporter

2 thoughts on “Cahide’nin rövanşını Anneler Günü’nde aldı!

  1. Aryaliva 26 nazıma hattından (alaz,ufukbir,horasanlı,cihanefe,battal,heybetli 2,kıvançcan)AYgırlar üreten bir hattan gelmesi dayandığı anne hattının ne denli önemli olduğunu gösterir,dört 26 yı tek geçerim;26 k.ırak(yavuzhan),26mebruke(baş hükümdar),26 cahide(tunca) ve 26 nazıma(alaz)
    Tebrikler başarıların devamını dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir