ÇAKALINOĞLU Babasının Yolundan gidiyor!

3 Temmuz 2020 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-9 Dinçer Cebeci Koşusunu, Baran Cemiloğlu’nun sahibi ve yetiştiricisi, Süleyman Özgezer’in ise antrenörü olduğu Çakalınoğlu (3y de Çakal Carlos – Double Trouble, Win River Win), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Mücadeleye 5 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Çakalınoğlu, ilk metrelerde jokeyinin gayreti ile ön taraf sarktı ve çim pistin giriş kapısı geçilirken almayı başardığı liderliği son viraja kadar koruyup, son düzlüğe de lider çıktı. 400 geçilirken 2.5 boy fark yapan safkan, bu metreden sonra gerideki rakiplerinin düzlükteki ataklarından etkilenmeden  aynaya kadar olan mesafede farkı 4.5 boya çıkartarak, 2’08”32’lik derecesiyle çok kolay bir galibiyete imza attı.

Çakalınoğlu (Özcan Yıldırım)

Kariyerine geçen sene 2 yaşlı olarak İstanbul’da Eylül ayında katıldığı çim pistteki Şartlı-1 mücadelede Handsome Hero’nun arkasında elde ettiği ikincilikle başlayan Çakalınoğlu, ardından yıl bitmeden koştuğu sentetik pistteki 2 yarışı da kazanarak sezonu kapattı.

3 Yaşlı olarak ilk yarışına Ocak ayında çıkan safkan sentetik pistteki 1400 metre mesafeli bu yarışta 3’üncü, bundan bir ay sonra katıldığı yine aynı pistteki 1500 metre mesafeli KV-6 koşuda ise 4’üncü oldu. Bu iki yarışın ardından uzun mesafeye yönelen Çakalınoğlu, 3 yaşındaki ilk galibiyetini 2000 metre sentetik pistte koştuğu Şartlı-5 mücadelede elde etti.

Pandemi yasağı sonrası katıldığı ilk yarış olan 1900 metre çim pistteki KV-9 Sadık Eliyeşil Koşusunda sonlarda temposu düşünce önce Kingsman’e, ardından da kırmızı bariyerlerde arka gruba yakalanıp mücadeleden dördüncülükle ayrılan 3 yaşlı erkek tay, bu defa Dilbağı çıkartılarak koştuğu mücadelede harika bir tempo yarışına imza atıp başarılı bir birincilik elde etti.

Çakalınoğlu’nun babası olan G1 galibi ve Gazi Koşusu ikincisi Çakal Carlos da tıpkı oğlu gibi Dinçer Cebeci Koşusunu kazanmış, ardından Sait Akson ve Gazi Koşularında 2’inci olmuştu.

Çakal Carlos

Coach (Smart Robin) kariyerinin henüz üçüncü startında Tendürek Koşusunu kazanarak bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Yarış hayatına geçen sene Ankara’da koştuğu Şartlı-1 mücadelede Upper Cut gibi klas bir tayın arkasında elde ettiği ikincilikle başlayan safkan, bu yarıştan 15 gün sonra 1400 metre çim pistte koştuğu maiden mücadeleyi zorlanmadan kazanmış, 7 ay aradan sonra start aldığı ilk yarış olan Tendürek Koşusunda ise son derece parlak bir performans sergileyerek finiş çizgisini önde geçmeyi bilmişti.

Dinçer Cebeci Koşusu Coach’un ilk İstanbul sınavı oldu. Yarışa favori olarak girdi. Tempo çok istediği gibi olmadı ama buna rağmen formda bir rakibe karşı fena sayılmayacak bir ikincilik elde etti. Coach’un gerçek gücü hakkında bu yarışta bir fikir sahibi olabilmek pek mümkün değil. Onun istediği gibi daha tempolu ve outsider olarak girdiği yarışlarda çok ciddi başarılara imza atabilecek potansiyeli olan bir isim olarak görünüyor.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir