CALL TO VICTORY ’den İstanbul Çıkartması!

Türk Atçılığına büyük hizmetleri olan merhum Sadun Eşref Güney Atığ anısına 7 Temmuz 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G3 koşuyu, Ayşegül Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi, Orkun Özelcanat’ın ise antrenörü olduğu Call To Victory (2y de Victory Gallop – Serap Gelin, Mountain Cat), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

7 Safkanın katılımı ile 1200 metre çim pistte koşulan 153.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son düzlükte en dış kulvardan yaptığı güçlü ataklarla 1’10”42’lik bir derece gerçekleştirerek boyun farkıyla kazanan Call To Victory’nin ardında ikinciliği Full Throttle (Mendip) elde ederken, bu safkanın 1 boy gerisinde Karakurt Ekürisinin taylarından Vahşi Kız (El Corredor) üçüncü, onun da 2.5 boy arkasında ekürinin bir diğer tayı Abjarkız (Abjar Academy) ise dördüncü oldu.

Call To Victory (Ahmet Çelik)

Kuloğlu gibi G1 Erkek Tay Deneme ve G2 Sakarya Koşuları galibi klas bir safkanın anne kardeşi olan Call To Victory, 3’üncü startında 2’inci kez finiş çizgisini önde geçmeyi başarıp kariyerinin henüz başında önemli bir Grup galibiyetine imza atarken, Bursa’dan sonra İstanbul çim pistinde de parlak bir performans sergileyerek sezonun iddialı 2 yaşlı taylarından biri olacağını gösterdi.

Mr Prospector baskınlığı…

Pazar İstanbul yarış mitinginin en önemli yarışı, aynı zamanda iki yaşlı taylarında sezondaki ilk grup yarışı olması dolayısı ile ilgi çekici bir koşu idi. Koşuya katılacak 7 tayın yarış öncesi soy ağaçlarına baktığımızda 2 Victory Gallop, 2 de Gone West hattı olmak üzere toplamda 4 katılımcının Mr.Prospector hattı oluşu dikkat çekici idi. Bahse konu 2 Gone West hattından gelen tayın da eküri oluşları da dikkat çeken bir başka nokta idi. Ayrıca katılımcı yedi tayın beşinin kısrak babasının Northern Dancer hattı olduğunu görmekteyiz soy ağaçlarına bakıldığında…

1200 metrelik yarışta jokeyinin çok soğukkanlı bekleyişi ile Call To Victory kazanırken, muhtemel ganyanlarda sondan ikinci at olan Full Of Throttle’ın performansı da gayet başarılıydı.

Call To Victory’nin orijinine bakıldığında babasının Victory Gallop olmasının dışında, anneden de Kuloğlu gibi klas bir atla anne kardeşi olduğunu görüyoruz. Gerek Kuloğlu’nun babası Okawango, gerekse de Victory Gallop, Mr Prospector hattından geldiği için hem doğru, hem benzer soy kurgularına sahip atlar olarak gözüküyorlar.

Şüphesiz Call To Victory’nin pedigrisinde başka ilginç noktalar daha var ve onları da kısmetse diğer zaferlerinden sonra yazabiliriz. (Muslihiddin Gurup)

Sadun Eşref Güney Atığ Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir