Çanakkale Zaferi’nde en HIZLI AHMET…

27 Eylül 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G1 Çanakkale Zaferi Koşusunu, Mustafa Arıcı’nın sahibi, Sultansuyu Tarım İşletmelerinin yetiştiricisi ve Başol Özgür’ün antrenörü olduğu Hızlı Ahmet (Özgünhan – Arcivan, Atak) jokeyi Barış Kurdu ile kazandı.

13 tayın start aldığı mücadeleye 13 numaralı kulvardan iyi bir çıkış yaparak başlayan Hızlı Ahmet, ilk metrelerde ön grubun hemen arkasında ve koşudaki en ciddi rakibi Bosna Hersek’in hemen dışında yer tutup, son düzlüğe kadar da bu pozisyonunu koruyarak geldi. Düzlüğün başında dış kulvardan hücuma kalan ve 200’den sonra arttırdığı temposu ile son 100’de rakiplerine hakim olan başarılı tay, en son 2 sene önce İstanbul’da yarış kazanan tecrübeli binicisi ile 3 boy farkla ve 1’47”64’lük derecesi birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği 400’de bir ara kolay temposu ile kazanacakmış görüntüsü veren Bosna Hersek (Özgünhan) elde ederken, mücadeleden Gülhatmi (Tamerinoğlu) üçüncü, Övünç (Altın Çekiç) dördüncü, Keskinşah (Ayabakan) ise beşinci olarak ayrıldı.

2 Ayrı şehirde üst üste 2 Grup galibiyet…

Hızlı Ahmet (Barış Kurdu)

Yarış kariyerine 11 Haziran 2020 tarihinde İzmir kum pistinde 2’inci olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Hızlı Ahmet, 3 hafta sonra kum pistte koştuğu koşuyu kazanarak maiden’a veda etti. İzmir’deki ilk iki yarışı sonrası İstanbul’a gelerek ilk çim pist sınavına Kısa Vadeli bir yarışta çıkan erkek tay, dördüncü olduğu bu koşudan sonra katıldığı G2 Kazım Karabekir Koşusunda ise 8’inci olabildi.

İstanbul’daki bu iki koşunun ardından İzmir’e geri dönen safkan, Ağustos ayında Şartlı-4 mücadelede ikinci olduktan sonra Bursa’da start aldığı ilk Grup yarış olan G3 Karacabey Koşusunda üçüncü, ardından Ankara’da koştuğu G2 Karacabey Tarım İşletmeleri Koşusunda birinci ve son kez de Çanakkale Zaferi Koşusunda birinci olarak sezonun en iddialı taylarının başında geldiğini gösterdi.

News Reporter

6 thoughts on “Çanakkale Zaferi’nde en HIZLI AHMET…

  1. Övünç ün jokeyi son düzlükte ata resmen pistte gezinti yaptırdı ata gerçek gücünü göstertmedi bence atın derecesine olumsuz yönde etkisi oldu bu at çok at

  2. Ahmet Çelik çok Gazi kazanmanın iyi jokey olmak anlamına gelmediğini gösteriyor herkese. Övünç’ü katletti resmen. Zaten genel olarak bekleyen atlara binmeyi de bilmiyor. Halis döndüğünde Övünç bu grubu geçmeye başlar.

    Gülhatmi babasına çok benziyor adım olarak, uzun mesafelerde yıllarca döktürecek bir kısrak olacağından şüphem yok. Jenerasyonun açık ara en iyi dişisi olacaktır. Çok beğeniyorum bu kısrağı.

  3. Halis döndüğündemi 10 yaristir getiremediği prokopi ozcanla ilk yarisini kazandi halismi kaldi birader artik.

    1. Doğru Özcan yıldırım Karamustafa yı halletti Serkan yaptığın yorumlar hep Halis ve kurtel ekurisi aleyhine yorum yapıyorsun Halis in olmaması her iki taraftan kszanclısın Karataş’ın yokluğunda Özcan kurtellerin atları hal ediyor

  4. barış kurdu umarım bu taydan sonra kendine tam anlamıyla gelirsin… eskiden böyle jokey mi olur oturup kalkıyor diyorlardı ama avrupai stili senin dışında hiç bir jokey yapamadı… erhan yavuz da senin gibi dönse keşke hiç olmazsa etraf atı sakatlayacak kadar çok kamçı kullanan, omuzun yukarısında kırbaç vuran, deli gibi oturup kalkan atın belini sakatlayan, açık bir koşuda atın vereceği her şeyi alıp koşu bittikten sonra handikap atina dönderen jokeyler prim yapmasın…

  5. Barış kurdu bu ülkede bu kadar kazma jokeyin arasında nasıl baş jokey olmadı anlaşılır gibi değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir