Çanakkale’de Zaferin adı; ZİNCİR KOPARAN…

30 Temmuz 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G1 Çanakkale Zaferi koşusunu, Birkan Bora Akarsu’nun sahibi olduğu, Karacabey Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Faruk Serintürk’ün yaptığı Zincir Koparan (3y de Ayabakan – Demirgök, Demirkazık) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Bozkırefesi (Özgünhan) elde ederken, Hüküm (Uçanbey) üçüncü, Kaşmir Tay (Onurkaan) dördüncü, Girdabın Oğlu (Baba Mevlüt) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Üst üste ikinci Grup zaferi…  

Ankara’da kazandığı G2 Karacabey Tarım İşletmesi galibiyeti sonrası yine bu koşuya çok iyi durumda gelen Zincir Koparan mükemmel uyum sağladığı jokeyi Vedat Abiş idaresinde startın verilmesi ile birlikte aldığı liderliği düzlükten sonra daha da netleştirip sonlarda farkı açarak kazanırken, üst üste ikinci grup galibiyetini elde edip yılın baş tayı olmaya en yakın isimlerden biri olduğunu da gösterdi.  

Toplu bir çıkışla birlikte içerden atak yapan Zincir Koparan liderliği alırken ikinciliğe de Yürekli Poyraz girerken daha sonra Bozkırefesi ve Hüküm sırası ile 1400 startı geçildi. 1200’de Zincir Koparan liderliğini korurken yine ikincilikte Yürekli Poyraz dışına Hüküm gelirken daha sonra Bozkırefesi ve Kaşmir Tay şeklinde 1000 startı geçildi. 800’de Zincir Koparan halen lider, ikinciliğe Hüküm girerken içinde Yürekli Poyraz, dışlarında Kaşmir Tay sırası ile 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Zincir Koparan az farkla Hüküm’ün önünde liderliğini korurken ortadan Bozkırefesi’de atağa kalktı. 200’de rakibinden sıyrılan Zincir Koparan sonlarda farkı 3,5 boya çıkararak ve 1’46”28 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

4 thoughts on “Çanakkale’de Zaferin adı; ZİNCİR KOPARAN…

  1. Hüküm’un gittiği yerde Bozkirefesi gitse bir nebze şansı olurdu ama Halis abi yanlış strateji belirledi bence…Vedat Abiş kazandığı her açık yarışta irili ufaklı faul yapiyordu bu yarışta yapmadı,demekki böylede kazanabiliyorsun sevgili kardeşim ..

  2. Çok formda eğer bu formu devam ederse bu sene zor geçilir. Bozkırefesi ve Hüküm ellerinden geleni yaptılar ama güçleri yetmedi.

  3. Metin Efe bence yanlış bir analiz yapıyorsun, son 600 den sonra Hüküm Zincir Koparan’ı sıkıştırarak birbirlerinin gücünü tüketmesini bekledi ve arkalarında bekleyerek doğru bir strateji uyguladı ama bugün Zincir Koparan çok iyi koştu ve çok rahat kazandı, buna yapacak birşey yoktu, allah ayaklarını düz bastırsın çok kuvvetli bir at, benim merak ettiğim seneye 1600 üzerine çıktığında ne yapacak

  4. Bu tay özel hara yetiştirmesi olsa eşgalden kalırdı kalmazsada şimdiye yarımkan diye konuşulmaya başlanmıştı bereketki devlet harası yetiştirmesi yolu açık olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir