Dört Dörtlük Aygır; CANBERKTAY

CANBERKTAY (Aygır Analizi)

Tayları 2021 yılında koşmaya başlayan ve ilk jenerasyonunda G1 galibi ve 2 milyon 343 bin kazançlı Aryaliva gibi şampiyon bir kısrak vermekle kalmayıp, koşan dört yavrusundan dördü de kazanmayı başaran Canberktay, Koşan/Kazanan tay oranı %100 gibi çok özel bir rakama sahip olarak aygırlık kariyerinde çok özel bir başlangıça imza attı.

Zira daha aygırlık yaşamının ilk jenerasyonunda koşan yavrularının tamamı kazanabilen aygır sayısı çok az rastlanabilen bir durumdur ve ayrıca bunlardan birinin de G1 galibi olması da Canberk’i özel kılan etmenlerden biridir kuşkusuz.

Canberktay’ın ne tip soy yapısındaki kısraklarla uyum sağlayabileceğini irdelemeye çalışacağız analizimizde…

O halde direk Aryaliva ile başlarsak, Grup 1 galibi başarılı kısrağın annesi Özermiş’in Volga ile Nazıma 31 orijinli olduğunu görmekteyiz. Nazıma 31 ise, Yozgatlı 1 ile Nazıma 26 mahsülü olup, dolayısı ile Alaz gibi klas bir atla tam kardeştir.

O halde Canberktay için Alaz kızları uygun olabileceği gibi, Alaz’ın en iyi yavrusu Yalaz da içerdiği soy ağacı ile daha farklı bir etkene sahip olabilecektir Canberktay için.

Zira, Yalaz’ın annesi Tuluğ olup, bu kısrak da Volga 2’nin tam kardeşidir. Yani Aryaliva’nın annesi Özermiş ile Yalaz neredeyse aynı soy kurulumuna sahiptirler.

Dolayısı ile Yalaz kızları ile Canberktay eşleşmelerinde Aryaliva’nın soy ağacına çok benzer soy inşa edilebilecektir.

Canberktay, Çıkmaz’ın oğlu olup, en iyi baba kardeşinin Tümöz Bey olduğunun görmekteyiz.

Canberktay

Tümöz Bey’in annesi  Doğa, Özüşan ile Akansu’nun kızı olup, Özüşan’ın annesi olan Mencule 16, aynı zamanda Çıkmaz’ın babası olan Hilalüzzaman 25’in de annesi olduğu için, klas at Tümöz Bey’in soy ağacında Mencule 16 gibi çok önemli bir kısrak üzerine 3*3 akrabalık görmekteyiz ki, dolayısı ile Özüşan hattından gelen kısraklar ve de kısrak babası Özüşan olan aygırlar da Canberktay için potansiyel uyuma sahip isimlerdir.

Nitekim, Canberktay’ın üç startında iki birincilik ve bir ikincilik elde ederek ümit vaad eden, bununla birlikte ne yazık ki susam kemiği çatladığından dolayı arıza gösteren bir diğer yavrusu olan Alina Sultan’ın annesi Turbo kızı olup, ayrıca Canberktay’ın bir birincilik ile iki ikincilik ve de bir üçüncülük elde eden yavrusu Canberkinoğlu’nun annesinin de Turbo kızı olduğunu görmekteyiz ki, Turbo’nun da kısrak babasının Özüşan olması, bir üst paragrafta ifade ettiğimiz Özüşan faktörünün farklı bir teyidi olarak değerlendirilebilir.

Canberktay’ın Tümöz Bey dışında bir başka başarılı baba kardeşi olan Sefahan’ın annesi Serdencan, Albatur ile Mahide 18’den olmadır.

Mahide 18’in yavrularına baktığımızda, Serdencan’ın tam kardeşi Anavarza dışında, Atikbey’in (Özgün) de olduğunu görmekteyiz ki, Atikbey kızları da Canberktay için değerlendirilebilir.

Analizin bu bölümüne kadar, gerek Canberktay, gerekse de babası Çıkmaz’ın başarılı yavrularına göz attık. Yine de Canberktay’ın özel bir anneye sahip olduğunu ve bu noktanın da analiz için önemli olduğunu ilave edelim.

Canberktay’ın annesi Akçıkmaz iki kez Grup 3 yarış kazanmış olup, Rüzgar 30 ile Mencule 38’den olmadır ve dolayısı ile klas aygır Sağanak gibi çok özel bir isim ile tam kardeştir.

Akçıkmaz’ın diğer başarılı yavrularına baktığımızda Demre ve Oğlum Burak gibi isimlerin K-V yarışlar kazandığını görmekteyiz.

Bunlardan Oğlum Burak’ın kısrak babasının Turbo oluşu, analizin giriş bölümünde vurguladığımız Turbo etkeni için farklı ve de destekleyici bir referans mahiyetindedir kuşkusuz.

Demre’nin de babası Odinhan olup, ayrıca bir başka başarılı Akçıkmaz yavrusu Çıkmazoğlu’nun da babasının Karataş olduğunu görmekteyiz ve dolayısı ile Odinhan ve Karataş kızları da diğer soy etkenleri göz önüne alınarak Canberktay için değerlendirilebilir.

Soy ağacında Tümüzbey ve Sağanak gibi iki değerli aygırın pedigrisini barındıran Canberktay’ın en değerli soy özelliği de Hilalüzzaman hattından gelen bir aygır olmasıdır ki, günümüzde özellikle Sa’d yoğunluğı ile sıkışmış soy ağaçları için ideal bir kandır.

Efsane Hilalüzzaman 54/75 hattının en değerli ve de en son temsilcilerinden, belki de Hilalüzzaman hattını çok daha farklı bir seviyeye getirebilecek en özel aygırlardan biri olan Canberktay’ın, analiz içinde vurgulanan referanslar doğrultusunda, özellikle; TURBO, GOBAKBEY, ODİNHAN, YALAZ, HABERBATUR, TAMERİNOĞLU, ÖZGÜNHAN, AYABAKAN, ŞÖVALYE, AĞA KARACA, VOLGA 2, ALTAHA, BİLGİN ve KAIZBERT kısrak baba hatları ile uyumlu neticeler vermesi beklenebilir.

CANBERKTAY AYGIR REFERANS TABLOSU

 TEMSİLCİSİ  SINIF  KISRAK BABASI  ONUN BABASI  2.KISRAK BABASI
 ARYALİVA  G1  VOLGA 2  HİLALÜZZAMAN.25  YOZGATLI 1
 ALİNA SULTAN  2 Birincilik  TURBO  RİKARDO  YELHAN
 BENİM TAY  1 Birincilik  ODİNHAN  ÖZGÜN  HİLALÜZZAMAN.25
 CANBERKİNOĞLU  1 Birincilik  TURBO  RİKARDO  ODİNHAN

ÇIKMAZ AYGIR REFERANS TABLOSU

 TEMSİLCİSİ  SINIF  KISRAK BABASI  ONUN BABASI  2.KISRAK BABASI
 TÜMÖZ BEY  G1  ÖZÜŞAN  SATVET  GAZEL 13
 CANBERKTAY  KV-6  RÜZGAR 30  ÜNAL  TULRAB
 SEFAHAN  KV-8  ALBATUR  SATVET  HİLALÜZZAMAN.25
 BEYÇIKMAZ  4 Birincilik  ALBATUR  SATVET  HİLALÜZZAMAN.25
 ÇIKMAZNUR  7 Birincilik  DEMİRKIR  YOZGATLI 1  UMUT 2News Reporter

4 thoughts on “Dört Dörtlük Aygır; CANBERKTAY

  1. Atomkarınca,Dağhanbey ,Umutbey,Emiroğlu ve Turbo kızları Canberktay ile güzel bir eşleme olur diye düşünüyorum.

  2. Canberktay Türkiye’nin en iyi aygırı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bir aygır içinde üç aygır mevcut Canberktay ın annesi SAĞANAK ile öz kardeş. Babası Çıkmaz ise TÜMÖZBEY i vermiş. Yani tek aygır içinde CANBERKTAY-SAĞANAK ve TÜMÖZ BEY birlikte.

  3. herkes kaizbert yavrularina yöneliyor,ki isin sonunda hüsrana ugramakta var,kisi denenmis ispati ortada aygira hemde bu fiyata teredütsüz siraya girmiyor da kem küm ediyor sa atciliktan anlamiyor bence,idia ediyorum atin fava dursun 3 yil sonra lider aygir olacak,ki su andada aslinda lider aygir istatiksel olarak,eskalli karekterli yavrular veriyor,pedigrideki en büyük kan es gecildi 22. k.irak cikmazi 54.h.zammanin soyunu devam ettirecek kandir,ki 23 menculede önemli bir kandir,aslinda kosan yavrularin performansi ortadadir,cekecekler ileride bu kararlarinin yerinde oldugunu göreceklerdir,ki kardesi oglum buraginda benzer potansiyeli olabilir,anne akcikmaz sinif bir kisrakti gr yaris kazanmisti,güclü bir pedigri,degerlendiren kazanir.

  4. Canberktayin devlet tarafından alınması gerek kendini kanıtlayan tek H.zaman 54/75.Nasıl alınmıyor anlamıyorum? İlk jenerasyonda g1 galiba ve tay dişi , ilerde baş aygır olursa kimse şaşırmasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.