“ÇARLİ’NİN MELEKLERİ” İş Başındaydı!  Daha İyi Olabilirdik

“ÇARLİ’NİN MELEKLERİ” İŞ BAŞINDAYDI…

Daha İyi Olabilirdik…

Tam 13 yıl sonra, uluslararası arenada aynı gün koşan iki atımızın olması bizi hem sevindiriyor; hem de heyecanlandırıyordu. İkisi de beklentilerimizi karşıladı ve daha da fazlasını yapabilecekleri izlenimini verdi. Bu nedenle 9 Mart gününün bizler için “Süper Cumartesi” olmasını diliyor ve umutla bekliyoruz.

Gecenin yıldızı hiç kuşku yok ki, Godolphin Ekürisinin antrenörlerinden Charlie Appleby ile jokeyi William Buick’ti. Gecenin iki G2 ve 3 yaşlı taylara ait şartlı koşusunu bu ikili kazandı.

1.KOŞU Mazrat Al Ruwayah (G2) 55.000$  1600m-Kum

RB So Rich’in start çıkışında şansını yitirdiği koşuyu Af Al Sajanjle (Af Al Buraq – Caline Du Loup) çok kolay kazandı. Startla birlikte jokeyi Tadhg O’Shea, rakibi Mavahib (Abu Alemarat – Fraynce)’i dışına alarak bariyer dibini tuttu ve 10 boy farkla birinciliğe uzandı. Koşunun ikincisi, Mavahib’i üçüncülükte bırakan Cheik Roque (Dahess – Fanny De Faust) oldu.

2.KOŞU Meydan Sprint (G2) 250.000$  1000m-Çim

Altı aydır start almayan ve eyerleme padoğunda görebildiğimiz Blue Point (Shamardal – Scarlett Rose) için gezinti sayılacak bir yarış oldu. Rakipleri de “kiminle koştuklarını bildiklerinden” yarış oldu demek bile abartı… Padokta gezmeden doğrudan piste çıkması sinirsel yapısının pekiyi olmadığının işareti sayılabilir ama önü açık…  İkinci kalan  Faatinah (Nicconi  – Alqwah) ile Portamento (Shamardal – Octave) da beklendiği kadar iyi koşan  isimler. Blue Point koşuyu 0.56.52 ile tamamladı. Jokeyi William Buick istese, pist rekorunu zorlardı.

3.KOŞU Firebreak Stakes (G3) 200.000$  1600-Kum

Startla birlikte itirek liderliği alan Heavy Metal (Exceed And Excel – Rock Opera) geçen yılki at değil. Aynı şeyleri tabelada yer bulmasına rağmen Kimbear (Temple City – Sky Dreamer) için de söyleyebiliriz. Her yerde rahat görünen Muntazah (Dubawi – Rumoush) için beklendiğinden daha kolay bir yarış oldu. Jim Crowley’nin bindiği safkan, koşuyu 1.38.21 ile tamamladı. Secret Ambition (Exceed And Excel – Inner Secret) da son 200’de “resmen” teslim olan Heavy Metal’den ikinciliği aldı.

4.KOŞU Meydan Trophy (3y) 100.000$  1900m-Çim

Charlie Appleby ile William Buick hız kesmeden yollarına devam ediyorlar. Art Du Val (No Nay Never – Aquarelle Rare) kum pisti yadırgamazsa, 30 Mart’a kadar gidebileceklerin kafilesinde yer alır… Art Du Val’in ne kadar parlak bir yarış yaptığını 1.56.94 ile ve dört boy önde pist rekoru kırarak kazandığı bu koşu kanıtlıyor. Bu nedenle 2. ve 3. olan Bila Shak (Scat Daddy – Dancing Trieste) ile Trolius (Cape Cross – Trikala) bekleneni veremediler demek yanlış olur. Art Du Val, Godolphin Ekürisinin 120 bin guineas’a satın aldığı değerli bir safkan.

5.KOŞU Balanchine (G2) 250.000$  1800m-Çim

Peri Lina (Falco – Efisia)’nın start içinde yaşadığı problem, bugün çok şeyleri engelledi diyebiliriz. Daha açık deyişle ikinciliği kaptırmaz ve büyük favori Poetic Charm (Dubawi – Speirbhean) için daha sert rakip olabilirdi. Safkanın o sinirsel dalgalanması ve koşunun ilk 800 metresinde yaptığı sertlik handikaplarıydı ve bence ilk koşusunda geçtiği Mia Tosero (Danehill Dancer – Souter’s Sister)’ya ikinciliği bu nedenle kaptırdı. Dişilere ait koşunun 1.49.60’lık derecesi ve Peri Lina’nı 1.50.18’lik bitiriş derecesi de iyi. Eklenmesi gereken bir başka not bu koşu; Charlie Appleby, William Buick ortaklığının doruk noktası oldu.

Peri Lina 9 Mart günü aynı mesafeli G1 Jebel Hatta’yı hedefliyor. Safkanımızın daha da iyi koşması beklenmeli ama bu kez rakiplerinin büyük bölümü erkek yarışmacılar olacak.

6.KOŞU Handikap (90-108) 135.000$  1200m-Kum

Good Curry (Sharp Humor – Laud)’nin bu rakiplerinden daha iyi olduğuna inanıyorduk ve sürüyor. Bizi düşündüren bu mesafede yarış deneyiminin olmamasıydı. Peri Lina koşuya tempo vermeyi seven bir safkan ama yurt dışındaki sprinterlere onun temposu yeterli olur mu? Good Curry’nin start çıkışında yaşanan şanssızlığı da göz önünde tutsak, Lavaspin (Hard Spun – Belenkaya) ve Switzerland (Speightstown – Czechers)’ın ilk hızlarına çıkamadı. Son 300‘de onlarla hızı eşitlendi ve son 200’den itibaren de farkı kapatmaya başladı. Örneğin; koşu 1400 metre olsa, Good Curry ikinciliği kurtarabilirdi diye düşünüyoruz. Öyleyse?

Halis Karataş’ın kusursuz binişi ve düzlüğe çıkılırken yer tutmadaki mahareti de övgüye değer. Richard Mullen’ın bindiği Lavaspin koşuyu 1.11.98 ile kazandı.

7.KOŞU Handikap (95+) 175.000$  2410m-Çim

Günün kapanışı da beklendiği gibi Godolphin Ekürisinden geldi ama bu kez sahnede Said bin Suroor ile jokeyi Christophe Soumillon vardı… Soumillon’un bindiği Mountain Hunter (Lonhro – Tamarillo) birinciliğe uzanırken, indiği Red Galileo (Dubawi – Ivory Gala) da ikinci oldu. Charlie Appleby – William Buick işbirliğinin safkanı Walton Street üçüncülükte kaldı. 2.29.32 ile biten koşuda, Eküri ile boğuşabileceğini düşündüğüm Sharpalo (Shamardal – Pony Girl) start çıkışında eküriler arasında kalıp, hayli hırpalandı ve değerli bir dördüncülük elde etti.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir