Çelikoğlu Koşusunu kazandı, Derbi öncesi kafaları karıştırdı!

21 Mayıs 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-8 Tevfik Çelikoğlu koşusunu, Mehmet Emin Ekenler’in sahibi olduğu, Kasım Ercan Ekenler tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Alper Ciğer’in yaptığı Qualizto (3y de Torok – Arwa, Bin Ajwaad) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Urfa Aslanı (Approve) elde ederken, Veni Vici (Native Khan) üçüncü, Turdemirkır (Captain Rio) dördüncü, Oğuzun Rüyası (Native Khan) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Kariyerinin ilk sınıf galibiyeti…

Başarılı Adana performansı sonrasında yaz sezonu Ankara’da koştuğu ilk yarışı kazanarak bu koşuya moralli gelen Qualitzo, 3 ay aradan sonra tekrar buluştuğu jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde koşuyu gerilerde takip edip düzlükten sonra en dıştan yaptığı etkili ataklarla son 100’de öndeki rakibini kolayca yakaladı ve sonraki metrelerde istasyon yapmadan koşunun liderliğini alıp kazanmayı başarırken, hem İstanbul pistindeki ilk yarışından galibiyetle ayrılmış, hem de Gazi Koşusu öncesi kafaları karıştıran bir performans sergilemiş oldu.

Another Boy’ın 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Urfa Aslanı ve içindeki Giatres arasındaki mücadeleden Urfa Aslanı galip çıkıp liderliği aldı. Üçüncülükte Flatyos daha sonra Oğuzun Rüyası ve Turdemirkır sırası ile 1800 startı geçildi. 1600’de dıştan atak yapan Giantes liderliği aldı. İkincilikte Urfa Aslanı daha sonra Flatyos ve Oğuzun Rüyası şeklinde 1400 startı geçildi. 1200’de Giantes liderliğini korurken ikincilikte Urfa Aslanı arkalarında Oğuzun Rüyası ve Flatyos ikilisi ile 1000 startı geçildi. 800’de atak yapan Urfa aslanı liderliği alırken hemen dışına Flatyos geldi. Daha sonra Giantes ve Mr Jingles şeklinde 600 startı geçildi ve bu sıra ile düzlüğe çıkıldı. 400’de Urfa Aslanı liderliğini korurken ortadan Flatyos’un en dıştan da Qualitzo’nun atakları görüldü. 200’de Urfa aslanı halen lider, dıştan Qualitzo atağa kaldı. Son metrelere doğru çok kuvvetli gelen Qualitzo rakibine hakim olup farkı 2,5 boya kadar çıkararak 2’11”08 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

 

News Reporter

10 thoughts on “Çelikoğlu Koşusunu kazandı, Derbi öncesi kafaları karıştırdı!

 1. Anne Annesi Texas Gal izlediğim en iyi kısraklardan biridir. Tekrar Texas Gal ı hatırlamak ve Ekenler formasını görmek mutluluk verici. Ayakları düz bassın Son 200 de öyle bir geldi ki mesafe tutacağı aşikar bende Gazi nin tatlı sürprizi olabilir.

  1. Katılıyorum, gerek babası Torok gerekse de annesi Arwa (koşmamış olmasına rağmen baba ve anne kan hattı uzuncu) mesafeye çok yatkın, güç ve dayanıklılığı olan bir pedigriye sahip. Bu yarışta gördük ki bu özellikleri yanında çok etkili sprint de atabiliyor. Gerçekten sessiz ve derinden geliyor!!!

 2. Vay be atçılık sabır işi Texas Gal etkisi 20 sene sonra etkisinin gösteriyor.İyi kan yanıltmaz.O yıllarda No class yavrusu A.a.Classic te alınmıştı 4.5 ile 5 milyon dolar deniyor.Bekleneni verememişti.

 3. mehmet kaya 2021 gazisinde anadolu aslanı ile yaptığını bu gazi de urfa aslanı ile yapacak belli oldu… önlerde bom boş olursa 23 gazi şampiyonu urfa aslanı olursa şaşırmam… bu ülkede olan hiç bir şey şaşırtmıyor beni 🙂 🙂 🙂

  qualizto uzunu yaptığını gösterdi… ayhan sahada yitirdiğimiz lion victory yerine atını buldu mu yoksa son ana kadar bekleyecek mi acaba…. bir çok at boşta kalacak en basit örnek veni vici gibi…

 4. Kazandı ona sözümüz yok ama burada grup atı yok ki bence abartmaya gerek yok tebrik ederim ama gazi ona bi gömlek büyük gelecek tabela yapsa büyük başarı yinede iyi at

 5. Mr.jingles neden erken öne sarkıyor ?kazanan at en gerilerde dönüyor mr.jingles bekleme atı önlerde gidiyor..ya jokey yada atın ilgilileri biryerde hata yapiyorlar.sabirli bekleme yapmadığınız hiçbir yarışı kazananazsiniz.atin sitili arkadan dinlenerek gelecek..geçen de yazdım bu sefer aynı hatayı yapmazlar dedim tek yazdım.Ahmet çelik efendi atın gazı şansını yok etti.ilk 5 e giremiyor bu gurupda..artık Ankara’da Sait aksonda babalarla gazı vizesi arayacak..aynı taktikle kosarsaniz atınız dama diyor görmüyor musunuz?

 6. Sayın zilcioglu bu doğu yarışlarının bir çeki düzene girmesi lazım iki yorumda.lutfen sizden bekleriz.tjk BURALARA.gozunu kapatmış.bu p tesi.7.8 ay evinde yatan jokeyler bindiği iki atla maaasallah .35 TL ganyan tesadüf müdür..7.8 atnasul binmez.nasilgelip.at biner yasası nedir.urfa yarışları.tjk ciftlikmidir..olan sermayeyi koyan yarissever.inek muamelesi canımıza yetti

 7. Son 400’de yediği dayağı kimse seyretmedi herhalde. Herkes tabelaya bakıyor. Ayhan atı yürütebilmek için Allah ne verdiyse giydirmiş ata

 8. yahu hemen gazi şampiyonu yaptınız 2100 2200 bu gibi mesafeyle 2400 arasında çok fark var o son ikiyüz varya. Nice atlar 2100 de 2200 de başarılı olup gazide tabela yapamadı. gaziyi kazanacak atı o gün koşu içindeki güç durumu uygun yerde bekleme ve doğru zamanda sprint performansı belirleyecek.

 9. Yaris kv8 idi fakat 4 5 tay disinda cogu handikap ati kv8 dedim mi eskiden ne yarislar olurdu simdi 40 50 handikapli at dolasiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir