‘CEMCEM’ Aygır Analizi…

Cemcem yarış yaşamında başarılarla dolu kariyerinden sonra aygırlığa başladıktan sonra verdiği ilk yavrusu Piko Piko ile de, sahadaki başarılarını hara da devam ettireceği sinyalini verdi ve analizde onun tipte kısraklar ile uyum sağlayabileceğini irdeleyeceğiz.

Cemcem – 19 Mayıs Koşusu

O halde direk Piko Piko’nun soy ağacı ile başlayabiliriz analize…

Bu başarılı atın annesi Makfi kızı olup, bu aygır da Dubai Millenium torunudur. Dubai Millenum’un büyük annesi olan Kraliçe Kısraklardan Fall Aspen, aynı zamanda Hamas’ın da annesidir ki, dolayısı ile Piko Piko da Fall Aspen çift soy tekrarını görmekteyiz ve söz konusu etken ayrıca daha derin olarak “Hamas-Colorado Dancer” soy uyumu olarak da ifade edilebilir.

Dolayısı ile “Fall Aspen” Rasmussen faktörünü tetikleyebilecek “Medaaly, Charnwood Forest , Timber Country, Fort Wood, Elnadım” gibi baş aktörlerin yer aldığı kısrak pedigrileri, diğer etkenler de değerlendirilmek sureti ile Cemcem için tercih edilebilir.

Makfi’nin baba hattı Dubawi-Dubai Millenium-Seeking The Gold vasıtası ile Mr.Prospector’a ulaşmakta olup, büyük annesinin de Irish Valley olduğunu görmekteyiz.

Okawango da babası Kingmambo vasıtası ile Mr.Prospector’a ulaşmakta olup, onun da büyük annesinin Irish Valley’dir. Dolayısı Okawango kızları da Cemcem için tercih edilebileceği gibi, Makfi’nin ülkemizde ki baba kardeşi Last Exit kızları da diğer soy etkenleri de irdelenerek Cemcem için düşünülebilir.

Piko Piko (Atakan Cem Dağdeviren)

Cemcem’in diğer kazanan yavrusu Yarış Prensi’nin annesi Perfecto ile anne kardeşi olup, ayrıca Cemcem’in kısrak babası Marlin’in, aynı pozisyonda Perfecto ile Ardaşah gibi grup yarışları galibi bir at oluşturması dikkat çekicidir.

Diğer taraftan Cemcem’in KV-8 galibi G3 ikincisi baba kardeşi Koyuncu’nun da kısrak babasının Bosporus olduğunu görmekteyiz ki, Perfecto da Bosporus temsilcisidir.

Ayrıca Bosporus ile aynı baba hattından gelen Native Khan’ın da Cemcem’in baba kardeşi bir kısrak ile G3 ikincisi Hırçın Dostum’u verdiğini de görmekteyiz ki,  farklı yönlerden Night Shift hattı ile uyumu karşımıza çıkmaktadır, söz konusu referanslı örnekler ile.

Diğer taraftan Cemcem’in başarılı baba kardeşlerine göz attığımızda sınıf koşularda başarılar gösteren isimlerin de soy ağaçları bu konuda yol gösterici olabilir ve hatta babası Akındayım’ın da başarılı baba kardeşleri de irdelenebilir.

Hamas’ın en iyi yavrusu olan ve G2 galibi Mitcham’ın kısrak babası Sure Blade’in annesinin Home Guard olduğunu görmekteyiz ki, Cemcem’in KV-7 galibi baba kardeşlerinden Altın Eğer’in kısrak babası Gold Guard da Home Guard oğludur.

Home Guard, “Alanesian” anne neslinden gelmektedir ve Hamas ile “4-m” ortak familya bağlantısına sahiptir ve diğer taraftan da Forli hattından gelmektedir.

Forli’nin kısrak babası olduğu Nureyev’in de Cemcem’in A2 galibi baba kardeşi The Company ve Akındayım’ın başarılı baba kardeşi Soviet Weapon’ın kısrak baba hatlarında karşımıza çıktığını görmekteyiz.

Diğer taraftan Nureyev “5-h” familyasına mensup olup, Cemcem’in kısrak babası Marlin’in de aynı familyadan geliyor oluşu, eşleşme için pozitif bir etken olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca Marlin sahip olduğu “Nijinsky-Damascus” soy kurgusunun farklı bir versiyonuna sahip olan Unaccounted For temsilcileri dişiler de Cemcem’in uyum sağlayabileceği kısrak baba hatları olarak değerlendirilebilir.

Cemcem’in tam kardeşi Rubicon’un aygırlık kariyerinden start alan üç yavrusu içinde tek kazanan isim olan Note This Girl’ün kısrak babasının Sea Hero olduğunu görmekteyiz ki,  G1 Akdeniz Ateşinde de “Sea Hero-Hamas” kurgusunun karşımıza çıkıyor oluşu, Sea Hero kızlarının da diğer soy etkenleri de irdelenerek Cemcem ile uygunluk için değerlendirilebilir.

Cemcem’in babası Akındayım’ın en başarılı baba kardeşlerinden olan Castello’un annesinin, büyük aygır Sinndar’ın da büyük annesi olduğunu görmekteyiz ki, soy ağaçlarında Sinndar bulunan kısraklar da, diğer etkenler de irdelenerek Cemcem için düşünülebilir.

Cemcem’in soy ağacında en dikkat çekici noktalardan biri de “Cinq a Sept” familyasından gelen değerli familyaların etkileşimidir ki, söz konusu unsuru destekleyici olarak, örneğin Silver Swan’ın yer aldığı kısrak soyları ki, -söz konusu aygır aynı zamanda Yavuz Star’ın da babasıdır-, Cemcem için değerli olabilir. Bu isimlere Somethingfabulous’u da eklemek mümkündür.

Analiz içinde vurgulanan hususlar ve ayrıca soy hattından başarılı akrabalarının da pedigrileri değerlendirilmek sureti ile, Cemcem’in ;

“Bijou D’ınde, Bosporus, Corinthian, Dr.Fong, Gold Guard, Last Exit, Native Khan, Okawango, Mountain Cat, Perfecto, Sea Hero, Speedy Wolf, Strike The Gold, Torok, Unaccounted For, Victory Gallop, Win River Win, Yavuz Star” gibi kısrak babalarının yer aldığı soy ağaçları,

Ve ayrıca,

“Medaaly, Charnwood Forest ,Timber Country, Fort Wood, Elnadım, Sinndar, Barathea, Bluebird,  El Prado, Vettori, Xaar, Be My Chief” gibi isimlere soy ağaçlarında sahip kısraklar ile, tabi ki diğer soy faktörleri de irdelenmek sureti uyum sağlaması beklenebilir.

Cemcem – 9 Eylül KoşusuNews Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir