BAŞ HÜKÜMDAR Haralar Koşusunda G1’e terfi etti!

20 Ekim 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan ve 3 Yaşlı Arap taylarının sentetik pistteki en önemli ve tek G1 mücadelesi olan Haralar Koşusunu, Cem Kartal’ın sahibi, Nevzat Selçukoğlu’nun yetiştiricisi ve Ramazan Altunbaş’ın antrenörü olduğu Baş Hükümdar (3y ae Haberkan – Gündoğuşu, Yaşarcık), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

11 safkanın katılımı ile 1400 metre sentetik pistte koşulan 380.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda startla birlikte ikinciliğe yerleşen ve tüm yarış boyunca yerini muhafaza edip son 400 metreden sonra yükselen temposu ile son 200 metreyi adeta tek başına koşan Baş Hükümdar, 1’32”70’lik derecesi ile en yakın rakibinin 5.5 boy önünde birinciliğe uzanan tay oldu. İlki Kocaeli, ikincisi İstanbul olmak üzere iki maiden yarış koşarak bu zorlu mücadeleye gelen Tek Yürek (Turbo) henüz üçüncü startında harika bir performansa imza atıp koşudan ikincilikle ayrılırken, bu safkanın yarım boy gerisinde Aşkabat (Bozok) üçüncü, onun da 2.5 boy arkasında Gurbet Ateşi (Ateştopu) dördüncü oldu.

9’uncu startında 4’üncü kez finiş çizgisini önde geçen Baş Hükümdar, yine sentetik pistte elde ettiği G2 Akbatur koşusu birinciliğinin ardından Haralar Koşusu zaferi ile kariyerinin ilk G1 galibiyetine imza atarken, kazancını da 1.293.710 TL’ye yükseltti.

Baş Hükümdar (Özcan Yıldırım)

Mebruke 67/Mebruke 70 etkileşimi…

Pazar İstanbul mitinginin iki G1 yarışından Üç yaşlı Arap taylarına mahsus olanı Haralar Koşusu idi ve 11 tayın iştiraki ile yapılan bu mücadele de çok rahat bir şekilde Baş Hükümdar kazanmayı başararak, hem kendi yarış kariyerinin ilk G1 birinciliğini elde etti, hem de babasının aygırlık kariyerinde de ilk G1 galibi olarak Haberkan’a bu önemli referansını eklemeyi başardı.

Baş Hükümdar’ın babası Haberkan’ın şu an koşan 13 tayının 9’unun kazandığını görmekteyiz. Bu % 69 koşan-kazanan gibi çok iyi bir istatistiğe işaret eder. Haberkan, yarış yaşamında 4 kez G3 yarışı kazanmakla birlikte hiç G1 galibiyeti mevcut değildir.

Haberkan

Haberkan’ın annesi Çıtır, Ünsal 2 ile Muska’dan olmadır. Muska da Hatay Koşusunu kazanmayı başarmıştır ki, dişi olarak bu klasiği kazanmak çok özel bir olaydır kuşkusuz.

Baş Hükümdar’ın annesi Gündoğuşu da, Yaşarcık’ın kızıdır ve annesi Benkar da 4 kez Kısa Vadeli yarış kazanmış olup, G1 Malazgirt koşusunda başta Haberbatur olmak üzere bir çok klas atı geride bırakmıştır. Bunlardan biri de Kaizbert’dir!

Baş Hükümdar’ın büyük annesi Benkar’ın annesi Mebruke 70 olup, Baş Hükümdar’ın babası Haberkan’ın da anne soyu Mebruke soyundan gelir ki, Muska’nın annesi de Mebruke 67’dir.

Mebruke 67’in babası Seklavi 28, Alnasip’in oğlu olup, Mebruke 70’in babası Seklavi 31 de Alnasip temsilcisidir. Dolayısıyla Baş Hükümdar, gerek baba hattında, gerekse de anne neslinde Alnasip-Mebruke ortak bağlantılarına sahiptir ve başarısında soy etkeni olarak bu ikilinin, yani Mebruke 67/Mebruke 70 etkileşiminin rolü büyüktür. (Muslihiddin Gurup)

Haralar Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir