CİHANGİR GAZİ

Gazi koşusunda yavrusu en çok kazanan aygırlara baktığımızda dört aygırın zirvede yer aldığını ve diğerlerine nazaran daha fazla sayıda temsilcilerinin bu koşunun zirvesinde yer aldıklarını görebiliriz.

Bunlar içinde Cihangir 6 tayının Gazi kazanımı ile liderlikte bulunurken, Onyx II, Coup De Roi ve Wings of Song gibi diğer aygırlar da 5’şer tayının Derby kazanımı ile Cihangir’i takip etmekteler.

Cihangir’in Gazi kazanan taylarını yazmama gerek yok, bunu herkes görebilir zaten. Biz herkesin göremediğini işleyelim biraz.

Cihangir sadece kazanan tay sayısı ile değil ayrıca kızlarının performansı ile en önemli koşumuzda Kısrak babası olarak da lider aygırlardan biridir.

1973 yılında kazanan efsane Karayel ve onun anne kardeşi olan 1986 yılı galibi Hafız’ın anneleri Linda bir Cihangir kızıydı. Yine İmparator Süleyman Akdı’ya ilk Gazi kazanma başarısı tattıran Cihangir Harmony’in annesi Bellina da bir Cihangir kızıdır.

Dolayısı ile 5 tayının Gazi kazanımı yanı sıra, kazanan üç farklı isimde de kısrak babası olması itibari ile de Cihangir, Gazi’nin “Zirve” aygırıdır tartışmasız.

Bir başka açıdan ifade edersek, yaklaşık 10 Gazi galibinden birinde baba veya kısrak babası olarak Cihangir etkisi vardır; % 10 Gazi kazanma oranı!

Hep kazananları irdeledim ama ikinciler açısından baktığımızda da bu başarıyı teyit eden veriler var önümüzde…

Ringo, Süper Jet, Golden Sun ve Ay İzi gibi kazanamasa da Gazi gibi çok özel bir yarışta ikincilik elde etmiş değeli isimlerinde babasının Cihangir olduğunu ifade edelim.

Aslında bu verileri üçüncülere taşırsanız da buna benzer etkiler görebiliriz. Yine ikincilerde kısrak babalarına göz attığımızda da efsane Cihangir’in baskın etkisinin devam ettiğini görmekteyiz. Tuğrulbey, Ay Tudor, Esmerim de bunu teyit etmek mümkün.

Aklıma yine rahmetli Ekrem Kurt’un Gazi de Hafız yerine Kapkara’yı tercih etmesi geldi. Yukarıda Karayel ve Hafız’ın anneleri sebebi ile vurguladım, Linda’nın bir başka temsilcisi Tuğrulbey de Gazi ikincisi bir attı.

Evet, Kapkara Seren I’in tam kardeşiydi, ama Hafız da Gazi galibi Karayel ve ikincisi Tuğrulbey’in de anne kardeşi idi!

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir