Cihangir Koşusunda White Khan’dan beklenen performans…

28 Nisan 2023 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda çim pistinde çok ağır olması nedeni ile 1500 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-8 Cihangir koşusunu, jokeyi Mert Gökalp Arslan’ın raporlu olması nedeni ile Ahmet Çelik ile start alan, Vefa İbrahim Aracı’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Sönmez Bilgiç’in yaptığı White Khan (3y ke Native Khan – White Lily, Shining Wolf)  kazandı.

Koşunun ikinciliğini Mr Big Shot (Native Khan) elde ederken, Urfa Aslanı (Approve) üçüncü, Mountain (Halicarnassus) dördüncü, Jefe De Jefes (Papa Clem) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Bu yılki ilk galibiyet…

Bu yıl start aldığı iki koşuda da tatminkar sonuçlar elde eden White Khan, Mert Gökalp Arslan’ın raporlu olması nedeniyle kantarmasına alışkın olduğu jokeyi Ahmet Çelik idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra bariyer dibinden yaptığı ataklarla son 200’de liderliği alıp bu yılki ilk birinciliğine elde etti.

Toplu bir çıkışla birlikte atak yapan Dilo liderliği alırken içinden gelen Quick Smart ondan liderliği aldı. Üçüncülükte Urfa Aslanı daha sonra White Khan sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Quick Smart liderliğini korurken yine ikincilikte Dilo arkalarında Urfa Aslanı ve White Khan şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Quick Smart az farkla Urfa Aslanı’nın önünde düzlüğe çıktı. 400’de ortadan atak yapan Urfa Aslanı liderliği alırken en içten White Khan’ın atakları görüldü. 200’de içerden gelen White Khan liderliği alırken en dıştan da Mr Big Shot’ın atakları vardı. Sonlarda aldığı avansı koruyan White Khan ikinciliğe giren Mr Big Shot’ın 1 boy önünde ve 1’31”14 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

White Khan (Ahmet Çelik)
News Reporter

2 thoughts on “Cihangir Koşusunda White Khan’dan beklenen performans…

  1. burda kazanan atın sahibi ve jokeyi adına ben tek kelime etmem… kazandıkları zaman başka atlar ve jokeyler hakkında konuşurum yazarım ama o ceza çekilmeden tek kelime etmeyeceğim… zaten jokey menajeri de twitter ‘dan engelledi beni… sadece soru sormuştum halbuki…. neyse aman…

    gururlu ıkincilik elde eden mr. big shot bence tam bir uzun mesafe atı… çok iyi koştu… ben mountain’ i uzun çimde büyük koşu olmadan görmek isterdim açıkçası ama o da sanırım erkek tay deneme ‘ye gidecek… oraya bulaşmadan uzun çim gösterseler bu ata keşke…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir