Cihangir’de sürpriz sonuç!

30 Nisan 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-8 Cihangir Koşusunu, Burhan Şen’in sahibi, Mesut Çetinkaya’nın yetiştiricisi ve Refik Peri’nin antrenörü olduğu Kafkas Beyi (3y de Whos Next – Tyana Güzeli, Marlin), jokeyi Mertcan Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği King Jackson (Luxor) elde ederken, mücadeleden Strong Legs (Invincible Son) üçüncü, Kocavezir (Mendip) dördüncü, Compiler (Lion Heart) ise beşinci olarak ayrıldı.

Kafkas Beyi (Mertcan Çelik)

Kariyer zirvesi…

Yarış hayatına geçen sene 12 Haziran 2020 tarihinde İzmir çim pistinde katıldığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan Kafkas Beyi, Temmuz ayının sonunda 1100 metre çim pistte koştuğu beşinci yarışında ilk birinciliğini elde etti.

Haziran ve Aralık ayları arasında 2 yaşlı olarak 15 kez start alan ve neredeyse her 12 günde bir yarış koşan erkek tay, sık koşmasına rağmen 2 birincilik, 3 ikincilik ve 4 kez de üçüncü olarak gayet başarılı bir performans sergiledi.

Kafkas Beyi’nin 3 yaşında koştuğu ilk yarış 1600 metre kum pistteki KV-8 Efes Koşusuydu. Bu yarıştan üçüncülükle ayrılan safkan, sonrasında kum pistte 4 Grup yarış koşup bunlardan G2 Alsancak Koşusunda dördüncülük, G3 Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu Koşusunda ise üçüncülük elde etti.

Kafkas Beyi yaz sezonunu İstanbul sentetik pistinde koştuğu KV-8 Vural Çakım Koşusu ile açtı. Ancak başarılı olamadı. Mücadeleyi 8 atta 7’inci olarak tamamladı. Başarısız bu koşunun ardından 5 ay sonra Cihangir Koşusu ile yeniden çim piste ayak basan safkan, bu defa son derece parlak bir performans sergiledi ve genç yetenek Mertcan Çelik ile harika bir finiş sonrası 1’36”25’lik derecesi ile bir burun önde birinciliğe uzanan isim oldu.

Çim pistte daha önce sadece bir maiden yarış kazanan, Şartlı yarışlarda ikincilikleri ve üçüncülükleri, Kısa Vadeli yarışlarda beşincilikleri ve G2 mücadelede yedinciliği bulunan Kafkas Beyi, kuşkusuz Cihangir Koşusundaki zaferi ile ile bugüne kadarki en parlak çim pist performansını sergiledi.

Kafkas Beyi (Mertcan Çelik)

Annesi maiden, yarış kazanan kardeşi de yok!

Kafkas Beyi’nin babası Aracı ekürisi tarafından yetiştirilen ve yarış hayatına bu ekürinin forması altında başlayıp daha sonra Uyarlar Ekürisine dahil edilen Whos Next’dir. G1 Prix du Moulin de Longchamp ve G1 Prix du Haras de Fresnay le Buffard Jacques le Marois galibi Librettist’in oğlu olan safkan çim pistte 1, kum pistte ise 4 yarış kazanmayı başarmıştır.

2013 yılında yarış kariyerini noktalayıp 2014 yılında aygırlığa başlayan ve ilk tayları 2015 yılında doğup, 2017 yılında start almaya başlayan aygırın bugüne kadar 13 yavrusu pistlerde boy göstermiş, bunlardan 4’ü yarış kazanmayı başarmıştır. Bunların içerisinde Black Type performansı sergileyen tek safkan Kafkas Beyi’dir.

Kafkas Beyi’nin annesi ise 7 kez start alıp hiç tabelası olmayan Tyana Güzeli’dir. 2004 doğumlu bir Marlin kızı olan kısrağın Kafkas Beyi’nden önce verdiği 5 safkanın hiç biri yarış kazanmayı başaramamıştır.

Kafkas Beyi’nin pedigrisinde sadece Northern Dancer üzerine 4S x 4D x 5S x 5D akrabalık bulunmaktadır.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir