ÇİRÇUZ çim pistte ters köşe yaptı!

25 Nisan 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Dişi İngiliz atlarına mahsus G3/D Tali Çalbatur Koşusunu, Özgür Öztürk’ün sahibi, Eyüp Yıldız’ın yetiştiricisi ve Engin Karataş’ın antrenörü olduğu Çirçuz (4y dk Kaneko – Berkette, Bernstein) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Moorland (Luxor) elde ederken, mücadeleden Male Moja (Kaneko) üçüncü, Prior (Victory Gallop) dördüncü, Hafo (Win River Win) ise beşinci olarak ayrıldı.

Çirçuz (Gökhan Kocakaya)

Sentetikte beklerken Çimde kazandı…

Yarış hayatına 2018 yılının Ağustos ayında İstanbul sentetik pistinde kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan Çirçuz, o tarihten bugüne kadar start aldığı 21 yarışta 9 birincilik ve 1.1 Milyon lira ikramiye kazanırken, Tali Çalbatur Koşusuna kadar olan kariyeri boyunca kum pistte hiç koşmamış, sentetik pistte 15 kez start alıp 8 kez kazanmış, çimde ise 5 kez piste çıkıp hiç kazanamamıştı.

Çim pistte 2 yaşında KV-8 Fikret Çınaryılmaz Koşusunda dördüncü ve 3 yaşında KV-9 Nadas Koşusunda ikinci olan Çirçuz, yaklaşık 8 aydır ayak basmadığı bu pistte G3 klasmanındaki Tali Çalbatur Koşusunu kazanarak kariyerinin ilk çim pist birinciliğini elde etti ve sentetik pistte büyük favori olmasına rağmen kaybettiği son KV-6 mücadelenin izlerini silmeyi başardı.

Çirçuz (Gökhan Kocakaya)

Kaneko kızı…

Çirçuz’un babası; Son derece parlak yarış hayatının ardından aygırlık kariyerinde de önemli başarılara imza atan ve 2021 yılı aşım sezonunun en çok ilgi gören ikinci aygırı olurken, özel aygırlar içerisinde ise ilk sırada yer alan Kaneko’dur.

Geçen sene 30.000 TL aşım ücreti ile 70 sıfat yapması planlanıp toplam 103 müracaat alan Pivotal’in klas oğluna bu sene yetiştiriciler büyük ilgi gösterdi ve planlanan 65 sıfat için 38.000 TL aşım ücreti ile 246 müracaat aldı.

Şu ana kadar aygır olarak sadece Temelhan’ı çıkartabilen Kaneko, özellikle dişi yavruları ile her sene büyük sükse yapıyor. Geçen senenin G1 Çaldıran, G2 SİAYSD ve A3 Prof. Dr. Kenan Binak Koşuları galibi ve Yılın Şampiyon 2 Yaşlı Tayı İllüzyon, A2 Kız Kulesi, A2 Eskişehir Sanayi Odası ve G3 A. Cemal Kura Koşuları galibi Malones, A2 Çankaya Koşusu galibi ve 2.3 Milyon liralık kazancı ile babasının en çok ikramiye kazanan temsilcisi olan Princess Di ve G1 Dişi Tay Deneme galipleri Luna Lovegood ve Şeker Remziye, G2 galibi ve G1 TJk Koşusu ikincisi Elevato bunlardan bazılarıdır.

Kaneko
News Reporter

3 thoughts on “ÇİRÇUZ çim pistte ters köşe yaptı!

  1. Çim de ters köşe yapmadı, önceki yarışlarında önde tempo yapıyordu, 35’lerde geçiyordu 600’ü.. Sonlarda dama diyordu, ama bu yıl özellikle son yarışlarında deli gibi önde tempo yapmıyor, 3-4 gidiyordu, yine aynısını yaptı, öndeki tempoya uymadı, arkalarına yattı, düzlükte işi bitirdi.. Önceki çim yarışlarında koştuğu yarışlarını izleyin neden kaybttiğini anlarsınız.

  2. Bu safkan burayı hedef yapmış. Zaten jokeyi de Adana’ya gitmemişti ki Orhunkaan isimli favori atın da adı geçmedi yarışta. Yumuşak pistte işine geldi. Çoğu atın arası vardı bazı atlar ise iyi değil belli. Yaş aldıkça da değişen atlar olacak gücünü yeni bulanlar var. Yerinde yürüdü kazandı Çirçuz. Jokeyini de tebrik etmek gerek akıllı bindi. 3 yaşlılarda iyi safkanlar var gruplar karıştığı zaman geçen senelere göre daha iyi yarışlar çekişmeler olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir