ÇİRÇUZ tribünleri nefessiz bıraktı!

15 Ağustos 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı Dişi İngiliz atlarına mahsus Kv-8 Dr.Ender Aydıner Koşusunu, Özgür Öztürk’ün sahibi, Eyüp Yıldız’ın yetiştiricisi ve Engin Karataş’ın antrenörü olduğu Çirçuz (4y dk Kaneko – Berkette, Bernstein), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Abjarkız (Abjar Academy) elde ederken, mücadeleden Saetta (Kaneko) üçüncü, Heroes (Rockmaster) dördüncü, Dolphins Girl (Marcavelly) ise beşinci olarak ayrıldı.

Çirçuz (Gökhan Kocakaya)

1200 metre çim pistte ilk birincilik…

Kariyerinin 27’inci startında 10’uncu yarışını kazanan Çirçuz, çim pistteki ikinci birinciliğine imza attığı Ender Aydıner Koşusunda, Gökhan Kocakaya ile 7’inci galibiyetini elde ederken, aynı zamanda 1200 metre mesafede de ilk kez kazanmayı başardı.

Yıla çok iyi başlayan ve Şubat-Nisan ayları arasında sentetik pistte koştuğu 4 yarışta 3 birincilik, 1 kez de ikincilik elde eden kısrak, yaz sezonuna da süper bir başlangıç yapmış ve kariyerinin ilk Açık yarışını bu sene Nisan ayında kazanmıştı.
Saetta’nın starttan ilk 400 metresini 23”4, ilk 600 metresini ise 34”66 ile geçtiği yarışta 800 direğini net sonuncu geçen Çirçuz, son düzlüğe de arkasında hiçbir safkan olmadan çıktı. Saetta 400 direğine ulaştığında onun yaklaşık 30 metre gerisinde altıncılığa giren kısrak, 200 direğini üçüncü olarak geçtiğinde en öndeki rakibi ile arasında hala 7-8 boy fark vardı.

Her ne kadar rakiplerinin temposu düştüyse de Çirçuz koşunun son 200 metresinde adeta kanatlandı. Önündeki iki rakibini kırmızı bariyerlerde teslim alan safkan, aynada bir boyun farkı ile Abjarkız ve Saetta’yı geride bırakıp 1’11”52’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

News Reporter

2 thoughts on “ÇİRÇUZ tribünleri nefessiz bıraktı!

  1. Saetta çok süratli bir at. Jokeyler kontrol edemiyor olacak ki ne var ne yok kaçıyor. Biraz dengeli gitse kazanacaktı ama olmadı. Abjarkız ile Çirçuz aynı jenerasyon atlar ve Abjarkız 45 Çirçuz ise 27 kere koşturulmuş. Çirçuz İstanbul dışında koşmamış Abjarkız ise karışık hipodromlara yakın aralarla gidip gelen bir at. Saetta da 42 kere koşmuş ve yıpranma yolunda son sürat ilerliyor. Çirçuz böyle yorgun atları geçebildi ve çok zor geçti. Kocakaya tesadüfe bıraktı işi ve öndeki atlar durunca kazandı. Durmasa bu atlar 3. olarak 3 boy geride bitirecekti. Biraz daha yakın takip etse bence 2 boy ile kazanırdı ki Çirçuz önlere de sarkabilen bir at. Ben enteresan bir jokey performansı gördüm bu koşuda. Neden Çirçuz bu kadar geri bekletildi çok garip gerçekten. Türkiye de jokeylerde sıkıntı çok büyük, öyle böyle değil.

  2. Çünkü tribünlere oynadı kocakaya

    Her halükarda 3 gidebilirdi

    Varsay ki yarışta abjarkiz yoktu ya da tam tersi saetta yoktu

    Böyle mi kosturacakti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir