CORCOVADO’dan 2400 metrede ilk galibiyet!!

Türk atçılığının önemli isimlerinden merhum Ahmet Atman anısına 26 Temmuz 2019 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus KV-8 Koşuyu, Vefa İbrahim Aracı’nın sahibi ve yetiştiricisi, Sönmez Bilgiç’in ise antrenörü olduğu Corcovado (4y da Toruk Macto – Tonnante, Hernando), jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

6 Safkanın katılımı ile 2400 metre çim pistte koşulan 85.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, süratli giden yarışta çok iyi yer tutan jokeyinin akıl dolu binişi ile fazla zorlanmadan kazanan Corcovado’nun 5 boy ardında ikinciliği Depository (Anatoly) elde ederken, bu safkanın 5 boy arkasında yaşlı kurt Blaze To Win (Win River Win) üçüncü, onun da 2.5 boy gerisinde Çeko Dayı (Fire Ball) ise dördüncü oldu.

27’inci startında 8’inci kez finiş çizgisini önde geçen Corcovado, kariyerinin 3’üncü Kısa Vade galibiyetine imza attığı koşuda, daha önce 4 kez koşup kazanamadığı 2400 metre çim pistteki ilk birinciliğini elde ederken, kazancını da 957.890 TL’ye yükseltti.

Corcovado (Hışman Çizik)

Northern Dancer üzerine 7 kez akrabalık!

Kısrak babası Hernando olan bir atın mesafe kabiliyeti olabileceğini teorik olarak düşünmek olasıdır ve Corcovado da bunu görmek mümkündür belli ölçülerde. Kazandığı 8 yarışın mesafesine baktığımızda; 2400-2100-2000 (*3)-1900 gibi değerler karşımıza çıkmaktadır.

Nihayetinde Hernando, Niniski oğludur ve bu aygırın chef-de-race sisteminde Classic ve Stamina değerlerini ihtiva ettiği göz önüne alındığında olağan karşılamak gerekir bu durumu… Corcovado bence 2400 metre civarlarında farkını daha da fazla hissettirebilir zaman içinde… Zaten baba hattında da Montjeu hattından gelen bir kan hattına sahiptir ve babası Toruk Macto‘nun baba kardeşi Lasting Memory’nin de aynı gün kazanımı ile Authorized hattından iki koşu galibi gördük Cuma programında.

Bu yazının yazıldığı an itibari ile 63 koşan ve 34 kazanan yavru istatistiğine sahip olan Toruk Makto’nun yavruları bu yıl daha farklı bir performans sergilediler ve bu bağlamda sınıf koşularda elde ettikleri derecelerle babalarının aygırlık kariyerine katkı yapmayı sürdürdüler.

Corcovado’nun annesi Tonnante ilginç bir soy ağacına, daha doğrusu akrabalıklarla dolu bir pedigriye sahip olması ile dikkat çekmektedir.

Mr.Prospector üzerine 4*4 ve Northern Dancer üzerine 4*5*5*4 akraba oluşunun dışında Buckpasser üzerine 5*5*4 akrabalık içeren pedigrisiyle çok yönlü kullanılabilecek bir kısrak konumunda gibi, özellikle Buckpasser faktörü ile…

Northern Dancer üzerine 4*5*4 akraba olan Toruk Macto ile 7 kez Northern Dancer üzerine akrabalığı mevcut olan Corcovado, ayrıca Northern Dancer’ın oğlu Lyphard üzerine 5*5 akrabadır. (Muslihiddin Gurup)

Ahmet Atman Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “CORCOVADO’dan 2400 metrede ilk galibiyet!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir