COSMIC KID çamur pistte işlemedi…

Dubai’de 6 Ocak 2023 Cuma günü ilk yarışına çıkan ve 1400 metre çim pistte koşulan Jumeirah Classic Trial’de son 200 metreye kadar birincilik mücadelesinin içerisinde yer alıp sonlarda düşen temposu ile koşudan 7’inci olarak ayrılan Cosmic Kid, Dubai’deki ikinci yarışında da başarılı olamadı.

27 Ocak 2023 Cuma günü 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus olarak 1900 metre kum pistte koşulan Festival City Stakes’de jokey Gökhan Kocakaya ile start alan safkan, mücadeleyi bir kez daha yedinci olarak tamamladı.

Dubai’deki ilk kum yarışında iki gündür devam eden yağıştan olumlu olarak etkilenmesi beklenilen safkan, aşırı yağmur nedeniyle iyice balçıklaşan pistte koşunun ilk 800 metresi sonrasında hiç işlemedi ve henüz son düzlük dönülmeden mücadeleden düştü.News Reporter

17 thoughts on “COSMIC KID çamur pistte işlemedi…

 1. Çamur pist avantajına olacak denilmişti ne oldu şimdi . Bunu kabullenelim atlarımız maalesef çok geride Çaldıran galibimiz neredeyse 2 yarıştır at geçmiyor

 2. Mühim olan oraya gidip yarışmaktı yemezler.Başarı istiyoruz.Derseniz kolaysa git sen yarış kontrasiz konuşmam;bizde derizki .Atçılıkta dünyada ilk 5 yiz diye sıkmayın.Yeni aygırların yavruları idman merkezinde iyi antre edilirse ayiklariz bu gurupları.

 3. çok başarılı oldu yaaa o tempolara girmek, çim pistti çok daha iyi yapan atı kumda denemek, yağmur yağdı bahanesi ile yönetimiz atta sorun sezdi erken enseye bastı demek çok farklı olay… üstelik koşu da çok tarz koşu değil ülkemizdeki şartlı koşulara denk… final dance i bi 1000 metre kumda koşturun cosmic kid i gidin sonra 3800 kuma çıkarın hatta şampiyon long runner i da götürün aygır call to victory i de… onlarada 1200 kum da deneyin belki olur…

 4. Yazık. Sadece ego yüzünden orada hiçbir şansı olmayacak tayları oraya götürüyorlar. Neymiş katılmak önemliymiş. Palavranın dik alası bir laf. Belki de Dubai yarışlarının en zayıf grubunda koştu tay. Net sonuncu. Ne işi var kardeşim bu tayın orada ? Kime ne ispatlamaya çalışıyorsunuz ? Camiada şöyle klişe yalanlar var. Atçılığımız asla geride değil, jökeylerimiz herkesle aynı düzeyde, antrenörlerimizin hiçbir eksiği yok vs vs. Kendi kendine yalan söyleyen sonra da buna inanan insan grubu. Bu tür organizasyonlarda kalıcı başarı için, altyapıya ve sonra da rekabete ihtiyaç var. Bu ikisini yapmadan ülkemizde kendi kendimize vasat atlarla yarışıp, ondan sonrada şampiyonumuz Dubai yolunda haberleri yaparız, o kadar. Hala Çorlu İdman Sahası yapılacak. Çok lazımmış gibi hala aygır alınıyor. Yahu bari şunu düşünün. Niye sadece 3 milyon Türkün yaşadığı Almanyadan, yığınla futbolcu çıkıyorda, 85 milyon aynı oyuncuları çıkaramıyoruz. Altyapı olmadan dünyanın neresinde kalıcı başarı olmuş. Paranızı altyapıya harcayın ve 5-10 sene Dubai ulkelalıklarını filan unutun kardeşim.Bizim şampiyon dedimiz atlar, oralarda vasat altı atlar. Bunu kabullenelim önce. Önce eksik olduğumuzu kabullenelim. Dünyanın en iyi 10 ülkesinden biriyiz yalanından kurtulalım. Türkiyede uluslararası rekabet olmadığı için, atlarımız düşük tempolu vasat yarışlarda sadece işler devam etsin mantığıyla koşup duruyor. Daha önce de yazdım; artık değer üretmeyen hiçbir organizasyon, gelişmez ilerlemez. Arif beyede geçmiş olsun. Kendi kararı ile mi götürüyor atları, birilerimi dolduruyor bilmiyorum ama vaz geçsin bu sevdadan. Eğer illa Dubai de başarı istiyorsa, orada atçılık yapsın, bakın görün başarı gelecektir.

 5. Çimdeki performansıyla arada uçurum oldu. Pedigrisi ne olursa olsun, burada kum koşma ihtimali varsa ülkemizde de kum koşmalı. Buradaki pist saat yönünün tersineyse ülkemizde de bunu denemeli. Dubai’de de kumu koşabilir miydi, belki olabilirdi ama risk yani. Ben bunu anlamıyorum. Kilo-handikap-son yarışlara kalma stratejileri etken ama bu at daha kendini pist ve mesafe olarak ispatlama fırsatı bulmadı. Öyle olunca iş papatya falına dönüyor. Bunun üzerinden genel bir değerlendirme yapmak doğru gelmiyor bana. 1900 m sulu kumda İzmir’de yarışsa sürdirek favori olur muydu mesela, bence olmazdı.

 6. Bence gayet güzel işlemiş ama bir yerden sonra şişip patlamış, işlemese dama dediği yere de 3.lükte gelemezdi en baştan gerilere düşerdi tabi bu arada şişmese de kazanma şansı yokmuş net belli, atta sakatlık olmasa bari, ben sanki bir sorun bir sakatlık yaşamış hissine kapıldım.

 7. Sadece şunu soruyorum 1900 çim yarışı yoğun yağıştan ülkemizde kum piste alınsa kaç kişi kuponuna yazardı? Burada bile insanlar tercih etmeyecekken dubai de bu kumara girmekten başka bir şey olmuyor.

 8. Ya plan aslında çok basit çimde handikap ve listed koşu koşacaksın bak bu kadar basit ama neden Allah aşkına neden kum denersin anlamak güç. Aegean Finali mesafesinde doğru koşuyu seçti kazanıra girdi. CosmicKid de zaten ilk koşusunuda kötü koşmadı son meterelerde tabela dışı kaldı. İlk önce atın mesafesini pistini ve koşacağı koşunun planını düzgün yapalım gerisi kendiliğinden gelir. Yoksa bu insanlar bu işe yıllarını vermiş tabiki bizden iyi biliyorlardır ama bazen basit işler bize başarı getirir macera aramaya gerek yok.

 9. Hiç gerek yoktu böyle kalite bir atın bu adı pist denilen sahada koşmasına
  Bu yarışı asla ölçü değil ama böyle alâkası olmayan pistlerde attan çok şey götürür hele ki at da isteksiz koşmuşsa
  Bunun dışında bayrağımızın yurtdışında dalgalanması güzel ama DUBAİ atları seviyesinde de kıyas asla kabul edilemez
  Yani her türlü farklılar, o yüzden bizim burada atlarımız dön gel yapsa yeterli
  Başarılı olmayı geçtim sağ salim yarıştan çıkmışlarsa şükretmeliyizzzzz

 10. Yıllardır söylüyorum şu dünyada hiçbir geçerliliği olmayan Arap atına ve yarışlarına ikramiye ödeniyor bunun yerine ing atlarına yatırım yapın yurtdışından iyi kısraklar getirin bizdeki şampiyonlara çekin dünya standartlarında jokey-seyis-antrenör-pist-orijin ve menajer yetiştirin gerisi kolay yurtdışından aygır getirerek bu iş olmaz ayrıca dünyada bu işlerin uzmanlarını getirin bize öğretsinler

 11. Son düzlüğe gelir gelmez ensesine basılmış.
  Ne için koştuklarını bilemem ama yarış kazanmak için koşulmadığı aşikar.
  İyi bir at 4 kilometre koşar, bizdeki atlar daha ilk kilometrede şişiyorsa sorununun kaynağı bizim yetiştiricilik anlayışımızda aranmalı.

 12. Çaldıran galibi atımızın hali…Vah Türk atçılığı vah…Geçen bir yorumumda Kurtel ekürisi için daha iyi antrenörlere ihtiyacı var demiştim…Dubai’de ki yarış seçimleri beni haklı çıkartıyor…

 13. Hicbir atimiz bugunku koşullarda Dubai ye gitmesin diye burdan kac defa yazdik. Yalvardik. Ama sakalimiz olmadigi icin dinleyen yok. Su anki at seviyemiz buna uygun degil. Eskiden 2000 lerde TL kiymetli iken ülkeye dolar bazinda cok kiymetli kanlar geliyordu ama su an gelenler vasat. Bu durumda Dubai ye gitmek hayal kırıklığı olurdu. Oldu da

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir