Cumhuriyet’de KIYICI Rüzgarı…

29 Ekim 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1 Cumhuriyet koşusunu, Onur Türker’in sahibi olduğu, Engin Alagöz tarafından yetiştirilen ve antrenörü raporlu olduğundan at sahibi tarafından antrenörlük hizmeti yürütülen Kıyıcı (4y ka Kaizbert – Sönmez Esintisi, Birader) jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Gülhatmi (Tamerinoğlu) elde ederken, Özşimşek (Özhaber) üçüncü, Demirperde (Altaha) dördüncü, Deniz Efe (Altaha) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Kıyıcı (Mustafa Çiçek)

Kariyerinin ilk G1 zaferi…

İstanbul’da kazandığı G2 SAAYSD Koşusu sonrası Ankara’ya iyi durumda gelen Kıyıcı uyum sağladığı jokeyi Mustafa Çiçek idaresinde koşuyu ön grubun hemen arkasında takip edip düzlük dönüldükten sonra yaptığı hamle ile liderliği alıp sonlarda dışardan kuvvetli gelen rakibine direnerek kazanırken arka arkaya dördüncü galibiyetini elde edip kariyerinin ilk G1 galibiyetine imza attı.

Sancar ve Gülhatmi’nin 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Zafer Meydanı liderliği almaya çalışırken dışından gelen Deniz Efe ondan liderliği aldı. İkinciliğe Oğlum Serkan girerken daha sonra Zafer Meydanı ve Safari sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Deniz Efe liderliğini korurken ikincilikte Oğlum Serkan daha sonra Tuncer ve Zafer Meydanı sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Deniz Efe halen lider, ikincilik için Tuncer, Kıyıcı ve Oğlum Serkan üçlüsü mücadelesi ile düzlüğe çıkıldı. 400’de Deniz Efe liderliğini korumaya çalışırken ortadan gelen Kıyıcı ondan liderliği alırken gerilerden Özşimşek ve Gülhatmi’nin atakları görüldü. 200’den sonra Kıyıcı liderliğini korurken dıştan Gülhatmi’nin çok kuvvetli atakları görüldü. Sonlarda fark azalsa da Kıyıcı yarım boy farkla ve 1’45″61 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

18 thoughts on “Cumhuriyet’de KIYICI Rüzgarı…

 1. KAIZBERT ler ayrı koşsun. Birbirlerini yesinler. TJK ingiliz atları, arap atları ve KAIZBERT atları olmak üzere 3 ayrı kategoride yarış düzenlesin.

  Daha önce aşağıdaki sözlerle yorumda bulunmuştum. Değişen bir şey yok.

  “Son günlerde ciddi bir KAIZBERT sorunu yaşanıyor. Kimileri memnun olabilir.
  Ancak büyük çoğunluk bu durumdan memnun değildir.
  Genetik, DNA, … bilim bu kadar ilerlemişken şüphe devam ediyor.
  Hadi bahislerden koşulardan birileri parsayı topluyor. Ancak bu yarım kan sahtekarlığından dolayı TURBO gibi SERTBEK GİBİ bir çok şampiyon atımızın koşu hayatı bitiyor.
  Tamam bu atların pedigree leri onaylanmış, ancak yarış sever ve atların sağlığı açısından en azından bu atları ya MBH harici yada altılı dışı kendilerine müstakil koşularda koştursunlar.. Hakikaten artık bıkkınlık geldi.
  Programa bakıyorsun ilk önce hangi KAIZBERT yavrusu bugün sürpriz yapar falına bakıyorsun.. Hakikaten rezillik.
  Tarım Bakanlığı, Yüksek Komiserler Kurulu, TİGEM, TJK birleşip bu konuya çözüm bulmak zorundadır.
  Eşgale göre arap atı değil, Eşgale göre Arap atı.. bi rapor bi raporu tutmuyor. Türkiye’de ki labaratuvarlar yeterli değilse gönderin ingiltereye, fransaya, amerikaya.. DNA dan genetikten kimse kaçamaz..”

  1. Önceden yorum yaptığında konu hakkında hiçbir bilgin yokmuş bir sürü komik yorum yazmışsın…e baya zaman geçmiş konu hakkında yine hiçbir bilgin olmadan yine anlayanın güleceği yorum yazmışsın yani zaman geçse de bazıları kendini geliştiremez, öğrenemez. o dediğin teknolojiler DNA testleri vs. hepsi yapıldı Kaizbert için hiçbir problem yok atta! olsa koşamazdı problem zihinlerde ve cahillikte.

   1. Malumun ilanı herhalde yazdığınız yorum. Fikri olmayanın zikri de olmaz. KAIZBERT hakkında yazılan raporları ve farklılıkları dikkatle okumuş olsaydınız fikriniz olabilirdi. Fikri olmayanın zikrini dikkate almak cehalet doğurur. İnce ince yapmış olduğunuz hakaretler ne kadar bilgili olduğunuzu ortaya koyuyor. .

    1. All-Russian Research Institute of Horse Breeding.
     315 Zador(Kaizbert)
     274 Tembr 18 (grey c ., 18.03.1988) sire (Breeder Ptichii)
     370 Kalina 24 (grey f ., 27.04.1976) dam (Breeder Tersk Stud)
     Breeder 1993-03-10 “Ptichii” Stavropol region Russia
     Owner 2010-02-06 Mrs. M.A.Borshigova Russia ve sonrasında M.A.Borshigova Turkey kayıtlı.
     dna tested No
     having a passport No
     1. 2009 dan önce DNA test bazı atlarda var bazılarında yok. Daha önceki yıllarda hiç yok. Yukarıda adı geçen atların hiç birisinin yok.
     Rusya da anglo-arabic crossbreeds yani ingiliz-arap melezi yetiştiriciliği serbest.
     Ancak şu soru çok önemli. “Aynı yerde anglo-arabic crossbreeds ve arabian yetiştiriciliği sizce çok sağlıklı mıdır?”
     2. Dikkat etmeniz gereken bir noktada “gri” anne ve babadan “kestane” rengi yavru doğuyor.
     Bir alıntı “bir al kısrak ile al aygırdan muhakkak al bir tay dünyaya gelir. Eğer al bir kısrağın al bir aygır ile çiftleştirildiği iddia edilip, bu birleşmeden al bir tay dünyaya gelmemişse, o zaman al kısrak, al aygırdan değil, kesinlikle al dona sahip olmayan bir aygırdan gebe kalmıştır. Al bir kısraktan doğma al bir tayın babasının al dondan farklı bir donda olduğu iddia ediliyorsa, bu kesinlikle doğru değildir. Al kısrak, sahibinin bilgisi dışında al olmayan bir aygır ile çiftleşmiştir (Sponenberg, 2009; Householder, 2012).”
     Aynı durum gri ler içinde geçerli sanırım. Gri at büyüdükçe beyazlaşır. Kestane rengi nerede bulamadım.
     Beyaz anne Beyaz baba siyahi bebek. Bakın bu olmuştu. Sonradan anlaşıldı ki baba siyahiymiş : )

     3. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, anneyi yetiştiren Tersk Stud aynı zamanda gri bir anglo-arabic crossbreeds yetiştirmiş.
     Adı “Nepovtorimaya grey f ., 30.03.2008”
     Tamam 2008 doğumlu ancak anglo-arabic crossbreeds yetiştirmiş.
     Nepovtorimaya nın annesi 1615 Neglinka 6 ve babası 337 Piligrim 23 ve aynı zamanda bu anne ve babanın 2. 3. anne ve babaları hepsi Tersk Stud yetiştirmesi.
     Benim araştırmam bu kadar..

     1. Kaizberte nokta konmuştur kaizbert arap atı değildir zaten ülkemizdeki koşan yavrularının koşullarından da bu bellidir

  2. Generali tuta tuta geçen turbo normal yani bu yazdığına göre general safkan dimi o zaman😀

   1. general yada turbo dan gr1 galibi tay ciktiginda kimse hicbirsey demez , yillar evvel devlet harasinda yetismis tunca icin ( alper kaan rezilliginden sonra ) bu da yarimkan demislerdi ! arkadas tunca yarimkan olsaydi yavrularina yansirdi ama koskoca yarim kan ! tuncadan bir tek bozdag cikti ve plasede tuncal , kisacasi tunca sapina kadar arap idi ama kaizberte bir bakin zannedersem yavuzhana uzak gecildi , arkadas yavrulari babalarini katlayan kac arap ati gördük ? kaizberte kadar hic ! heleki at rusya vbden geldiyse eyvah eyavah evlere senlik …atin her yavrusu super neredeyse , ne üstün bir kan hattiymis , turbo-tunca- albatur bile bu kadar olamadi

 2. YARIŞTA ÖLE AMAN AMAN Bİ TEMPO YOKTU BURDAN KURTEL EKÜRÜSÜNE SESLENİYORUM BÖYLE LAKAYIT İNSANLARI NASIL ATINIZA BİNDİRİYOSUNUZ REAL RUNNER DA YAŞADIKLARINIZ YETMEDİMİ ?? GÜLHATMİ EN SONDA BEKLETİYO KARDEŞİM 2 MİLYON TL KOŞU HIZLI GİTMEDİ BİDE ARALARDA SIKIŞTIRDIN ATI BÖYLE LAKAYIT BİNİLMEZ SANKİ BABASININ ATI İKİLİ GANYAN VS OYNUYORUZ YOK AMA YA ŞU KURTELLER Bİ KURTULAMADINIZ KOCAKAYADAN YETER ARTIK CİDDEN YA

 3. Kocakaya’nın yarışı geriden takip etmesi,yarışı kaybettirdi.Tıpkı Burgas gibi arkada sıkıştı kaldı.Trafik sorunu yaşadı.Gülhatmi 4,5 veya 6 gitseydi yarışı çok rahat alırdı.Deniz efede ise sanki bir yorgunluk vardı.İstenilen siprinti atamadi.Özşimsek ise güzel koştu.

 4. gülhatmi onlere erken gelse o siprıntı atamazdı bence son 10 yılın en iyi kısragı keşke kazansaydı denizefe de sanki baska sorunlar vardı farklı analizde konusulursa guzel olur ama böyle bir kosu kaızbert gıbı bı atın yavrusuna yakısmadıtarım bakanlıgı bence 2023 ıcın farklı bır yasa çıkartıp kaızbertlerın grup yarışlarını engellemelı ve engellıyecegını dünüyorum nasıl onceden dhö ye giremiyorlardı şimde dhöt dıye bır yasa cıkart olsun bitsin

 5. Denizefe geçen sene Yeltay gibi başladı ama onun gibi tempo kurup gitmedi ve başarısız oldu. Derece geçen sene ile aynı pist değerinde olmasına rağmen 1sn kötü bitti. Kıyıcı dön rengini her Ne kadar annesinden almışsa kan ve koşu sitili Arap atlarindan farklı olduğunu bir çocuk bile anlar. Kamu Denetçisinin tavsiyesiyle veyahut emriyle kaldırılan DHT den dolayı devlet dün sadece CUMHURİYET KOŞUSUNDA sadece bu yarışta dörtyüzbin yetiştirme piriminden zarar etti. Bu DHT yıllarca uygulandı yanlış mıydı? Madem yanlıştı niye birileri hesap vermedi? Kıyıcıyı geçecek at sakatlanmayı göze almalıdır.
  En kısa sürede bu yanlıştan dönülmesi ve DHT yürürlüğe konulmalı. Arap atlarının itibarı tekrar geri kazandirilmalidir.

 6. Arap Atı yarışları tamamen bitmesi gerekiyor.tjk program yaparken İngiliz/ Arap oranını %70-%30 yapmalı hakikaten gına geldi.Ufak bir detay: yarışa katılan bütün atların (denizefe hariç)çok fazla yiprandığını da gözden kaçırmamak lazım

 7. kardeşim boş boş konuşmayın , yok yarım kan mış da arap atı değilmişte falan da filan , 13.09.1998 tarihinde bu at malazgirt koşusu için ülkemize gelmiş mi gelmiş arap atı statüsünde koşmuş mu koşmuş tjk tarım bakanlığı bu at arap atı bu yarışa katılabilir diye tasdik lemişmi tasdiklemiş , siz daha neyin nesini konuşuyorsunuz ?

 8. Farketiniz mi bilmiyorum ama sanki Denizefe kazanan Kıyıcı isimli ata fedai gibi koştu…Üstundede Ahmet Çelik olunca olur mu olur…

 9. Sizi tebrik ederim,televizyonlarda bu atın şakşakcılığını yapanlar sizin bizlere sunmuş olduğunuz bilgileri sunamıyorlar. Hakaret içerikli yorumlar yazanları dikkate almayın lütfen, değerli bilgiler için teşekkürler ve alkışlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir