Daima GALILEO!

Son 5 yıllık periyota bakıldığında 2016 ve 2019 yılında Galileo temsilcileri Found ve Waldgeist tarafından kazanılan Arc de Triomphe klasiğini arada ki yıllarda da Galileo’nun torunu Enable kazanmıştı.

Bu yıl ise Pivotal oğlu Siyouni’nin bu klasiği kazanmasıyla beraber, anne familyasına baktığımızda karşımıza yine Galileo’nun çıkması aygırın ne denli muhteşem bir yetiştiricilik potansiyeli olduğunu ortaya koymaktadır kuşkusuz.

Galileo

Sottsass’ın annesi Starlet’s Sister, şampiyon aygır Galileo’nun kızıdır. Bu kısrak yarış yaşamında sadece 1 kez ikinci olabilmişti. Hara yaşamında gelince çok farklı bir performans sergiledi Starlet’s Sister… Acclamation’dan verdiği dişi tay My Sister Nat, iki kez Grup klasta yarış kazanmış olup, ayrıca da yine Grup yarışlarda plaseleri mevcuttur.

Starlet Sister’in diğer bir ünlü yavrusu ise Sistercharlie’dir. TJK aygırlarından Myboycharlie’nin bu harika kızı defalarca Grup klasta yarış kazanmış ve tam anlamıyla Şampiyon bir kısraktır. Starler Sister’ın son harikası olan Arc galibi Sottsass ise Siyouni’nin oğludur.

Dolayısıyla Galileo kızı Starlet’s Sister’ın tam 3 farklı aygırdan Grup klasta yarış kazanan isimler ürettiğini görüyoruz. Meraklıları bu üç atın da soy ağaçlarını incelemelidir derim. Aslında incelemesi en başta gereken kesim yetiştiriciler olsa gerek sanırım…

Sister Starlet’ın annesi Premiere Creation, Green Tune’ın kızıdır ve ülkemizde bir dönem aygırlık yapan Green Gönen isimli yavrusu ile de hatırlayabiliriz Green Tune’u…

Premiere Creation’ın yine Galileo’dan olma kızı Leo’s Starlet da Fransa da Grup kazanmış bir kısrak olup, Anabaa’dan olma bir diğer yavrusu Anabaa’s Creation da Grup yarışlarda performans elde etmiştir.

Starlet’s Sister’ın büyük annesi Allwaki ise Miswaki’nin kızı olup, diğer taraftan Starlet Sister’ın babası Galileo’nun da kısrak babası Miswaki olduğu için kısrağın Miswaki gibi çok değerli bir aygır üzerine 3*3 yakın akraba olduklarını görüyoruz. Miswaki’nin babası Mr.Prospector olup annesi ise Buckpasser kızıdır.

Diğer taraftan Sotsass’ın babası Siyouni’nin kısrak babası Danehill olup, bu aygırın da ikinci kısrak babası Buckpasser’dır. O halde Sottsass’ın soy ağacında da üç kez Busanda gibi çok değerli bir familyanın ürünü olan Buckpasser imzasını görmekteyiz.

Galileo
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir