DATÇA Koşusunu ÇAĞDAŞ ALAÇAT kazandı…

18 Eylül 2022 Cumartesi günü İzmir Şirinyer Hipodromunda 1400 metre kum pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus Kv-8 Datça koşusunu, Haluk Oğuz’un sahibi olduğu, Haşim Tınas tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Mahmut Zelyurt’un yaptığı Çağdaş Alaçat (3y ke Joker – Ruhsat, Tamerinoğlu) jokeyi Gökhan Gökçe ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Gerçekçioğlu (Ayabakan) elde ederken, Tokateş (Ateştopu) üçüncü, Anka Ateşi (Anka) dördüncü, Erlikhan (Sultan De Faust) beşinci olarak pistten ayrıldı.

İlk sınıf galibiyeti…

Yarış hayatına Şartlı-1 koşu ile başlayan Çağdaş Alaçat bugüne kadar koştuğu tüm koşularda tatminkar koşular sergilerken en önemli çıkışını Ağustos ayı sonuna doğru kazandığı Kv-6 koşu ile yapmıştı. Bugün için son yarışlarında birlikte olduğu jokeyi Gökhan Gökçe idaresinde koşuyu önlerde takip ederek düzlükte aldığı liderliği aynaya kadar korumayı başararak kazanırken ilk sınıf koşu galibiyetine de imza atmış oldu.

Doğan Khan’ın 2,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde iç kulvardan atak yapan Erlikhan liderliği aldı. İkinciliğe Çağdaş Alaçat girerken daha sonra Gerçekçioğlu ve doldurup gelen Doğan Khan sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Erlikhan az farkla lider, ikincilikte Çağdaş Alaçat arkalarında Gerçekçioğlu ve Doğan Khan şeklinde 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. 400 geçilir geçilmez atak yapan Çağdaş Alaçat liderliği aldı. Gerilerden Gerçekçioğlu’nun atakları görüldü. 200’den sonra Çağdaş Alaçat kaçtı Gerçekçioğlu onu kovaladı. Rakibinin ataklarına başarılı cevap veren Çağdaş Alaçat yarım boy farkla ve 1’35″94 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.