DEDE SARAR

2019’un Arap aygırları kısrak babaları listesine göz attığımda, ilk iki sıradaki Haberbatur ve Volga 2 gibi bu kategoride daima iyi neticeler almış aygırlarından ardında, üçüncülükte şu an için Sarar’ı görmekteyiz.

Sarar’ın bu yazının yazıldığı tarih itibari ile 2019 yılında kısrak babası pozisyonunda start alan dokuz tayından altısı kazanmış. Bunun yanı sıra Sarar torunları beş ikincilik, üç ikincilik ve iki ikincilik gibi bir performansla, toplamda, %80 gibi bir tabela yüzdesi ve %55 gibi bir ikili yüzdesi gerçekleştirmişler.

Sarar

Sarar torunlarından 2019 yılında yarış kazanan isimler ve KV-6 yarışta ikincilik yapan tayı Beyaz Kule’nin soy ağaçlarına baktığımız da, aşağıdaki verilerle karşılaşmaktayız.

Akalp: Alpak (Alaz/Rüzgar 30)

Boraltan: Özgünhan (Özgün/Yozgatlı 1)

Güngör Ağa: Akmert (Beyefendi/Tolga)

Signora: Alpak (Alaz/Rüzgar 30)

Tumbul Şen: Sağanak (Rüzgar 30/Tulrab)

Beyaz Kule: Ufukbir (Albatur/Seklavi 37)

2019 yılında başarılı olan bu başarılı yavrularına baktığımızda bilhassa Rüzgar 30 olmak üzere Hilalüzzaman, Yozgatlı 1 ve Satvet yoğunluğuna müşahede edebiliriz.

Sarar’ın soy ağacına göz attığımızda Doruhan oğlu Doğanay ile Satvet kızı Sabıka 53’den olma olduğunu görmekteyiz. Üst paragrafta vurguladığımız isimlerden Yozgatlı 1 de Sarar’ın baba hattı gibi Berk hattına mensuptur.

Sarar’ın başarılı yavrularında vurguladığımız isimlerden Satvet de, zaten Sarar’ın kısrak babası olup, başarılı torunlarının bazılarında Satvet üzerine akrabalık bulunmaktadır.

Sarar’ın en başarılı yavrularından biri olan Ataberk’in annesi Kemiyetülırak 56’ın, onun aynı zamanda kısrak babası olarak başarılı yavrularından bir olan Boraltan’ın büyük annesi dikkat çekmektedir.

Bu durumda Doruhan-Kemiyetülırak 4 unsurlarına daha dikkat etmek yararlı olabilir Sarar kızları için…

Sarar
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir