DEMİRBERKE’den sentetik pistte ilk Grup zaferi…

29 Mayıs 2023 Pazartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G3 Nail Avunduk koşusunu, Mustafa Başer’in sahibi olduğu, Anadolu Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Fahrettin Gezici’nin yaptığı Demirberke (4y ka Turbo – Badekızım, Demirkazık) jokeyi Görkem Özçelik ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Bozarslan (Özgünhan) elde ederken, Fedai (Ayabakan) üçüncü, Niğbolu (Gobakbey) dördüncü, Sarafim (Gelibolu) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

 Kariyerinin ikinci grup galibiyeti…  

Çim pistte Saim Önhon Koşıusunda elde ettiği üçüncülük sonrası ilk uzun mesafe yarışına Nail Avunduk Koşusu ile çıkan Demirberke, son günlerin formda jokeyi Görkem Özçelik idaresinde mücadeleyi orta grupta takip edip düzlükten sonra yaptığı etkili sprintle öndeki rakibini yakaladı ve onunla giriştiği mücadeleyi fotoda lehine çevirip kazanırken aynı zamanda kariyerinin ikinci grup galibiyetine ve sentetik pistteki ilk Grup zaferine imza atmış oldu.    

 Toplu sayılabilecek bir çıkışla birlikte ortadan atak yapan Bozarslan liderliği alırken ikinciliğe Yollaraz girdi. Daha sonra Yükselabi, Fedai ve Niğbolu üçlüsü ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Bozarslan liderliğini korurken yine ikincilikte Yollaraz arkasında Niğbolu daha sonra Fedai ve Yükselabi şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Bozarslan halen lider, Yollaraz yine takipte daha sonra Niğbolu ve Yükselabi sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Bozarslan ikincilikteki Yollaraz’ın önünde geçerek düzlüğe lider olarak çıktı. 400’de Bozarslan liderliğini korurken içerden Fedai’nin yanından Niğbolu’nun onun dışından da Demirberke’nin atakları görüldü. 200’de Demirberke öndeki Bozarslan’ı yakaladı. Bu iki safkanın arasındaki mücadele fotoya kadar sürdü ve koşuyu burun farkı ve 2’15”47 bitiriş derecesi ile kazanan Demirberke oldu.

Demir Berke (Görkem Özçelik)
News Reporter

1 thought on “DEMİRBERKE’den sentetik pistte ilk Grup zaferi…

  1. Aferin Görkem …Gazi kazanmış koca koca büyük! jokey abilerine müthiş dersler veriyorsun…Bu safkani kaç yarıştır inanılmaz yanlış koşturan abilerin izlerde ders alır umarım…Tebrikler başarın daim olsun inşallah…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir